Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Оборона Києва. Узяття столиці монголами відбулося на Миколин день

Автор:

|

Грудень 15, 2011

|

Рубрика:

Оборона Києва. Узяття столиці монголами відбулося на Миколин день

Наприкінці ХІІ ст. у степах Центральної Азії утворилася могутня військово-феодальна Монгольська держава. 1206-го ханом усієї Монголії було проголошено Темучина (Чингісхана). Воїни Чингісхана називали себе монголами. Руські ж літописці називали їх татарами, не відаючи, що останнім самим довелося потерпати від монгольських луків і мечів. У ІХ ст. в історичній науці набув поширення термін «монголо-татари», який, одначе, останнім часом у науковій літературі майже не вживається.

В 1237—1238 рр. ордою було розгромлено війська рязанського та володимиро-суздальського князів. Монголи здобули штурмом і спалили Рязань, Володимир, Москву, Твер і інші міста. Північно-Східну Русь було спустошено. Після успішного походу на північно-східні руські землі 1238 року виснажені монгольські полчища відійшли в половецькі степи поновити сили й відпочити.

Навесні 1239 р. вони рушили на південний захід. Першим на шляху просування Батиєвої орди стояв Переяслав. Монголи захопили місто, зруйнували й спалили його. Того ж року сумна доля спіткала й Чернігів. Наприкінці 1239-го монгольська кіннота вдерлася в Крим, переслідуючи переможених нею половців. Завойовники захопили майже весь півострів.

На початку 1240 року інша частина війська монголів наблизилася до Києва. Як сповіщає літописець, монгольський воєначальник Менгухан надіслав до київського князя — тоді на київському столі сидів Михайло Всеволодович Чернігівський — послів із вимогою здати місто. Князь Михайло звелів убити послів, а сам, чито злякавшись власного вчинку, чи то розуміючи, що не має належної підтримки, подався до Угорщини.

Проте вияв непокори того разу минувся стольному місту: Менгухан не наважився брати Київ з тими силами, що мав. Захопивши здобич і полонених у навколишніх поселеннях, він пішов на з’єднання з головними силами Батия.

Проте наприкінці 1240 р. монголи знову підступили до Києва й оточили місто. На Київ тоді поширив свою владу Данило Галицький. Тож обороною міста від монгольської навали випало опікуватися тисяцькому князя Данила — воєводі Дмитрові. Сам же князь подався в Польщу й Угорщину, маючи намір організувати сусідів на спільні дії проти загарбників.

За одним літописним списком, узяття Києва монголами відбулося на Миколин день, або 19 грудня 1240 р. В іншому списку взагалі не наведено жодної дати, а лише сказано, що місто трималося 10 тижнів і чотири дні. Зваживши на те, що Київ мав надзвичайно потужну фортецю, учені схиляються до думки, що облога була тривалою, а штурм — запеклим.

Основний удар Батий спрямував із півдня в районі Лядських воріт. Безперервно вдень і вночі монголи били таранами браму й стіни, аж доки не захопили ділянку валу та не ввірвалися в межі «міста Ярослава».

Опір киян був настільки відчайдушним, а втрати загарбників — такими великими, що Батий мусив віддати наказ про припинення бою й звелів своєму війську влаштуватися на перепочинок. Із цього й скористалися захисники Києва. Відійшовши в межі «міста Володимира», вони за одну ніч укріпилися на нових позиціях.

Наступного дня знову розпочалася битва. Кияни завзято боронили кожну вулицю, кожний будинок, але сили були надто нерівними. Монголи прорвали укріплення в районі Софійських воріт — через те їх згодом почали називати Батиєвими.

Завойовники оточили Десятинну церкву та вдарили в її стіни муроломними машинами. Храм завалився, поховавши під руїнами своїх героїчних захисників. Тисячі киян загинули у нерівній боротьбі.

Майже всі житлові й господарські споруди, палаци й собори Києва перетворилися на згарища. Із-понад 40 мурованих храмів, які мав Київ до монгольського потопту, за підрахунками вчених, залишилося, та й то дуже пошкоджених, якихось 5—6. Із-понад 8 тис. дворів, за словами Плано Карпіні, папського посла до Київської Русі й Золотої Орди, збереглося близько 200. Отже, мешканців «матері міст руських» зменшилося з 50—60 тис. до двох тисяч.

 Олександр Гайн

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply