Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Трактор нашої молодості

Автор:

|

Травень 25, 2021

|

Рубрика:

Трактор нашої молодості
Трактор «Універсал» у Маньківці

Краєзнавець Василь Чорновіл помістив у Facebook трактор, який у с Маньківці на Черкащині вже багато років стоїть на постаменті, тепер оновленому, без комуністичної символіки. Трактор «універсал» — мій знайомий із років молодості, коли я був учнем Кам’янець-Подільського сільськогосподарського технікуму. Разом із викладачем тракторної справи ми мали освоїти трактори «Універсал» і малий садово-огородній трактор. На полях були ХТЗ, ДТ-54 і потужні челябінські «Сталінці» — С-60 і його наступник С-65. Ми їх не мали. Зате мали трофейні вантажівку «опель-бліц» і легковик «мерседес».
Однорукий вчитель-ветеран війни цікаво розповідав про трактори. Мені запам’яталася його розповідь про перший радянський трактор «запорожець», який збудували в с. Кічкас Запорізької області без будь-яких креслень, з випадкових матеріалів і деталей інших машин. Одноциліндровий двигун працював на чорній нафті. 29 вересня 1923-го «запорожець» пройшов своїм ходом на завод у Великий Токмак, де мали розпочати його серійне виробництво. Але Сталін зажадав, щоб на одній лінії випуску тракторів можна було негайно перейти на випуск танків чи панцерників. Це було неможливим. До 1926 року випустили 500 таких тракторів.
Основним трактором для села став «універсал», насправді американський трактор «Фармол» компанії International Harvester. У 1934-1955 рр. випустили понад 200 тис. таких машин. Проте американський трактор в СРСР почали спрощувати і здешевлювати, що не пішло на користь трактористів. Викинули колектор для випуску газів із двигуна і поставили просту трубу, дим з якої йшов просто на тракториста. Двигун запускали сталевою ручкою, яку треба було тримати й крутити обережно, бо вона давала зворотній хід і могла відбити пальці. Сидіння нагадувало знаряддя тортур: металева пластина на примітивній пружині, усе дрижало та стрибало. Ноги треба було ставити просто на двигун. Тоді трактористками ставали жінки-селянки, яким доводилося працювати на такому чудовиську без зміни понад вісім годин. Незабутній фільм «Трактористи» був про жіночу долю. Щоправда у фільмі показано трактор С-60, ще важчий для жінки.
В СРСР лунала слава бригадирки жіночої тракторної бригади грекині Параски Ангеліної з Донеччини. Тепер перед меморіальним музеєм Паші Ангеліної у Старобешевому встановили трактор «універсал», хоча її трактором був ХТЗ. Тисячі дівчат стали трактористками за її прикладом. Вони й гадки не мали, що це було частиною готування СРСР до загарбницької війни у Європі — чоловіки мали перейти з тракторів на танки, а жінки замінити їх. Павло Тичина писав 1933-го від імені Олесі Кулик: «Я до трактора підходжу — сонце ясне! світе мій! Ой, як хочеться учитись, щоб вести його самій!».
Земляки Ангеліної просять не порівнювати тодішню техніку з теперішньою. Мовляв, трактором із кабіною, з кондиціонером та автоматикою керувати без зайвих зусиль зможе і дівча. А машини минулого століття нагадували, за словами однієї колишньої трактористки, величезний неповороткий танк.
Паша Ангеліна прожила лише 46 років. Улюблений трактор вкоротив її життя. У неї був цироз печінки — професійна хвороба трактористів того часу, породжена недосконалими машинами й отруйним пальним.
Як повідомляв «Міст», фермер випадково змінив трактором бельгійсько-французький кордон.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply