Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 25, 2021

Росія висуває невмотовавані претензії на Україну, бо без неї втрачає ознаки своєї національної ідентичності

Автор:

|

Березень 17, 2016

|

Рубрика:

Росія висуває невмотовавані претензії на Україну, бо без неї втрачає ознаки своєї національної ідентичності
Джеймс Мейс

Джеймс Мейс

Росія ніколи не розвивала свою національність як таку. Російська ідентичність з’явилася тільки після імперської ідентичності. Допоки Росія черпатиме свої історичні корені з Києва, вона буде претендувати не лише на культурну спадщину України, але й на українську землю. Жоден народ не пережив стільки нещасть, як Україна, але вона вижила, зберегла мову, культуру, має вершинні зразки світової культури, зокрема, твори Тараса Шевченка. І це — запорука нашого безсмертя.
«З часу появи «Кобзаря» Тараса Шевченка Україна була приречена на незалежність», — казав Джеймс Мейс, американець із українською душею й індіанським корінням. Він вважав, що «Кобзар» — це таємна зброя України. Поки у нашій генетичній пам’яті закладені рядки творів Шевченка, цього потужного енергетичного послання крізь віки, з Україною нічого не можна вдіяти.
Про це на зустрічі у «Львівській політехніці» розповіла відома українська журналістка і письменниця Наталія Дзюбенко-Мейс, дружина легендарного дослідника Голодомору в Україні 1932-1933-х рр. Зустріч організував Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків із діаспорою Національного університету «Львівська політехніка».
Наталія Дзюбенко-Мейс розповіла, що її чоловік часто приїжджав до Львова, тут в нього були й є друзі. Якось біля пам’ятника Шевченку він почув тут спів кобзаря, котрого попросив заспівати пісню «За байраком байрак», а потім повторювати ще і ще. Джеймс Мейс був закоханий в українську пісню. Американець самотужки вивчив українську і не розумів, чому самі українці соромляться своєї мови.
Письменниця зазначила, що не приїхала агітувати за те, щоб якась вулиця носила ім’я Джеймса Мейса. Вона подала приклад, як одну з київських шкіл хотіли назвати ім’ям Джеймса Мейса. «Після низки зустрічей із учителями й учнями все виглядало добре. Але як тільки ця новина облетіла медіа, почалася на вчителів і школярів шалена атака. І вони відступили. Це було за часів Януковича», — розповіла жінка.
За її словами, питання Голодомору у викладі д-ра Мейса — це центральний пункт сучасної української історії, нашого майбутнього. «Наскільки ми можемо озирнутися назад, настільки ми можемо передбачити і своє майбутнє. Тому дуже важливо розібратися в причинах і наслідках Голодомору, в тому, чому трапилася така величезна катастрофа, таке жахливе народовбивство в центрі Європи. Це — не питання нашого жалю, нашої скорботи та плачів. Це — набагато глибше. Від нас вимагається потужна, інтелектуальна праця над цією тематикою», — сказала жінка.
Українська діаспора десятиліттями працювала над віднаходженням правди про Голодомор, але вона «варилася у власному соку», її ніхто не чув, і ніхто не довіряв. Потрібен був саме неупереджений учений зі світовим ім’ям, котрий поглянув би на це питання відсторонено. І ним став Джеймс Мейс, котрий сказав, що це наші мертві вибрали його.
11 березня ц. р. Віталій Кличко, міський голова Києва, підписав розпорядження про перейменування вулиці Колективізації у Солом’янському районі столиці на Джеймса Мейса.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply