Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

ООН врятувала українців від депортації, але розраховувалися за це Закерзонням

Автор:

|

Жовтень 25, 2020

|

Рубрика:

ООН врятувала українців від депортації, але розраховувалися за це Закерзонням
Закерзоння позначене зеленим

Згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї (ГА) Організації Об’єднаних Націй (ООН) від 31 жовтня 1947 року, 24 жовтня відзначають Міжнародний день ООН.

Щоб зберегти СРСР
1971-го ГА ООН ухвалила рекомендацію країнам-членам цієї спільноти відзначати 24 жовтня її Міжнародний день як державне свято. Бо дійшла висновку, що ООН була створена не 24 червня 1965 року, коли 50 країн-учасниць конференції, в т. ч. Українська Радянська Соціалістична Республіка (УРСР), підписали Статут цієї спільноти, а 24 жовтня 1945-го — після того, як більшість держав-засновників ратифікували договір про її створення.
Позаяк в ООН спершу були лише 51 держав-членів, то навіть від одного голосу у ній залежало тоді запобігання та мирне залагодження конфліктів. Тому саме з потребою вступу до ООН України низка істориків пов’язує відкликання наказу про депортацію з неї усіх, хто жив під німецькою окупацією. Але в обмін на вступ до нього УРСР була змушена зректися частини теренів на користь Польщі.
Сталін вимагав, аби до ООН прийняли всі республіки СРСР. Але Франклін Делано Рузвельт, президент США, зауважив у відповідь, що в такому разі туди ж мають вступити й усі 48 американські штати. Тож у Москві обмежилися кандидатурами СРСР, УРСР і Білоруської РСР, бо ті зазнали найбільших втрат у Другій світовій війні. Поскаржившись Рузвельту на «складну ситуацію в Україні» (спротив УПА), Сталін запевняв також, що її вступ в ООН збереже єдність СРСР.

«Суб’єкт права»
Але на установчу конференцію ООН, яка відкрилася 25 квітня 1945 року в Сан-Франциско (штаті Каліфорнія), запросили лише делегацію СРСР, а УРСР і БРСР обіцяли прийняти згодом. Та після заяви уряду УРСР про те, що 1 лютого 1944-го Верховна Рада СРСР схвалила закон «Про надання Союзним республікам повноважень у галузі зовнішніх зносин і про перетворення у зв’язку з цим Народного комісаріату закордонних справ зі загальносоюзного в союзно-республіканський», а Верховна Рада УРСР внесла 4 березня в її конституцію поправку про повернення їй функцій суб’єкта міжнародного права, «делегованих» СРСР у союзному договорі 1922-го, установча конференція ООН таки визнала 27 квітня 1945 року Україну фундатором ООН.
А її наркома зовнішніх справ Дмитра Мануїльського обрала головою комітету з підготовки проекту преамбули Статуту ООН. Той документ він підписав 26 червня 1945-го разом із 50 іншими представниками держав-засновників ООН.
Як повідомляв «Міст», син польки рятував українців як не дивізією, то енциклопедією.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply