Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Упродовж дев’ятого місяця року людство зазнало найбільше лих

Автор:

|

Серпень 27, 2020

|

Рубрика:

Упродовж дев’ятого місяця року людство зазнало найбільше лих
11 вересня 2001-го на території США була проведена серія терористичних атак ісламістської організації «Аль-Каїда»

Порядковий номер вересня в році — дев’ятий, але йому більше пасувало б «нещасливе» число 13.

«Кара Божа»?
Про найкривавішу війну — Другу світову, чиї жорна перемололи з 1 вересня 1939 року до 2 вересня 1945-го від 50 до 80 млн людей (найбільше — 18 млн — українців), принаймні, в загальних ризах знають всі. Як і про «золотий вересень» 1939-го, коли в більшовицьку м’ясорубку потрапила Західна Україна, й теракти 11 вересня 2001-го. Але цими траґедіями мартиролог вересня не вичерпується. Із цього приводу є кілька версій.
У Старому Заповіті стверджується, що сьомий день тижня та аналогічний за порядковим номером місяць (ним для авторів Святого Письма був вересень, бо Новий рік тоді зустрічали 1 березня) — не для роботи: «Велів Господь Мойсею: скажи синам Ізраїлевим у перший день місяця сьомого, хай буде вам спокій, всякого діла не сотворіть»; «Так і місяць сьомий благослови й освяти. І повелів людям спочити в ньому від справ»; «Суботою субот нехай буде сьомий місяць»; «Місяця сьомого, коли закінчаться жита землі, святкуй Господу».
Тож у вересні в Палестині святкували завершення не лише польових робіт, а й багатьох біблійних подій — закінчення рятівної для людства мандрівки Ноєвого ковчега, друге сходження пророка Мойсея зі Синаю з новими скрижалями Закону Божого, внесення їх у храм, споруджений Соломоном також у вересні, й повернення на обіцяну землю. Цілком можливо, що були змушені збирати врожай пізніше, ніж у Палестині. Щоправда, в Другій світовій, розпочатій у вересні 1939-го, загинули й мільйони юдеїв.

Бунт підсвідомості
По-друге, чи не успадковані генетично значною частиною людства масові вересневі спалахи гніву? Адже, приміром, надавши 1 вересня 312-го християнам свободу віросповідання, римський імператор Костянтин Великий на цей день переніс початок нового року з 1 січня. А позаяк усі християни багато в чому — культурні та духовні спадкоємці Римської імперії, то перш ніж їхні монархи веліли повернутися до зустрічі Нового року в січні, вони кількадесят століть святкували його у вересні.
Коли впродовж наступних століть їх змушують цього місяця працювати, чи не викликає це спротиву в їхній підсвідомості? Адже в генетичній пам’яті успадкована протилежна інформація — звичка нічого не робити у вересні. Рецидиви такого спротиву можуть культивуватися в підсвідомості в шкільні та студентські роки, коли у вересні повертаються з безтурботних вакацій. Дорослі також беруть відпустки в серпні, аби діти набралися сил напередодні вересня.
Третя версія — люди розлючені цього місяця тому, що християни серед правового та культурного спадку Римської імперії запозичили та тривалий час практикували наповнення податками державних скарбничок саме 1 вересня. А кому подобається «від серця відривати» чималу частку заробітку?
Людство цілком могло звикнути дратуватися щовересня й тому, що цього місяця в багатьох народів відбувалися третейські суди та перегляд спірних вироків. А неґативних емоцій під час таких процедур можна увібрати в генетичну пам’ять на безліч поколінь.

Кривавий мартиролог
Тож покоління й клонують у вересневі дні та ночі, перефразовуючи Вільяма Шекспіра, «чуму на чужі й свої родини». До прикладу, 1 вересня не лише розпочалася Друга світова, а й могла розпочатися Третя, бо цього дня 1983-го на Далекому Сході збили південнокорейський Boeing-747 із 269 пасажирами на облавку.
Французький дослідник Мішель Боюн встановив за уламками в морі, що в ніч на 1 вересня 1983 року радянська протиповітряна оборона ліквідувала над своєю територією чотири американські військові літаки. Війни між СРСР і США вдалося уникнути лише дивом.
1 вересня 1870-го французи зазнали нищівної поразки під Седаном від прусаків.
1 вересня 1969-го в Лівії прийшов до влади Муамар Каддафі, за чиїм наказом вибухали французькі й британські пасажирські літаки.
2 вересня 1834-го зброяр Семюел Кольт запатентував револьвер.
2 вересня 1918-го ВЦВК РСФСР прийняло резолюцію «Про червоний терор».
5 вересня 1918-го вийшов аналогічний декрет Раднаркому, який узаконив «ізоляцію класових ворогів у концентраційних таборах».
3 вересня 1941-го в газових камерах концтабору «Аушвіц» вперше застосували газ.
4 вересня 1940-го встановили фашистську диктатуру в Румунії.
4 вересня 1984-го в колонії особливо суворого режиму в с. Кучино на Уралі розпороли живіт поетові та правозахисникові Юрію Литвину.
4 вересня 1985-го там же наглядачі вбили поета й правозахисника Василя Стуса, аби не допустити присудження йому Нобелівської премії.
9 вересня 1944-го підписали договір між УРСР і ПНР про переселення українців Закерзоння в Україну, в ході якого поляки вдалися до етноциду — операції «Вісла».
11 вересня 1973-го відбувся переворот у Чилі. Впродовж наступних днів загинули 5 тис. людей.
11 вересня 2001-го на території США була проведена серія терористичних атак ісламістської організації «Аль-Каїда» за допомогою захоплених пасажирських літаків, загинули 2 996 осіб.
13 вересня 1899-го в Нью-Йорку вперше загинула під колесами автомобіля людина.
14 вересня 1812-го армія Наполеона необачно ввійшла в Москву, аби масово гинути у ній від голоду й холоду та в пожежах.
14 вересня 1979-го вбивством лідера афганської революції Мухаммеда Таракі розпочалася громадянська війна в його країні, яка супроводжувалася інтервенцією СРСР.
15 вересня 1916-го англійці вперше застосували танки.
16 вересня 1930-го польські окупанти провели в Західній Україні кампанію кривавих репресій — «пацифікацій».
16 вересня 1982-го ліванська міліція вирізала в таборах палестинських біженців Сабра й Шатіла до тисячі людей.
18 вересня 1961-го в авіакатастрофі загинув генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Даґ Гаммаршельд.
19 вересня 1941-го гітлерівські війська окупували Київ.
21 вересня 1659-го гетьманом України обрали Юрія Хмельницького, котрий разом із своїми союзниками, а ними були в різний час і поляки, і московити, і турки, і татари, неабияк сприяв перетворенню його Вітчизни в пустелю.
27 вересня 1977-го під Україну заклали ядерну міну — запустили першу на її території Чорнобильську атомну електростанцію.
28 вересня 1864-го в Лондоні заснували I-й Інтернаціонал, із якого й виросли марксизм, ленінізм і сталінізм.
28 вересня 1939-го договір про дружбу і кордони між СРСР і Німеччиною поділив між ними Західну Україну за «лінією Керзона».
28 вересня 1994-го відбулася найбільша післявоєнна катастрофа на Балтиці — затонули 852 пасажири та члени екіпажу порому «Естонія».
29-30 вересня 1941-го нацисти розстріляли в Бабиному Яру під Києвом понад 100 тис. мирних жителів (за весь період окупації — понад 200 тис.).

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply