Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Ключ до Дунаю

Автор:

|

Червень 24, 2022

|

Рубрика:

Ключ до Дунаю
о. Зміїний

Уже давні греки розуміли важливість цього місця. Не знаю, чи існував Ахілл, але, після його загибелі, його мати богиня Фетіда підняла тіло з дна моря і віднесла його на цей острів, на якому побудували храм Ахіллеса ще у VII ст. до Р. Х. До речі, цей храм зруйнували росіяни в часи недовгого володіння 1841 року, використавши його фундамент та стіни для будівництва маяка на острові.
Та повернімося до стародавніх греків. Острів і храм відігравали важливу роль під час грецької та римської колонізації північного Причорномор’я та торгового судноплавства. На острові зупинялися моряки для принесення жертви (на острові випасали стадо кіз), але не мали права залишатися на ніч. Це пов’язано з тим, що жахлива роза вітрів в цьому місці не дозволяє бути впевненим, що корабель не втратить якір після зміни напрямку вітру і не розіб’ється об скелі Зміїного. Острів Левке (грецькою Білий) має на дні кладовище цих якорів, які рубали моряки, щоб вчасно вийти з острова ввечері. Поруч із ними лежать і затоплені кораблі, які не встигли здолати зміну вітру, або піратський напад. На дні є вцілілі амфори, монети, залишки оздоблення кораблів, у т. ч. найдавнішого корабля в Чорному та Середземному морі. Після того, як Візантія, яка мала військовий контроль звідси за всім Північним Причорномор’ям із його Валами Траяна, втратила свою владу, на багато століть контроль там встановила Османська імперія. Саме за візантійців у назві острова з’явилася змія — Фідонісі (Зміїний). Малися на увазі вужі, яких тисячами заносило з дунайських плавнів на острів.
Після поразки Росії в Кримській війні, острів став румунським. Аж 1948-го СРСР уклав угоду про передання йому острова, що став частиною Кілійського району України.
Отримання Україною ракет «Гарпун» ставить питання про повернення острова під контроль Києва, про знищення протиповітряної оборони (ППО) російського флоту на ньому і про свободу судноплавства в українській дельті Дунаю. Нагадуємо, що Україна зберегла і військові катери, і ППО на бессарабському березі.
На жаль, життя героїв, які загинули в боях за контроль над островом, не повернути, але острів Зміїний точно буде українським, як і вся територія України включно з українським Кримом.
Як повідомляв «Міст», Збройні сили України завдали по о. Зміїний зосередженого удару зі застосуванням різних сил і способів ураження, в ході від того, що рашисти гордо називали острівним гарнізоном, майже нічого не залишилося.

Олександр Красовицький

About Author

Meest-Online