Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Пластова пошта в Україні та світі

Автор:

|

Травень 17, 2021

|

Рубрика:

Пластова пошта в Україні та світі
Джемборі 1956 року

Тижневик «Міст» уже розповідав про випуски марок «Підпільна пошта України». Сьогодні піде мова про марки Пластової пошти. Першу пластову марку випустила Верховна пластова команда в лютому 1927-го (на марці вказали 1926 рік) з нагоди 15-ліття «Пласту». Її автором був Филимон Біленький, вихованець 35-го куреня ім. Степана Тисовського в Калуші. Марка випущена в червоному, зеленому та фіолетовому кольорах.
1930-го видали спеціальний випуск зі закликом «Будуймо пластовий дім» для збирання коштів на пластову домівку. Після заборони «Пласту» на території Польщі випуски до 20-ліття організації 1931 року друкувала Пластова референтура в Парижі (автор — О. Савченко-Більський, три різні кольори). Дохід був призначений на фонд пластових таборів.
1946-го Головна пластова старшина в Мюнхені (Німеччина) випустила серію марок до 35-ї річниці «Пласту» зі зображенням пластової лілейки і написом «Український Пластовий Улад 1911-1946». Аркуші надрукували п’ятьма різними кольорами.
З нагоди участи пластунів у Джемборі в Муассоні (Франція) 1947 року надрукували марку роботи художника Едварда Козака зі зображенням пластуна-сурмача з прапором і великою пластовою лілейкою на прапорі.
Велику серію марок видали з нагоди Ювілейного свята весни в Міттенвальді (Німеччина) 1947-го. Автор марок Роман Рогожа — член куреня «Лісові чорти». Марки надрукували з чотирма різними номіналами, у кожного номіналу — свій колір. Тоді ж видали другу серію марок зі силуетами пластунів (роботи Роберта Лісовського) і стилізованим зображенням пластового табору (роботи Романа Рогожі). У наступні роки у Ганновері (Німеччина) видали марки до 40-ліття скавтінґу (1948) та з нагоди Пластового тижня (1949).
У грудні 1952 року в Мюнхені видали серію з п’яти марок до 40-ліття Пластового уладу. Марки мали однаковий малюнок для всіх номіналів: пластова лілея на тлі двох земних півкуль і напис «Український Пластовий Улад». Автор малюнка — Любомир Рихтицький.
У нових країнах поселення збереглася традиція видавати марки з нагоди пластових ювілеїв і свят, але з’явилися й нові ориґінальні випуски. Серед таких були марки до 40-ліття Української державности (1958); марки з українськими писанками з колекції о. Ярослава Елиєва, які виконав пластун-графік Мирон Левицький (1959); марки для відзначення Мазепинського року (1958 і 1959); з портретами Олександра Тисовського та Северина Левицького; з відзнаками 32 пластових куренів УСП і УПС (видані одним повноколірним аркушем 1971 року). Всі ці марки об’єднує напис «Пластова пошта». Марки пластової тематики видавала вже згадана Підпільна пошта України.
Пластуни Австрії виготовили листівку з нагоди п’ятиліття «Пласту» в Австрії. 3 листопада 2019-го рішенням ХХ Зборів конференції українських пластових організацій до складу КУПО прийняли й Австрію. З нагоди Різдвяних свят 2020 року та п’ятиліття «Пласту» в Австрії пошта спільно з австрійськими пластунами виготовила святкову листівку.
«Пласт» в Україні також перейняв традицію випуску марок. Зокрема, 1993 року в Тернополі видали серію марок з нагоди 80-ліття організації. Пошта України випустила 2007-го марку до 100-річчя «Пласту». Для її оформлення використали світлини пластунів 1920-х рр., надані журналом «Пластовий шлях». Марки гасили спеціальним штемпелем зі зображенням пластової хустини.
Багато випусків розробляють і друкують пластуни невеликими накладами. Такі випуски видає, зокрема, часопис «Пластовий шлях». Випустили марки, конверти, картмаксимуми і картки на честь видатних пластунів Бориса Ґудзяка, голови Крайової пластової старшини Закарпаття коменданта Пластового уладу Володимира Бірчака та з нагоди 100-ліття «Пласту» на Закарпатті, народження начального пластуна Северина Левицького.
В Україні відродилися давні та виникли нові пластові осередки. Один із них — у Самборі, який цього року відзначив 30-ліття відновлення. З цієї нагоди побачив світ гарний філателістичний випуск. Особливість цього випуску ще й у тому, що розпочалася нова окрема серія філателії про пластові станиці в Чорткові та Надвірній.
До 80-ліття Карпатської України «Пласт» спільно з «Укрпоштою» виготовив аркуш із восьми марок, на яких зображені Остап Вахнянин, Олександр Блистів, Леонід Бачинський, Августин Чичура, ужгородські пластуни. Пластові випуски здійснили з участю «Пошти України» і погасили на державній пошті, тому вони стали повноцінними філателістичними матеріалами.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply