Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 19, 2021

Гривні – 18!

Автор:

|

Серпень 28, 2014

|

Рубрика:

Гривні – 18!

українська золота монета «Оранта»

Нестабільність, цінники, цифри на яких росли щодня, і непевні купоно-карбованці на дешевому папері — незалежність далася українській економіці надзвичайно важко. На початку 1990-х інфляцію обговорювали частіше, ніж погоду. Влада намагалася врятувати економіку. І саме тоді почали говорити, що незалежній Україні потрібна власна валюта, яка би повернула стабільність.

Одна валюта
Свою національну валюту Україна ввела в обіг 2 вересня 1996 року, хоча видрукувана вона була за чотири роки до того. Але тоді її би просто з’їла інфляція. Перші гривні друкували в Канаді і в Європі, а потім спецпідрозділ «Альфа» доставляв їх в Україну.
Паперова гривня народилася ще за часів Української Народної Республіки. А в Київській Русі так називали шматочки срібла, які носили на шиї. Тож сумнівів, яку назву обрати, не було ні в кого. Зате гаряче сперечалися через вигляд нових грошей. Одні хотіли, щоби на гривні були орнаменти, інші — краєвиди. Хтось вимагав портрети відомих українців.
«Наполягали на тому, щоб це була тріада — Шевченко, Франко, Леся Українка», – розповів учасник робочої групи з розробки перших гривневих банкнот і монет Іван Заєць. Потім іще додалися Ярослав Мудрий, Володимир Великий, Іван Мазепа…
А ось Михайло Грушевський міг і не з’явитися на гривні. Проти був тодішній голова Верховної Ради Леонід Кравчук. «Його заклинило на Грушевському, він сказав, що так не можна, що то – неоднозначна фігура. Треба було рятувати ситуацію, і я говорю: Леоніде Макаровичу, ви, мабуть, не зрозуміли концепцію, а концепція дуже проста – той, хто буде президентом України, той буде на цих грошах», — згадував Іван Заєць. Так Грушевського і врятували.

Два автори
Дизайн гривень розробили українські художники Василь Лопата та Борис Максимов, які працювали під безпосереднім керівництвом тодішнього голови правління Національного банку України Володимира Матвієнка.
«Друзі мене агітували взяти участь у конкурсі, але мені було ніколи: закінчував роботу над ілюстраціями до “Кобзаря”, — згадував Василь Лопата в одному зі своїх інтерв’ю. — Потім таки відважився й за тиждень здав ескіз п’ятигривневої купюри з Богданом Хмельницьким. Допомагав Борис Максимов: загальна концепція, образ і гама кольорів кожної банкноти, орнамент і унікальний шрифт — справа його рук».
А ось що розповідав про роботу над грошовими знаками сам Максимов: «Наша робота була чітко розподілена: він (Лопата. — Авт.) займається портретами історичних особистостей і малюнком на зворотному боці купюр, я ж виконую всю іншу роботу – дизайн, орнамент, геральдика. Мені довелося створити спеціальний цифровий ряд для українських грошей. Також ні на одній купюрі світу ви не знайдете подібного рішення шрифту. Робота була вкрай складною, тим більше що її доводилося виконувати в дуже стислі терміни. У кожній купюрі потрібно було поєднати історичне минуле України та її сьогодення. Було необхідно відобразити в орнаменті, геральдиці, колірній гамі ту епоху, у якій жили Тарас Шевченко, Богдан Хмельницький чи Ярослав Мудрий, а в особливостях картушів та вигинах стрічок мали прочитуватися настрої цілого народу в певний історичний момент».

Три покоління
Гривня у своєму, так би мовити, первозданному вигляді проіснувала лише два роки. Не змусили на себе чекати наступні купюри другого покоління. Вони були виконані в дещо іншій стилістиці та мали вже вдосконалений захист від підробок. Новий формат гривні мав локальний водяний знак, захисну стрічку з текстом, суміщені зображення, невидимі захисні волокна, приховані зображення, флуоресцентні елементи, спеціальні знаки для людей з ослабленим зором, магнітний номер тощо.
Нова купюра проіснувала в Україні дещо довше, ніж перша її версія, однак час не стоїть на місці, до того ж диктує свої вимоги, і вже сьогодні в Україні існує гривня нового, третього, покоління.
Зараз гривня виконана в різних розмірах і колірних рішеннях, які залежать від номіналу купюри. Щоб уникнути підробки купюр було внесено додаткові елементи захисту, такі як тонований папір, світлий елемент водяного знаку, захисні волокна й стрічка двокольорової флуоресценції, спеціальний магнітний код захисної стрічки, поліпшений рельєфний друк окремих зображень тощо. Також гривні третього покоління мають захист, який визначається портативними детекторами, пристроями для рахування банкнот і сортувальними машинами.

Блискавична реформа
Але повернімось до історії національної валюти України: необхідно згадати й про те, що перші банкноти номіналом 1, 2, 5, 10 і 20 грн друкувалися канадською компанією “Канадіан Банкнот Компані” 1992 року. Річ у тому, що на початку 1990-х в Україні просто не було потужностей для виготовлення банкнот. А в період між 1992-м і 1996 роком, коли гривні ще не було в ужитку країни, з’явилася тимчасова валюта – український карбованець, яка проіснувала досить недовго, оскільки була просто перехідною.
Указ президента України Леоніда Кучми “Про грошову реформу в Україні” з’явився в ЗМІ 25 серпня 1996-го. Згідно з ним, грошова реформа в країні проводилась 2 – 16 вересня. У період, поки тривала реформа, вівся перерахунок за курсом нової національної валюти всіх грошових виплат, до яких належали заробітна плата, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, установ і організацій, вклади громадян. Варто зазначити, що в цей час у обігу були як гривні, так і ще діючі карбованці, ну а після 16 вересня вони втратили будь-яку цінність. Після 16 вересня єдиним законним засобом платежу на території України стала гривня.
До речі, в цей перехідний період банківська система в буквальному сенсі була завалена грошима: за 15 днів реформи через руки банківських працівників пройшло три мільярди банкнот і сімсот мільйонів монет!
Сьогодні українські банкноти друкуються на Банкнотній фабриці Банкнотно-монетного двору НБУ, введеній в експлуатацію 1994-го. Папір для банкнот виготовляє Фабрика банкнотного паперу НБУ в Малині. Через фізичне зношення купюр Нацбанк щороку вилучає з обігу близько 640 млн банкнот усіх номіналів. Переважну більшість із них (понад 80 %) складають банкноти низьких номіналів — до 20 грн.

Гривня — як пісня
Попри те що українська валюта досягла вже цілком дорослого віку, питання про те, як правильно говорити й писати її назву, як і раніше, викликає запеклі дискусії. Умовно кажучи, існує “український погляд” і “російський погляд” на цю проблему.
Хоча тут і проблеми немає жодної, адже все чітко визначено. Згідно з офіційним повідомленням Національного банку України, Міністерства юстиції України й Української комісії з питань правничої термінології від 3 вересня 1996 року, назва української грошової одиниці “гривня” має відтворюватися як hryvnia. “Гривня — як пісня”, — погоджуються українські філологи, маючи на увазі те, що обидва цих слова відмінюються однаково.
Тим не менш, у “Загальноросійському класифікаторі валют” назва української валюти звучить як “гривна”. Прихильники цієї версії нагадують, що грошову одиницю Великої Британії ми, українці, (як і росіяни) називаємо “фунт”, а зовсім не “паунд”.
Українські російськомовні ЗМІ негласно розділилися на дві частини. Одні в цілковитій згоді з офіційною позицією називають вітчизняну валюту “гривня”. Інші (зазвичай видання, що мають інтернет-версію) називають її “гривна”, керуючись якоюсь вивернутою логікою, нібито саме слово “гривна” частіше з’являється в пошукових запитах.

Олексій Гай

До слова
Зовсім недавно на одному з інтернет-аукціонів за 85 000 грн була продана українська золота монета «Оранта», 1997 року випуску. На сьогодні це — найдорожча монета серед пам’ятних і ювілейних монет України. На золоту «Оранту» (номінал 500 грн, вага 1 тройська унція (31,1 грама) від моменту виходу панує підвищений попит серед колекціонерів.  За інформацією сайту Незалежного об’єднання нумізматів, торік на піку інтересу ринкова ціна «Оранти» сягнула 130 тис. грн. Останніх півроку у зв’язку з кризою інтерес до ювілейних і пам’ятних монетам істотно знизився, деякі монети впали в ціні в 1,5-2 разу. Хоча остання подія свідчить про можливе відновлення інтересу до цього виду інвестування.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply