Камені спотикання українсько-польських стосунків

Село Павлокома розташоване в близькому сусідстві до міста Дунова. Воно лежить в долині Сяну, на правому його березі, за 40 км на захід від Перемишля. Напередодні Другої світової війни в Павлокомі жили 1 190 українців і 170 поляків (із них — 100 колоністів і десяток євреїв). У селі була мурована парафіяльна греко-католицька церква Пресвятої Богородиці. 2 березня 1945 року до села вдерся відділ польської Армії Крайової під орудою поручника Юзефа Бісса. З ними були бандити з навколишніх польських сіл. Вони замордували 366 українців, в т. ч. жінок і немовлят, а також пароха Володимира Лемця.
За цей кривавий злочин тодішня польська комуністична влада засудила Бісса лише до трьох років ув’язнення. В комуністичні часи цей злочин замовчували і щойно після падіння комунізму спорудили символічну могилу на місці загибелі мучеників і кожного березня там відбуваються велелюдні моління.
13 травня 2006-го президенти Польщі Лєх Качиньський та України Віктор Ющенко пам’ятник жертвам злочину відкрили офіційно. Цікаво, що Ярослав Качиньський, рідний брат тодішнього польського президента, котрий трагічно загинув у Росії, зараз заплющує очі на масові руйнування надмогильних українських пам’ятників у Польщі.
2017 року, коли масово зносили пам’ятники воїнам УПА у Польщі, Україна у відповідь скасувала всі дозволи польському Інституту національної пам’яті проводити пошукові й ексгумаційні роботи в Україні. Це стало каменем спотикання у вирішенні питань щодо спільного історичного минулого обох держав. Олег Синютка, тодішній голова Львівської обласної державної адміністрації, звернувся до поляків: «Відновіть наші зруйновані пам’ятники і могили на тих місцях, де сьогодні є пам’ять про Україну, тому що це символи національної пам’яті, не плюндруйте їх. Мертві сорому не знають, але так само не знають ворожнечі. Хай спочивають для нас живих і ненароджених на вічні віки, хай символізують національну приналежність і культуру оточення. Відновіть наші могили і ми будемо вам завжди дякувати за зруйновані вандалами понад 14 українських пам’ятників і місць поховань».
Вражаюча трагедія сталася і в с. Сагринь, в якому злочинці убили до 850 жителів, в т. ч. 150 дітей. Президент України Порошенко, котрий побував на пам’ятних заходах 8 липня 2018 року, заявив: «Події на Холмщині, як і низка інших трагічних конфліктів між українцями і поляками в часи Другої світової війни, вимагають ретельних історичних досліджень. І ці дослідження мають здійснювати спільно українські та польські історики та науковці для встановлення справжньої історичної правди про причини, перебіг і наслідки конфлікту, якою б гіркою вона не була б правда для кожної із сторін. Але чесний діалог гоїть рани». На жаль, теперішня панівна в Польщі партія «Право і справедливість» надає перевагу тенденційним однобічним звинуваченням, а не пошуку істини.
Про те, на яких засадах має ґрунтуватися діалог Польщі з Україною, не раз заявляли поляки Єжи Ґєдройць та Яцек Куронь, а також українці Богдан Осадчук, Мирослав Маринович і Ярослав Грицак. Вони вважають, що треба розробити спільну програму нормалізації партнерських взаємин між народами, дотримуючись давнього принципу: «За вашу і нашу свободу». Потрібно працювати на розбудову нової України і нової Польщі, змінюючи ментальність наших народів, але робити це чесно та взаємно. Якщо ми не зробимо цього, це зробить за нас Москва.
Ярослав Стех
Які країни відчинені для українських заробітчан
Цікаво, а де ж інформація про країни, які відчинені для заробітчан?Як допомогти собі та своєму ближньому
Дякую, що приділяєте увагу цій дуже важливій темі. Нажаль, більшість уУкраїнці рятували світ, зокрема, і 1920 року на Віслі
Річ Посполита була ліквідована 1795 року. Тому: Сто років тому 15 серпСпостерігачі ПАРЄ прилетіли до України
Мій коментар видалено. Я це так розумію що моя присутність на цьому са