Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Пошта УНРади і таборів переміщених осіб

Автор:

|

Червень 04, 2021

|

Рубрика:

Пошта УНРади і таборів переміщених осіб
Табір військовополонених у Ріміні

Тижневик «Міст» уже розповідав про Підпільну пошту України та Пластову пошту. А тепер оглянемо пошту УНРади, таборів переміщених осіб і військовополонених. Цей різновид філателії дослідив Борис Фессак, член Українського товариства філателістів і нумізматів у США, в двох випусках книги з цієї теми, які побачили світ у Нью-Йорку 1992-го і 2003 року.
Українська Національна Рада Західно-Української Народної Республіки (УНРада) була створену 18 жовтня 1918-го у Львові як Конституційні збори українського народу, що проживав на своїх етнографічних землях в Австро-Угорській імперії. 19 жовтня 1918 року УНРада прийняла постанову про утворення Української держави на українських етнографічних землях у складі Австро-Угорщини та закликала національні меншини надіслати своїх представників до УНРади пропорційно від кількості населення. Президентом УНРади став Євген Петрушевич. Збереглися марки 1923-го, 1935-го і 1939 року.
У колекціях філателістів представлена Українська Національна Рада, яка випускала марки після Другої світової війни. У липні 1941-го у Львові створили Раду сеньйорів, яка складалася з відомих українських політичних, громадських і культурних діячів. 30 липня 1941 року Раду сеньйорів перетворили на УНРаду. Німецька окупаційна влада діяльність УНРади заборонила. 27 лютого 1942-го оголошено про її розпуск.
УНРада була також створена й у Києві 5 жовтня 1941 року під проводом Андрія Мельника. Німецька окупаційна влада, невдоволена зростаючим впливом УНРади, з листопада 1941-го розпочала її ліквідацію та репресії проти її членів.
У системі державного центру Української Народної Республіки в екзилі УНРада була створена влітку 1948 року, а вже 1 грудня 1948-го випустили першу серію з шести поштових марок, які створили Яків Гніздовський та Юліан Буцманюк. На марках зображені Лаврська дзвіниця, Собор св. Юра у Львові, будинок Центральної Ради в Києві, Київська опера, де відбувся Трудовий конґрес, декларація УНР та вища школа в Хусті, де містився Сойм Карпатської України.
1949 року наступні марки були присвячені 300-річчю національно-визвольної війни Богдана Хмельницького, 30-річчю Листопадового зриву у Львові (художник — Василь Залуцький), 30-річчю Злуки Соборної України (художник — Петро Холодний молодший), десятиріччю проголошення Карпатської України (Мирон Білинський).
У подальші роки марки позначали як «Українська пошта» і «Пошта УНР». 1950-го здійснили благодійний випуск на допомогу українським інвалідам війни, потім — до 700-річчя Львова, 700-річчя коронації короля Данила, на честь почесних членів уряду УНР, в пам’ять про президента Андрія Лівицького, до Маріїнського 1954 року.
У квітні 1978-го Микола Лівицький розпустив УНРаду. На знак протесту проти цього рішення частина партій і діячів вийшла з УНРади і створила 1979 року Раду прихильників УНР. Її очолювали І. Кедрин-Рудницький, пізніше — Маруся Бек.
24 серпня 1992-го у Маріїнському палаці Києва відбулося передання президентських печатки і прапора останнім президентом УНР в екзилі Миколою Плав’юком першому президентові України Леоніду Кравчуку.
Таборові пошти обслуговували мешканців українських таборів переміщених осіб у Німеччині у 1947-1950 рр. і в таборі полонених вояків Першої української дивізії Української Національної Армії в Ріміні (Італія) у 1946-1947 рр. табори у Реґенсбурзі, Байройті, Новому Ульмі, Ульмі та Ріміні видавали власні марки й касували їх своїми штемпелями, ведучи в своєму обсязі поштову службу.

Лев Хмельковський

До слова

До Дня вишиванки «Укрпошта» представила нові марки з фрагментами вишивки чотирьох областей. На чотирьох поштових мініатюрах зображені фрагменти вишивки Дніпропетровської, Луганської, Рівненської та Тернопільської областей. В ролі ескізів марок використали експонати Національного музею народної архітектури та побуту, Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» та приватної колекції Віри Матковської. Наклад марок — 130 тис. примірників. Доповнюють поштовий випуск конверти та картки. Серію поштових марок «Українська вишивка — код нації» «Укрпошта» розпочала 2018 року. В рамках серії світ побачили марки із вишивкою восьми реґіонів України — Вінницької, Волинської, Київської, Львівської, Полтавської, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply