Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Дослідники опублікували документи про депортацію українців із Бойківщини

Автор:

|

Лютий 17, 2021

|

Рубрика:

Дослідники опублікували документи про депортацію українців із Бойківщини
Людей вивозили цілими селами

Центр дослідження визвольного руху разом зі Службою безпеки України опублікував документи про останню депортаційну операцію «обміну населенням» між Польщею та СРСР, яку здійснили 1951 року в процесі обміну прикордонними територіями.
За повідомленням Центру дослідження визвольного руху, 15 лютого 1951-го Радянський Союз та Польська Народна Республіка (ПНР) уклали договір про обмін прикордонними територіями. Таке рішення арґументували економічними інтересами обох держав: Польща потребувала територій із запасами нафти та газу, а СРСР — вугільних родовищ.
Понад 7 167 українських сімей із 44 населених пунктів Бойківщини примусово переселили в степи Південної України. Депортація увійшла в історію під назвою «Акція-51». Колекцію з 14 документів дослідники опублікували на сайті електронного архіву Українського визвольного руху.
До збірки увійшли: копія радянського примірника мапи обміну; договір про обмін територіями між СРСР і ПНР; описи кордонів ділянок, що відходили до двох держав; повідомлення з результатами цензури пошти переселених; повідомлення про «порушення совєцької законності» під час переселення мешканців; звітні документи про перебіг виселення, передачу території та проведену роботу на прийнятій від ПНР території, тощо.
«В одному з листів переселений в Одеську область так описує своє становище: «Тут так спекотно, що неможливо витримати, все згоріло від сонця. Будинки ліпимо з болота, тому що лісу тут немає. Годують нас горохом, хлібом, дають пів літра молока на день…Такий був дощ, що трохи все не згинуло. Напевно, тут загинемо усі».
У листах всі переселенці зверталися до родичів із проханням посприяти переїзду з СРСР до Польщі. «Результати перлюстрації кореспонденції свідчать про використання тортур і психологічного тиску, що чинили на родини, які відмовлялися переїжджати. Наприклад, за відмову підписувати документи на переселення били і чоловіків, і жінок, погрожували виселити у Сибір, зачиняли у приміщеннях клубів і викручували руки», — розповів Денис Пасічник, координатор е-архіву.
Як повідомляв «Міст», ООН врятувала українців від депортації, але розраховувалися за це Закерзонням.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply