Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 28, 2021

Насправді вересень — 13-й місяць

Автор:

|

Серпень 30, 2021

|

Рубрика:

Насправді вересень — 13-й місяць
Кадр із радянської кінострічки «Тривожний місяць вересень»

Попри те, що порядковий номер вересня у році — дев’ятий, йому більше пасувало б число 13, яке здавна вважають нещасливим.

Кара Божа?
Про найкривавішу в історії людства Другу світову війну, жорна якої, за різними підрахунками, перемололи з 1 вересня 1939-го до 2 вересня 1945 року (коли підписала акт про свою капітуляцію Японія) від 50 до 80 млн землян (а найбільше — 18 млн — українців), принаймні, в загальних ризах знають усі. Як і про «золотий вересень» 1939-го — тоді в більшовицьку м’ясорубку потрапила Західна Україна, а 11 вересня 2001 року сталися терористичні акти у США.
Та цими траґічними подіями мартиролог вересня не вичерпується. Про інші — нижче.
Але спершу, мабуть, варто висловити припущення з приводу того, чому ж саме цього місяця людям настільки фатально не щастить. Із приводу цього є одразу кілька версій.
У Старому Заповіті сказано: як і сьомий день тижня, так і аналогічний за порядковим номером місяць (а ним для авторів Святого Письма був вересень, позаяк Новий рік тоді зустрічали 1 березня) — не для роботи, а для відпочинку: «Велів Господь Мойсею: скажи синам Ізраїлевим у перший день місяця сьомого, нехай буде вам спокій, всілякого діла не сотворіть у всіх поселеннях ваших, і принесіть хвалу Господу»; «Шість днів роби, а день сьомий, субота, — Господу Богу Твоєму. Не сотвори всякого діла в сьомий. Так і місяць сьомий благослови та освяти його. І повелів людям своїм спочити в ньому від справ своїх»; «Суботою субот нехай буде вам сьомий місяць, і смиріть душі ваші перед Господом»; «Місяця сьомого, коли закінчаться жита землі, святкуй Господу».
Відтак, у вересні в теплій Палестині святкували завершення не лише польових робіт, а й багатьох біблейських подій — закінчення на горі Арарат рятівної для людства мандрівки ковчега Ноя, друге сходження пророка Мойсея з гори Синай із новими скрижалями Закону Божого, внесення їх у сіонський храм, також споруджений царем Соломоном у вересні та повернення євреїв в обіцяну землю. Цілком можливо, що народи, змушені збирати врожай пізніше, ніж у Палестині, неабияк гнівили Бога, порушуючи заповіді, передані Господом через Мойсея. Щоправда, у Другій світовій, розпочатій у вересні 1939-го, загинули й мільйони юдеїв.

Бунт підсвідомості
Тож не виключено, що вересневі траґедії зумовлені підсвідомими спалахами масового рецидиву гніву, роздратування, злості в генетичній пам’яті значної частини людства. Чому ж вони відбувається саме цього місяця?
По-перше, надавши 1 вересня 312-го християнам свободу віросповідання, римський імператор Костянтин Великий саме на цей день переніс початок нового року з 1 січня. А позаяк усі християнські країни — багато в чому культурні та духовні спадкоємці Римської імперії, перш ніж їхні королі й імператори звеліли повернутися до зустрічі Нового року в січні, вони кількадесят століть святкували його у вересні. Тож коли ось уже впродовж наступних століть їх змушують цього місяця працювати, чи не викликає це підсвідомого спротиву в їхній підсвідомості? Адже від предків у генетичній пам’яті записалася цілком протилежна інформація — звичка нічогісінько у вересні не робити.
Рецидиви такого спротиву цілком можуть культивуватися в нашій підсвідомості в шкільні та студентські роки, коли ми змушені у вересні повертатися за парти з безтурботних канікул. До слова, дорослі люди також беруть відпустки на роботі в серпні, аби їхні чада набралися сил напередодні вересня.
Інша версія: ми неабияк розлючені цього місяця тому, що християнські країни серед розмаїтого правового та культурного спадку Римської імперії запозичили й упродовж тривалого часу практикували саме 1 вересня наповнення податками державних скарбничок. А кому подобається «від серця відривати» чималу частку того, що зароблене коштом рясного поту з чола?
Людство цілком могло звикнути дратуватися кожного вересня й тому, що саме цього місяця в багатьох народів відбувалися третейські суди та перегляд спірних вердиктів. А неґативних емоцій під час таких процедур можна увібрати в генетичну пам’ять на безліч поколінь.

Кривавий мартиролог
Відтак, ці покоління й клонують у вересневі дні та ночі, перефразовуючи Вільяма Шекспіра, «чуму на чужі й свої родини». Приміром, 1 вересня розпочалася не лише Друга світова війна, а й могла розпочатися третя, бо цього дня 1983-го на Далекому Сході цього дня збили не лише південнокорейський Boeing 747 із 269 пасажирами. Французький дослідник Мішель Боюн встановив за уламками в морі, що в ніч на 1 вересня 1983 року радянська протиповітряна оборона ліквідувала над своєю територією чотири американські військові літаки. Війни між СРСР та США тоді вдалося уникнути лише дивом.
1 вересня 1870-го французи зазнали нищівної поразки під Седаном від пруссаків, котрі таким чином ліквідували останній бар’єр на шляху до створення «Другого рейху».
1 вересня 1969-го в Лівії до влади прийшов диктатор Муаммар Каддафі, за чиїм наказом згодом вибухали французькі та британські пасажирські літаки.
2 вересня 1834-го американський зброяр Семюел Кольт запатентував названий на його честь револьвер, який позбавив життя безліч людей.
2 вересня 1918-го Всеросійський центральний виконавчий комітет прийняв резолюцію «Про червоний терор».
5 вересня того ж року вийшов аналогічний декрет Ради народних комісарів Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки. Зокрема, ним узаконили «ізоляцію класових ворогів у концентраційних таборах».
3 вересня 1941-го в газових камерах концтабору Аушвіц уперше застосували газ «Циклон» Б.
4 вересня 1940-го встановили фашистську диктатуру в Румунії.
4 вересня 1984-го помер український поет і правозахисник Юрій Литвин, якому розпороли живіт у колонії особливо-суворого режиму ВС-389/36 в с. Кучино на Уралі.
4 вересня 1985-го там же наглядачі вбили поета та правозахисника Василя Стуса, аби не допустити присудження йому Нобелівської премії.
9 вересня 1944-го Микита Хрущов підписав у Любліні договір між УРСР і ПНР про переселення українців Закерзоння до України, в ході якого поляки вдалися до геноциду — кривавої операції «Вісла».
10 вересня 1721-го Швеція зреклася України на мирних перемовинах із Росією в Ніштадті.
11 вересня 1973-го відбувся військовий переворот у Чилі. Впродовж кількох наступних днів там загинули 5 тис. людей.
13 вересня 1899-го в Нью-Йорку вперше під колесами автомобіля загинула людина.
14 вересня 1812-го армія французького імператора Наполеона необачно ввійшла в Москву, аби масово гинути у ній від голоду, холоду та в пожежах.
14 вересня 1979-го вбивством лідера афганської революції Мухаммеда Таракі розпочалася громадянська війна в його країні, яка супроводжувалася інтервенцією СРСР.
15 вересня 1916-го в ході Першої світової війни англійці вперше застосували на ріці Сомма танки, які впродовж наступних 86 років перетовкли, мабуть, сотні тисяч людей.
16 вересня 1930-го польські окупанти провели в Західній Україні кампанію кривавих репресій — так званих пацифікацій.
16 вересня 1982-го ліванська міліція вирізала в таборах палестинських біженців Сабра та Шатіла до 1 тис. людей.
18 вересня 1961-го в авіакатрощі загинув Даґ Гаммаршельд, генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй.
19 вересня 1941-го гітлерівські війська окупували Київ.
21 вересня 1659-го гетьманом України обрали Юрія Хмельницького, який разом зі своїми союзниками, а ними були в різний час поляки, московити, турки і татари, неабияк посприяв перетворенню нашої Вітчизни в справжню пустелю. Недаремно ті часи прозвали «Руїною».
27 вересня 1977-го під Україну заклали ядерну міну — запустили першу на її території Чорнобильську атомну електростанцію.
28 вересня 1864-го в Лондоні заснували I-й інтернаціонал, з якого й виросли марксизм, ленінізм і сталінізм.
28 вересня 1939-го договір про дружбу і кордони між СРСР і Німеччиною поділив між ними Західну Україну за «лінією Керзона».
28 вересня 1994-го сталася найбільша післявоєнна катастрофа на Балтиці — затонули 852 пасажири та члени екіпажу порому «Естонія».
29-30 вересня 1941-го нацисти розстріляли в Бабиному Яру під Києвом понад 100 тис. мирних жителів (за весь період окупації — понад 200 тис.).
Як повідомляв «Міст», вересень — час українських фестивалів.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online