Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Як відзначалося 200-річчя народження Шевченка

Автор:

|

Березень 05, 2015

|

Рубрика:

Як відзначалося 200-річчя народження Шевченка

200-річчя народження Шевченка

11 квітня 2012 року тодішній президент України Янукович оголосив 2014-й роком Тараса Шевченка. Він намітив низку заходів, які мали відбутися в Україні та за її межами. Українська громадськість за кордоном заздалегідь приготувалася до відзначення 200-ї річниці від дня народження видатного українського поета й художника.

На початку лютого 2014-го екзекутивний комітет Світового конґресу українців (СКУ) через українську пресу повідомив про склад Світової комісії для відзначення круглої річниці з дня народження Шевченка, до якої увійшли: голова — Ярослава Хортяні (Угорщина), її заступниця Анна Кісіль (Канада) й інші представники Канади, США, Португалії, Нідерландів, Австралії, Арґентини, Росії й України.
СКУ заохочував українську діаспору провести з цієї нагоди заходи під гаслом «Борітеся-поборете!» До пам’ятних відзначень СКУ запросив українську спільноту, зокрема молодь і представників владних структур, неурядових організацій і місцевих жителів. Наприкінці лютого на шпальтах української преси в Торонто з’явилася інформація, що в «Нью-Йорку 27 лютого ц. р. в Організації Об’єднаних Націй (ООН) відбудеться святкове відзначення на тему «Тарас Шевченко — борець за українську мову, самовизначення народів, людські права та соціальну справедливість». Програма передбачала привітання членів ООН, виступи та доповіді. Про те, що Тараса Шевченка вшанували в ООН, українська газета «Свобода» опублікувала замітку Лева Хмельковського.
Відзначення відбулося 27 березня у просторій залі Економічної та соціальної ради ООН у Нью-Йорку за участю дипломатів низки країн, провідників українських наукових, шкільних і громадських організацій, фінансових установ, священиків, митрополита УПЦ в США Антонія та єпископів УПЦ Даниїла й УКЦ Павла Хомицького, а також представників України та Казахстану в ООН, Генерального консула України в Нью-Йорку та кількох членів делегації ООН. Дипломати ще перебували під враженнями сесії Генеральної асамблеї ООН, де мова йшла про загарбання Росією українського Криму.
Участь у мистецькій програмі брав чоловічий хор «Прометей» із Філадельфії. З промовами виступили голови СКУ Євген Чолій і Світової федерації українських жінок (СФУЖО) Орися Сушко, президент Українського конгресового комітету Америки Тамара Олексій, виконувач обов’язків міністра закордонних справ України Андрій Дещиця й інші особи. Доповідь про Шевченка-борця зачитав Максим Тарнавський із Торонто. Ця небуденна, величаво організована імпреза завершилася промовою Юрія Сергеєва, посла України в ООН.
Торонтський тижневик «Гомін України» надрукував повідомлення про те, що ЮНЕСКО на пропозицію України внесла дату 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка до свого календаря пам’ятних подій. До святкування 200-го дня народження українського поета, філософа та мислителя долучився й Google. Компанія розмістила doodle, присвячений Кобзареві.
Ювілей Шевченка святкували у кількох канадських містах. Організація українок Канади (ОУК) ім. Ольги Басараб (відділ Торонто-Захід) і вчителі Рідної школи філії УНО влаштували вечір, під час якого ведуча Оксана Коломоєць розповіла про зв’язки Шевченка з кожною українською домівкою, з усіма українцями різного віросповідання і політичної орієнтації, де би ті не жили. Поетичні твори Шевченка читали Світлана Гетьман, Ірина Костирко та Наталя Фляк, після чого п. Коломоєць проаналізувала зміст віршів «Розрита могила», «Кавказ» та «І мертвим, і живим».
На завершення вечора Тетяна Прокопів, голова відділу ОУК Торонто-Захід, подякувала учасникам імпрези, яка закінчилася виконанням усіма присутніми українського славня «Ще не вмерла Україна».
До двохсотої річниці з дня народження Шевченка в Українсько-канадському осередку опіки у Торонто приготували святкову програму, у якій виступали ведуча свята Світлана Мельник, хор «Боян» під орудою Наталії Фучило та гість свята Іван Рйопка, котрі декламували окремі вірші й уривки з поем Кобзаря. Напередодні цього свята, 10 березня, хор «Боян» у своїй домівці також організував захід, яким керувала Галина Пенцак. Хористки виконували музичні твори на слова Шевченка, а присутні мали змогу послухати рецитації віршів великого поета у виконанні Наталії Обаль.
Велику шану поетові віддало більш як 20 мистців Української спілки образотворчих мистців (УСОМ), улаштувавши виставку різноманітних творів, яка тривала 9-23 березня у мистецькій галереї Канадсько-української мистецької фундації (КУМФ) у Торонто. Кілька днів потому відбулося відкриття ще однієї виставки картинок школярів різного віку, організованої українською телевізійною програмою «Контакт», яка, оголосивши конкурс на тему «Мій Шевченко», досягла неабияких успіхів. Конкурс залучив учнів по всій Канаді.
9 березня «Євромайдан Канада» за підтримки Конґресу українців Канади (КУК) провів величаву демонстрацію на площі Торонтської ратуші, присвячену Т. Шевченкові, метою якої було проявити моральну підтримку українському народу в його боротьбі проти московського окупанта. Відбулася Соборна панахида у 40-й день відходу у вічність героїв «Небесної сотні», лунали промови представників федерального, провінційного та міського урядів, а також пісні на слова Шевченка.
Присутні на концерті з нагоди 200-річчя Тараса Шевченка, що відбувся 9 березня у Монреалі і був організований місцевим відділом КУК, теж мали приємність послухати декламації віршів Кобзаря, заклик п. Чолія, запозичений у Шевченка, до боротьби за збереження цілісності України, а також змогли насолодитися піснями на слова Тараса Григоровича та набратися оптимізму й віри у неминучість нашої перемоги над російськими окупантами України. Христина Ластовецька чудово описала цю подію в газеті «Новий шлях».
9 березня в єдиному в Західній півкулі музеї Тараса Шевченка відбулося відкриття біографічної виставки поета англійською мовою, яка протягом року тривала у Вініпезі, Едмонтоні, Калґарі та Ріджайні. Того ж дня в музеї відбулися читання Шевченкових віршів різними мовами. Зокрема, японською їх декламувала японка, котра спеціально прибула на Свято Шевченка в Торонто.
Наукове товариство ім. Шевченка в Канаді також ушанувало 200-ліття поета ювілейною доповіддю Тамари Гундорової, завідувачки відділу теорії літератури Інституту літератури ім. Т. Шевченка Національної академії наук України, «Інший Шевченко, або Про що оповідає Кобзар Дармограй» та шевченкознавчою сесією, участь в якій узяли Тарас Казнарський, Даґмара Турчин-Дувірак, Марко-Роберт Стех і Максим Тарнавський. Імпреза відбулася 22 березня в приміщенні галереї КУМФ у Торонто.
Урочистий гала-концерт відбувся 23 березня у залі Королівської консерваторії в Торонто. У програмі виступили хорові ансамблі «Веснівка», Український чоловічий камерний хор, жіночий хор «Оріон», Канадська капела бандуристів і «Грифин-тріо», а також особливий гість — світової слави оперний баритон Павло Гунька. Мистецькими керівниками заходу були Квітка Зорич-Кондрацька, Жанна Зінченко, Роман Ясінський та Андрій Дмитрович. Ґрунтовну статтю Василя Сидоренка про цей концерт опублікувала газета «Гомін України».
15 березня Українське музичне товариство Альберти під патронатом місцевого відділу КУК улаштувало концерт, який анонсували україномовні газети Канади та США.
23 березня в Українському чорноморському домі ім. С. Бандери у Сент-Катеринсі також відбувся концерт на вшанування Шевченка, організований членами місцевого відділу КУК. Святкову програму збагатили Ірина Шумило-Ньютон, голова відділу, юнацька капела бандуристів під проводом О. Зелінської-Шевчук, учні школи ім. І. Котляревського, голова відділу Ліґи українок Канади А. Підзамецька, юнацтво Спілки української молоді (СУМ) і музичний гурт із Ніаґара-фоллс.
Через тиждень у тому ж Сент-Катеринсі члени СУМ провели загальні збори-пленум. До програми було включено доповідь Оксани Сидорчук-Соколик про важливість й актуальність поетичних творів Шевченка, зокрема під час подій в Україні на переломі 2013-2014 рр., а також нагородження переможців конкурсу малюнків, виконаних юнаками та юначками з різних осередків СУМ Канади.
Ліґа українців Канади і Ліґа українок Канади ввечері 5 квітня у залі Українського дому ім. Т. Шевченка влаштували концерт, присвячений 200-літтю великого Кобзаря під гаслом «Встане Україна. І розвіє тьму неволі, Світ правди засвітить, І помоляться на волі Невольничі діти!»
Великому синові України був присвячений концерт 18 травня в залі St. Michael’s College School і 31-й Літературний конкурс СФУЖО ім. Марусі Бек.
200-річчя Тараса Шевченка відзначили встановленням і відкриттям погруддя великого поета 31 травня у місті Квебеку. Президент СКУ взяв участь у відкритті пам’ятника, автором якого є скульптор Олег Лесюк, колишній львів’янин, а тепер — тепер довголітній голова УСОМ, котрий уже понад 20 років живе у Торонто. Проект, організований Комітетом зі встановлення пам’ятника Тарасові Шевченкові в місті Квебеку на чолі з Ромою Купчинською з Монреалю, було реалізовано в партнерстві з Комісією національної столиці провінції Квебек і міста Квебека та розміщено в алеї поетів у історичній частині міста.
До святкувань 200-річчя Тараса Шевченка приєдналися українські громади в США, Англії, Швейцарії, Німеччині, Чехії, Словаччині, Польщі, Казахстані та ще деінде, не оминаючи України, територією якої вже їздили російські танки й ходили до зубів озброєні російські військовики.

Павло Лопата

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply