Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

ООН врятувала від депортації, але розраховувалася за це Закерзонням

Автор:

|

Червень 25, 2020

|

Рубрика:

ООН врятувала від депортації, але розраховувалася за це Закерзонням
Закерзоння позначене зеленим

26 червня 55 літ тому представники 50 країн-учасниць конференції Організації Об’єднаних Націй (ООН), у т. ч. України, підписали в Сан-Франциско Статут ООН.

Бо найбільше втратили
Позаяк переважна більшість теперішніх членів ООН були 1944 року колоніями, то навіть від одного голосу в тій організації залежало тоді запобігання й мирне залагодження конфліктів. Тому саме з потребою вступу в ООН України пов’язує низка істориків відкликання наказу про депортацію з неї усіх, хто жив під німецькою окупацією. Але в обмін на вступ до нього УРСР зреклася на користь Польщі частини своїх теренів.
Утім, Сталін спершу зажадав, аби до ООН прийняли усі республіки СРСР. Але президент США Рузвельт зауважив у відповідь, що в такому разі туди повинні вступити й усі 48 американських штатів.
Відтак СРСР обмежився, крім своєї, ще й кандидатурами України та Білорусі, бо ті зазнали найбільших втрат у війні. Поскаржившись Рузвельту на «складну ситуацію в Україні» (спротив УПА), Сталін запевняв, що її вступ в ООН збереже єдність СРСР. Але на установчу конференцію ООН, що відкрилася 25 квітня 1945-го в Сан-Франциско, запросили лише делегацію СРСР. А УРСР і БРСР обіцяли прийняти потім.

«Суб’єкт міжнародного права»
Та після заяви уряду УРСР про те, що 1 лютого 1944 року Верховна Рада СРСР схвалила закон «Про надання Союзним республікам повноважень у галузі зовнішніх зносин та про перетворення у зв’язку з цим Народного комісаріату закордонних справ зі загальносоюзного в союзно-республіканський комісаріат», а Верховна Рада УРСР внесла 4 березня в її Конституцію поправку про повернення їй функцій суб’єкта міжнародного права, «делегованих» СРСР у союзному договорі 1922-го та й солдати-українці «становлять, меншою мірою, одну п’яту збройних сил Радянського Союзу», 27 квітня 1945 року установча конференція ООН таки визнала Україну фундатором ООН.
А Дмитра Мануїльського, її народного комісара зовнішніх справ, обрала головою комітету з підготовки проєкту преамбули Статуту ООН. Той документ він підписав 26 червня 1945-го разом із 50 іншими представниками держав-засновників ООН.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply