Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 17, 2021

Хто захищає львівські кам’яниці від нечистої сили

Автор:

|

Березень 22, 2018

|

Рубрика:

Хто захищає львівські кам’яниці від нечистої сили

Маскарони на вул. Івана Франка у Львові

Роман Метельський документує і фотографує львівські маскарони. Маскарони — від слова «маски», скульптурні барельєфи голови людини, тварини чи фантастичної істоти. Фотомитець вийшов на фотополювання за цими кам’яними головами. «Перші маскарони зустрічаються у Стародавньому Римі. Основна функція маскарона — відлякати нечисту силу від будинку», — пояснив він. Зараз їхня функція — лише оздобити. У Львові збереглися барокові та сецесійні маскарони, а ще — епохи Відродження та Класицизму, бо місто готичного періоду майже зникло.
Звісно ж, найбільше на львівських будівлях голів левів. «Найстаріші маскарони розташовані на площі Ринок. Одні із них — леви під балконом на площі Ринок, 31. Вони не є найстарішими. Тут видно, що ремонт був 1923 року, але вони дуже класні, такі виразні, яскраві, до них хочеться підійти і погладити рукою, як домашню кицю», — жартує автор світлин.
Але, крім левів, є не менш цікаві голови людей і фантастичних істот. Вони можуть бути страшні, кумедні та жартівливі, як от на пл. Ринок, 41. «Маскарон на площі Ринок, 41, мені нагадує такого середньостатистичного львів’янина епохи Середньовіччя: позитивний, з великими вусами, трошки опецькуватий, веселий і просто гарний», — додає п. Метельський.
А веселі чортячі маскарони залишилися нам у спадок від легендарної мистецької кав’ярні «Штука», яка була у довоєнні часи на нинішній вул. Театральний, 10. «Зараз бачимо на фасаді колишньої «Штуки» чортиків, які показують язика і корчать гримаси. Тут збиралися митці, художники, скульптори. Вони любили пожартувати, в т. ч. один над одним і тому, можливо, цей маскарончик кривляє язика і показує, що він про нас усіх думає», — пояснив львовознавець. І навіть на сучасних будівлях міста, як данину традиції, теж припасовують маскарони.

Марічка Крижанівська, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply