Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Хроніка недотримання однієї міжнародної угоди

Автор:

|

Жовтень 29, 2020

|

Рубрика:

Хроніка недотримання однієї міжнародної угоди
Підписання Будапештського меморандуму.

Президент України Володимир Зеленський анонсував 13 жовтня ц. р., що 25-го його співгромадяни відповідатимуть на п’ять запитань.

Security Assurances
Одне з цих запитань — «Чи підтримуєте ви право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, для відновлення її державного суверенітету і територіальної цілісності?». «Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї був підписаний 5 грудня 1994 року в Будапешті (Угорщина) тодішніми президентами України, США й Російської Федерації (РФ) та прем’єром Великої Британії — відповідно, Леонідом Кучмою, Біллом Клінтоном, Борисом Єльциним і Джоном Мейджором. Пізніше до них приєдналися зі застереженнями Франція та Китайська Народна Республіка (КНР).
Але формулювання «гарантії безпеки» читаємо лише в його українському тексті. А в англійському — Security Assurances («безпекові запевнення»). Тож лише перший із них зобов’язує не зазіхати на незалежність і кордони України, не застосовувати проти неї зброї та домагатися негайного реагування Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН) для допомоги в разі аґресії. Але ж навіть попри те, що цей документ не передбачав ратифікації, 1995 року його визнала Генеральна Асамблея ООН як офіційний.
Це проігнорувала 1 березня 2014-го верхня палата парламенту РФ, у якій нафантазували тоді «екстраординарну ситуацію, що склалася в Україні» та «загрозу життю» її громадян. А відтак дозволили президенту РФ ввести в Україну війська.
16 березня 2014 року РФ усупереч українському законодавству влаштувала в Криму визнаний лише нею, Вірменією, Казахстаном і Киргизстаном «референдум» та оголосили, що більшість його учасників виступили за входження півострова до складу РФ. А 11 квітня 2014-го його додали до переліку суб’єктів РФ у її конституції.
Верховна Рада України 11 березня 2014 року закликала підписантів «Будапештського меморандуму» застосувати усі можливі дипломатичні, економічні та військові заходи для негайного припинення військової аґресії та збереження незалежності та існуючих кордонів України та практичними діями підтвердити закріплені в меморандумі зобов’язання згідно з принципами заключного акта Наради з безпеки та співпраці в Європі поважати незалежність і суверенітет і кордони України». Але Міністерство закордонних справ РФ звинуватило в порушенні «Будапештського меморандуму» США та країни Європейського Союзу, мовляв, «загрозами застосування санкцій до керівництва України», «чергуванням емісарів на Майдані» й відмовою визнавати президентом України Януковича, котрий втік до РФ.

Не був договором
Пан Ґі Мун, генеральний секретар ООН, констатував 24 березня 2014-го, що вимог меморандуму не дотримуються керівники як РФ, так і США та Великої Британії, котрі не реагують належно на аґресію щодо України. Він зауважив, що надійність наданих Україні гарантій «серйозно підірвана» та закликав: «Гарантії безпеки ядерних держав щодо країн, які не мають ядерної зброї, повинні бути дотримані. Ці гарантії мають бути обов’язковими та недвозначними».
Хоча Джеффрі Паєтт, посол США в Україні, і заявив 30 травня 2014 року, що Росія цілком очевидно порушила, розтоптала свої обіцянки за «Будапештським меморандумом», водночас твердив: «Будапештський меморандум» не був договором про надання гарантій безпеки. Я звертався до посла Стівена Пайфера й деяких інших експертів, котрі брали участь у перемовинах за цим меморандумом, і згідно з тим, що я від них почув, сторони чітко розуміли, що суть цього документа полягає в тому, що підписанти беруть на себе зобов’язання поважати суверенітет і територіальну цілісність України».
А Євген Марчук, колишній прем’єр України, нагадав 18 березня 2015-го: «Невже всі забули, що гігантська 43-тя армія ракетних військ стратегічного призначення СРСР, розміщена в Україні, була націлена на США? Це майже 1,5 тис. ядерних боєголовок, і в кожній — по 30 хіросім. Під гарантії США цю колосальну загрозу демонтували. І що отримали в обмін? Страх США і Німеччини не провокувати Росію. І це при тому, що вона відкрито накачує Донбас суперлетальною наступальною зброєю».
15 вересня 2017 року тодішній президент України Порошенко заявив: «Підписи під «Будапештським меморандумом» надають менше безпеки, ніж один ядерний заряд». Наступного ж дня другий президент Кучма визнав, що в березні 1994-го тодішній французький колега за посадою Міттеран попередив його щодо «Будапештського меморандуму»: «Вас ці люди обдурять». «Я думав: та хіба президент Америки мене обдурить?» — зізнався він.

Не містить механізму
22 вересня 2017-го Олександр Вершбоу, колишній заступник генерального секретаря НАТО, заявив: «Будапештський меморандум» не містить механізму реалізації та, на жаль для українців, не був гарантією безпеки». Із цим погодився Джон Гербст, експосол США в Україні, котрий визнав: «Немає ніяких сумнівів, що «Будапештський меморандум» не гарантує Україні безпеку. США надали Україні не гарантії, а запевнення».
Свою чергою, Вільям Ругер, віцепрезидент дослідницького центру Charles Koch Institute, процитував Строуба Телбота, державного секретаря США, котрий очолював перемовини з приводу «Будапештського меморандуму»: «Це не означає, що США готові прийти на допомогу Україні, якщо на неї здійснять військовий напад».
А Раджан Менон, професор політології The City College of New York, констатував: «Як не тлумач «Будапештський меморандум», він не призводить до висновку, що Захід має борг. Можна говорити про моральний борг, але я б сказав, що моральний обов’язок — а я моральна людина — треба фільтрувати через реальні обставини, а не просто автоматично приймати за дороговказ. Справді, Росія грубо порушила «Будапештський меморандум», але цей документ зовсім не зобов’язує нас озброювати Україну».
26 вересня 2017 року Курт Волкер, спеціальний представник Державного департаменту США, назвав РФ єдиним порушником меморандуму й пояснив: «Тільки Росія вторглася в Україну. Всі сторони, звісно, відповідальні за підтримку суверенітету та територіальної цілісності України в обмін на те, що вона віддала ядерну зброю. США, Велика Британія та Франція після початку російської аґресії мали надати Україні суттєвішу підтримку. Потрібно було діяти негайно — це важливо для України і для принципу нерозповсюдження ядерної зброї. На жаль, коли РФ вторглася, ми недостатньо зробили і не звернулися до цієї угоди». «Моя мета — допомогти відновити територіальну цілісність України. Якщо це зробимо — буде крок у напрямку до виконання Будапештських домовленостей», — запевнив він.

Інструмент? Навряд
Міністерство закордонних справ (МЗС) України навіть попри скептичні заяви американців щодо меморандуму стверджувало 5 грудня 2017 року, що розглядає його як важливий міжнародний політико-правовий інструмент забезпечення безпеки України з боку США, Великої Британії, а також Франції та КНР, які також підписалися до цим документом. Але 15 січня 2018-го глава МЗС РФ заявив, що «Україна, допустивши Майдан, порушила «Будапештський меморандум», а не Росія, яка так і не застосовувала ядерну зброю». Того ж дня Стівен Пайфер написав: «Твердження російського міністра закордонних справ Лаврова абсолютно абсурдне. «Будапештський меморандум» вимагає від Москви не використовувати чи погрожувати будь-якою силою».
А Леонід Кучма констатував: «РФ ніколи не виконувала міжнародних документів, рішень і не буде їх виконувати ніколи». Щойно 28 серпня 2018 року Президент Порошенко визнав: «Сьогодні всі вимушені визнати неефективність «Будапештського меморандуму».
17 вересня 2018-го п. Кучма заявив: «Україну обдурили. Яку б пораду дати в цьому плані Трампу? Головне, треба повернутися до України і сказати: «Вибачте, я готовий активніше допомагати Україні в цій проблемі, яка сьогодні є страшною не тільки для України, а й для Європи й усього світу».
15 грудня 2018 року МЗС України закликало підписантів меморандуму провести термінові консультації для забезпечення повного дотримання зобов’язань і негайного припинення аґресії РФ проти України. Але через шість днів Курт Волкер заявив, що «РФ відхилила ідею проведення зустрічі в рамках «Будапештського меморандуму» для врегулювання ситуації та відновлення територіальної цілісності України. Вона відмовилася, бо єдиною порушила меморандум, який був форумом, де подібна ситуація мала бути врегульована».
Натомість Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода», резюмував: «Зміна формули перемовин по Донбасу на «Будапештський формат» навряд чи реалістична. Бо для РФ звернення до меморандуму буде означати автоматичне визнання його порушення».
Як повідомляв «Міст», меморандуми ні до чого не зобов’язують.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply