Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Шах Ірану намагався розплатитися орденом

Автор:

|

Серпень 27, 2015

|

Рубрика:

Шах Ірану намагався розплатитися орденом
Готель «Жорж» у Львові

Готель «Жорж» у Львові

Якщо в наш час непорядністю перших осіб держави вже нікого не здивуєш, то на початку минулого століття скандальна історія з участю царственої особи викликала у міжнародної громадськості шок.
1905 року в Європі складалася напружена політична обстановка, у світі запахло порохом майбутньої війни. Глави європейських держав спішно шукали союзників. У червні у Відні зустрілися імператор Австро-Угорщини Франц-Йосиф і один із найбільших багатіїв світу — іранський шах Музаффар ад-дін. Східний монарх після закінчення перемовин вирішив проїхатися своїм потягом Європою. І першим пунктом у цій мандрівці став Львів.
«Львів у той час переживав економічний бум, — розповідає Петро Радковець, відомий львівський історик і екскурсовод. — У реґіоні стрімко розвивалася нафтопереробна промисловість, у місті з’явилися перші трамваї, електричне освітлення в будинках і театрах. Звідси до столу імператора Франца-Йосифа поставляли рибу, виноград, вина, волоські горіхи та фрукти».
«55-річного шаха запросив граф Андрій Потоцький, імператорський намісник Галичини, чий замок і двір своєю розкішшю славилися по всій Європі, — додає історик Іван Радковець, брат Петра. — Царствені особи, як і належить, супроводжувала численна свита — родичі, міністри, частина гарему, лікарі, масажистки, кухарі, прислуга, охорона. Загалом, усі, хто забезпечував своєму владиці комфортне життя. Народу було стільки, що в палаці Потоцького вони не помістилися. Довелося шахові ще й зняти всі номери найшикарнішого на той час львівського готелю «Жорж», де були телефони, центральне опалення, електричний ліфт. Львів не часто приймав гостей такого високого рівня, тому місцева преса досить докладно висвітлювала перебування східного монарха».

Шах Музаффар Ад-Дін

Шах Музаффар Ад-Дін

На головний залізничний вокзал Львова шах прибув увечері. Оркестр виконав іранський гімн, весь галицький бомонд зустрічав імениту особу в спеціальній залі, призначеній для прийому імператора Австро-Угорщини. Гості пересіли в розкішні екіпажі, проїхалися вулицею Городоцькою, площею Святого Юра і попрямували до готелю. На всьому шляху були виставлені шеренги військовослужбовців, котрі перекрили рух для стороннього транспорту. Городяни вигукували привітання, лунали гарматні салюти, оркестри грали марші, горіли тисячі факелів.
Власник готелю п. Бжезицький і його дружина з букетом квітів на порозі зустрічали високопоставленого постояльця та його свиту. «Жорж» з цієї нагоди був прикрашений як ніколи — скрізь були перські килими, пальми, державні прапори Ірану. Спеціально для спальні шаха виготовили широке низьке ліжко, а кухню переобладнали в східному стилі. День приїзду закінчився банкетом у ресторані готелю, на який шах запросив військового коменданта, президента Львова Андрія Потоцького і подружжя Бжезицьких. Перед тим, як іти спати, іранський володар вийшов на балкон і вітально помахав рукою натовпу львів’ян, котрі хотіли на нього подивитися.
Шах пробув у столиці Галичини 16 днів. За цей час він оглянув місто, відвідав промислову виставку, вів перемовини з різними підприємцями, велів своїм підлеглим детально сфотографувати Стрийський парк, який вважався одним із найгарніших в Європі, відвідав картинну галерею. Влаштував і два шикарних банкети — в Ратуші та в палаці Потоцького. Місцеві газети в колонках світської хроніки докладно перераховували страви, що подавалися до столу шаха і намісника Галичини: картопля з гарячим сиром, форель і судак, телятина по-перському, курка по-польськи, паштети, різноманітні овочі та приправи. Вінцем бенкету став фірмовий львівський «щупак», який обожнювала аристократія та правителі європейських держав. На десерт пригощали тортом у вигляді залізниці. Всі ці новації створювали на кухні більше 20 відомих кухарів, запрошених із Франції та Польщі. А подавали делікатеси на фарфоровому посуді та знаменитій львівській чорній кераміці, яка за зовнішнім виглядом нагадує метал.
«Настав момент від’їзду, і господар «Жоржа» подав східному гостю рахунок на 48 тис. крон, — продовжує Петро Радковець. — Тоді це була величезна сума, на яку можна було купити десятикімнатний будинок у центрі Львова. Але шах вирішив, як зараз би сказали, «кинути» готель. Викликав п. Бжезицького і каже: «Мені в тебе так сподобалося, що дам не гроші, а набагато більше — нагороджую тебе національним орденом Ірану». Власник — у шоці, вимагає готівку! Історія набула розголосу, яку не обійшли увагою місцеві й європейські журналісти. Перші шпальти газет зарясніли заголовками: «Одна з найбагатших персон світу не хоче платити за своє проживання!»
І тут шах знайшов вихід із становища. Він знову запросив до себе на аудієнцію господаря готелю, виплатив йому майже всю заявлену суму і… нагородив своїм орденом. Скандал згас, шах поїхав і більше Львів не відвідував, хоча, за його визнанням, був захоплений цим містом.
Із того часу знаменитості, котрі приїжджали до Львова, стали зупинятися тільки в «Жоржі». У номерах цього готелю в різний час жили Оноре де Бальзак, Ференц Ліст, Етель-Ліліан Войнич, Моріс Равель, Жан-Поль Сартр, Юзеф Пілсудський і Микита Хрущов.

Сергій Карнаухов, «Факти»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply