Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

Де євреї переховувалися під час Голокосту у Львові

Автор:

|

Жовтень 03, 2021

|

Рубрика:

Де євреї переховувалися під час Голокосту у Львові
Андрій Риштун

Команда «Експлорера» знайшла під площею Соборною у Львові місце, де півтора року переховувались євреї. Про це повідомив дослідник Андрій Риштун. За його словами, до схованки євреїв можна потрапити двома шляхами: через люк на літньому майданчику кафе навпроти церкви Андрія або, як євреї, з підземної річки Полтва. Туди веде хід від пам’ятника Міцкевичу по вул. Валовій та Сербській. Останні 200 м треба повзти навкарачки каналізаційною трубою. Шлях, розташування та конфігурація сховку повністю відповідають спогадам Іґнація Хіґера.
В місці, де переховувались євреї, є два сухих коридори, які ще залишилися з середньовічної дренажної системи. Зараз довжина кожного — близько 20 м. Далі — завал. Ці коридори не використовують як каналізацію. Тому там сухо та можна спокійно перебувати довший час.
Також п. Риштун розповів, що підземелля не є великим. Воно розраховане на одну-дві сім’ї. «Стояти в повний ріст не вийде, потрібно згинатися. Ну, але як іще їм було вижити?! Їжу та необхідні речі приносили ззовні працівники каналізації. Спершу за гроші, а потім зі співчуття. Так тривало довгих півтора року. Коли прийшла радянська влада знесилені євреї вибралися на сонячне світло й описали свої пригоди в книжці», — повідомив він.
Водночас Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про призначення і виплати довічних державних стипендій для українських громадян, які рятували євреїв під час Голокосту у роки Другої світової війни. «Довічні державні стипендії призначили 26 громадянам України, які рятували євреїв на території України під час Голокосту у роки Другої світової війни й удостоєні Ізраїльським інститутом катастрофи і героїзму національного меморіалу Катастрофи (Голокосту) і Героїзму «Яд ва-Шем» звання Праведника народів світу або Єврейською радою України — звання Праведника України чи Праведника Бабиного Яру», — йдеться в повідомленні Міністерства соціальної політики України. У відомстві зазначили, що ця щомісячна виплата — три прожиткові мінімуми для осіб, які втратили працездатність. Її виплачуватимуть за місцем отримання пенсії.
Нагадаємо, що 14 травня ц. р. Україна вперше відзначила День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Інститут національної пам’яті повідомив, що станом на 1 січня 2020-го 2 659 громадян України удостоєні Ізраїлем звання Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту. Водночас тисячі рятівників досі залишаються невизнаними та невідомими.
Як повідомляв «Міст», у Миколаєві вбили дослідника Голокосту.

Наталія Андрусів, «Вголос»

About Author

Meest-Online