Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

635 років тому Русь очолила свята Ядвіґа

Автор:

|

Березень 07, 2022

|

Рубрика:

635 років тому Русь очолила свята Ядвіґа
Королева Ядвіґа

Наддністрянщина увійшла до складу польської держави щойно 1434 року.

Жінка-король
8 березня 1387-го у Львові відбулася друга коронація Ядвіґи Анжуйської, яку 1997 року проголосив святою тодішній Папа Римський Іван Павло ІІ. Першу її коронацію здійснили 16 жовтня 1384-го в Кракові. Причому там вона її проголосили королем (не королевою!) Польщі. Її титул наголошував, що Ядвіґа — не дружина короля, а монархиня.
Дружиною короля вона стала 3 березня 1386 року. Того дня її чоловіка — литовського князя Ягайла, заміж за якого Ядвіґа вийшла напередодні 18 лютого — проголосили королем Польщі Владиславом II. Їхній шлюб передбачала Кревська унія 1385-го — угода про династичний союз між Великим Князівством Литовським і Польщею.
Ця унія ігнорувала те, що не Ядвіґа успадкувала від свого батька Лайоша (Людовика) Анжуйського одразу дві корони — угорську та польську, а його старша донька Марія. Але після її шлюбу зі сином імператора Священної Римської імперії — Сиґізмундом І Люксембурзьким — частина польської шляхти виступила проти його претензій на краківський трон і проголосила своїм монархом Ядвіґу.
Натомість Марія залишилася до своєї смерті 1395 року королевою Угорщини. Успадкувала від батька й титул руського короля. Ним Лайош проголосив себе після того, як розпочав контролювати у 1370-х рр. південну частину Руського королівства.

Останній князь
Скориставшись міжусобицями в Угорщині, в ході яких Марія потрапили у полон до хорватів, на початку лютого 1387-го Ядвіґа вирушила на чолі свого війська в похід на Руське королівство, яке очолював тоді князь Володислав Опольський. Цей понімечений нащадок польського короля Володислава І Локетка був також і праправнуком великого київського, волинського й галицького князя Романа Мстиславича та родичем і палатином (канцлером) Лайоша, якому неабияк допоміг стати королем Угорщини.
За це двічі (з 1372-го до 1378 року та з 1386-го до 1387 року) отримав в особисте володіння Руське королівство. За словами історика Михайла Грушевського, «у Володиславові Галичина мала ще раз — і вже останній — свого осібного князя».
Володислав не лише титулував себе «з Божої ласки володарем й спадкоємним господарем, вічним паном і самодержцем Русі». Він наголосив на незалежному статусі очоленої ним землі, карбуючи срібні гроші з написом «Монета Русі». Історики не виявили свідчень того, що населення руського королівства платили тоді податки до скарбничок Угорського чи Польського королівств.

Перекупила привілеями
Дізнавшись про перехід військом Ядвіґи кордону Руського королівства, Володислав, заохочуючи опір його населення полякам, дозволив їм у грамоті від 6 лютого 1387-го просити протекції інших монархів. Але позаяк, за словами історика Леонтія Войтовича, «шукаючи опори, почав надавати лени (феодальні володіння. — Ред.) сілезьким лицарям, головно вихідцям із Опольського та сусідніх князівств», для яких не було принципової різниці між монархами Угорщини та Польщі, тож Ядвіґа опору не зустріла. Прийшле сілезьке лицарство за цих умов не зважало на заклики Володислава Опольського, переймаючись тільки гарантіями збереження наданих раніше володінь. Так само чинив і патриціат значніших міст.
Титулуючи себе «спадкоємицею Русі», вона видала 18 лютого 1387 року в місті Ярослав на лівому березі річки Сян грамоту, якою гарантувала попередні права та привілеї шляхті, духовенству й міщанам Перемишльської землі. 1 березня вона вже була під Городком, де впродовж кількох днів тривали перемовини зі львівськими міщанами та шляхтою, результати яких влаштували обидві сторони.

Відкрили брами
8 березня 1387 року Ядвіґа видала львів’янам, як писав у «Хроніці Львова» історик Денис Зубрицький, «генеральні грамоти такого змісту: що затверджує в усіх пунктах всі давніші права і свободи цього міста, надані королями Казимиром і Людовиком, що жодному мешканцеві не завдадуть жодного насильства чи шкоди ані в місті, ані поза містом, що місто має залишатись у своїх давніх границях, описаних у привілеях, а те, що було захоплене в міста чи міщан, мало повернути, що всі мита та податки, запроваджені після смерті короля Казимира, ліквідовують, що склад солі та товарів, як було від найдавніших часів, назавжди залишиться в місті, і за всіма русинами, вірменами, сарацинами, а також жидами будуть збeрeжeні їхні права».
Краєзнавець Ігор Мельник констатував: «Тому не дивно, що львів’яни вибрали своєю королевою Ядвіґу, відкрили перед нею міські брами та склали присягу своїй новій володарці. Після того королева повернулася до Кракова та залишила своїм намісником сандомирського воєводу Яна з Тарнова, призначивши його старостою Руського королівства».

Тимчасовий дарунок
Натомість військо Ядвіґи вирушило зі Львова до Галича. Але його воєвода, угорець Бенедикт, відмовився підпорядкуватися Ядвізі, яка змушена була звернутися по допомогу до Ягайла. Але відправлене ним військо не зуміло здобути Галич. Тому литовські князі видали 11 серпня Бенедикту охоронну грамоту від імені Ягайла, у якій гарантували воєводі та його гарнізону недоторканість і вільний прохід в Угорщину.
Ягайло прибув до Львова в жовтні 1387-го та видав у ньому низку грамот, якими теж гарантував львівським міщанам і шляхті права та привілеї, надані Ядвіґою.
Не дочекавшись опору населення Руського королівства Ядвізі, 17 квітня Володислав передав його в своїй грамоті опікуну Марії — королю Чехії Вацлаву IV — за умови, що той поверне дарунок угорцям у разі, якщо ті того зажадають. Але Вацлав IV на той час не міг допомогти навіть брату — угорському королю Сиґізмунду Люксембурзькому, який боровся за визволення дружини з хорватського полону».

Новий зверхник
Натомість Сигізмунд, молодший брат Вацлава IV та чоловік Марії Анжуйської, якого проголосили 31 березня 1387 року своїм королем угорські барони, не змирився з проголошенням Ядвіґи руською королевою. Він передав Руське королівство угорському барону польського походження Сцібору з такими ж правами, якими володів Володислав Опольський.
За даними українського історика Леонтія Войтовича, «новий зверхник зі своїми військами утримав, принаймні, південну, задністровську частину королівства, щонайменше до 1393 року». Але, за словами історикині Наталі Лешкович, «останній галицький князь не мав ні достатнього війська, ні надійних контактів із галицькими елітами».
«Політика князя Володислава Опольського, який протегував сілезькому лицарству та німецькому бюргерству у питаннях колонізації галицьких земель, виявилася невдалою. Старе руське боярство у значній кількості виїхало на Волинь до Любарта-Дмитра Гедиміновича та його сина Федора. Частина їх перейшла на службу до Людовика Анжуйського в Угорщину. Місцева сілезька та німецька еліти прагнули виторгувати привілеї від нових володарів, — пояснила вона. — Сцібор почав втрачати прикарпатські території. 1393 року місто Жидачів на Дністрі отримало від короля Владислава Ягайла магдебурзький привілей із дуже вигідними додатковими привілеями. Вони не тільки вказували на підпорядкування цієї території польському королеві. За їхнім свідченням, місто перейшло до його володінь недавно й мешканців Жидачева обдарували привілеями, подібно до мешканців Львова 1387-го.

Анексували до 1772-го
За словами д-ра Войтовича, «тільки 1434 року Польща зважилася анексувати Галицьку частину королівства Русі, утворивши Руське воєводство». Історик Кирило Галушко пояснив: «Галичина стала Руським доменом польської корони. Домен — це спадкове невідчужуване володіння. Так було аж сто років, поки не створили Руське воєводство з центром у Львові. Адміністративна уніфікація вимагала остаточної інкорпорації (входження) Руського домену».
Але угорські монархи ніколи не зрікалися титулу Rex Galiciae et Lodomeriae (король Галичини й Лодомерії, тобто Волині). Його успадкували після підпорядкування собі Угорщини австрійські Ґабсбурґи. Це слугувало приводом для приєднання до їхньої імперії Белзького й Руського воєводств Речі Посполитої під час її першого поділу 1772-го.
Як повідомляв «Міст», учені показали 3D-макет корони короля Русі Данила.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply