Новини для українців всього свту

Monday, May. 17, 2021

Де взяти гроші?

Автор:

|

Жовтень 11, 2012

|

Рубрика:

Де взяти гроші?


Студентські роки, мабуть – найкращі. Бо немає ліпшої пори, ніж юність, та ще й коли вириваєшся на свободу з-під опіки батьків. Але це – тільки один бік медалі. Інший – це гроші. Ну, який хлопець чи дівчина не мріє стильно одягатися, мати комп’ютер та «крутий» мобільний телефон?! А ще — кошти на розваги й комфортний відпочинок. Проте гроші на свої забаганки у батьків беруть далеко не всі. По-перше, молоді люди хочуть бути незалежними, а тому йти до тата й мами з простягнутою рукою якось не по-дорослому. А по-друге, батьки теж колись були студентами й знають непоганий спосіб, як знайти вихід із такої ситуації: це – підробіток. Хоча часи тоді були інакші – радянські.

Як свідчить практика, уміння економити й рахувати гроші приходить із роками, не залежно від того, в якому столітті живуть люди, а в студентський час стипендія може піти за один день. Але що ж тоді робити далі, як підробляти? Середня стипендія в радянський час у студента становила 45 крб, підвищена – 56. Загалом, якщо розподілити її грамотно, то цілком вистачало. Наприклад, обід у студентській їдальні, що складався з першої, другої й третьої страв, у середньому коштував 22 копійки, тобто, навіть коли їсти тричі на день, то витрати не доходили до карбованця, і вистачало ще на коржики та морозиво. За гуртожиток теж платня була невелика, максимум від 2 до 5 крб за місяць, тож іще 10 крб залишалося на театр і кіно.
Важливо зазначити, що всю літературу можна було безкоштовно взяти в бібліотеці, але навіть, якщо хотілося купити якусь книгу, коштували вони недорого. Але оскільки в більшості студентів гроші вичерпувалися в перший тиждень, то доводилося підробляти. Дівчаткам, як правило, знайти тимчасову роботу було складніше, а ось хлопчики могли добре «продати» свою фізичну силу.
Майже в кожному українському місті були залізничні станції, на які прибували «товарняки» з різною сировиною, будівельними матеріалами, вугіллям, металами тощо. Розвантажуючи вночі вагон протягом 4-5 годин, можна було заробити 15 крб, тобто, триденний заробіток фактично дорівнював усій стипендії. Звичайно, робота була не з легких, але вже після доби відпочинку організм повертався до норми.
Особливий інтерес студентам представляло літо, коли можна було їздити у відрядження в Сибір на заробітки. Вже через місяці 2-3, можна було привезти додому чистими до 2000 рублів, а на той час це були чималі гроші, коли середня зарплата вчителя була 120 рублів, і тільки шахтарі могли отримувати до п’ятисот Важливо відзначити, що в разі виявлення махінацій з боку роботодавця, всі проблеми легко вирішувалися через суд, і недолік у виплаті повертали. Важливо відзначити, що по всій Росії було безліч міст, куди можна було поїхати на заробітки, було б бажання. Більшість молодих людей після такої роботи після повернення додому ходили в магазин з назвою “Рубін” або “Ізумруд”, і купували своїм улюбленим гарні прикраси.
Звичайно, незважаючи на соціалістичний лад, деякі комерційні, або, як тоді казали, спекулятивні, нотки пробивалися й у ті часи. Наприклад, студенти, чиї батьки жили поблизу кордону з Польщею, Румунією чи Угорщиною, мали змогу привозити безліч якісних і красивих речей. І деякі беручкі особистості примудрялися перепродувати їх у кілька разів дорожче й непогано заробляти на різниці.
У радянський час кожен міг заробляти, хоча підробіток за фахом міг знайти далеко не кожен. Однак не було таких хитрощів, як відмова в оплаті за роботу на підставі того, що людина не пройшла випробувального терміну й не заслужила на гроші, що доволі часто практикується стосовно студентів сьогодні.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply