Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 21, 2021

Знайшли печатку Івана Мазепи, яка підтверджує його княжий титул

Автор:

|

Жовтень 11, 2021

|

Рубрика:

Знайшли печатку Івана Мазепи, яка підтверджує його княжий титул
Печатка гетьмана Мазепи

Печатка гетьмана Івана Мазепи, що підтверджує його княжий титул, наданий священною Римською імперією, без перебільшення є сенсаційною знахідкою. Її не було в жодних каталогах, а історики навіть не здогадувалися про існування цього артефакту.
Атрибутували печатку цього року і виставили для широкого загалу у гетьманській столиці. Це зробила російська історикиня Тетяна Таїрова, яка вже 18 років досліджує постать Мазепи. Для роботи з архівами вона вивчила українську мову. Дослідниця каже: ще потрібна експертиза, щоб з’ясувати, до якої доби належить метал печатки, але в оригінальності вона вже не сумнівається.
Поруч із печаткою виставляють копію документа з віденського архіву, в якому Мазепа просить про надання йому княжого титулу. Досі вважалося, що диплома, який підтверджує княжий титул, Мазепа не отримав. Ймовірно, саме ця плутанина і спантеличувала істориків: ніхто з них не здогадувався, що Мазепа встиг зробити печатку за два роки до смерті. «Насправді самого диплому теж ще ніхто не бачив, зате печатка є свідченням того, що Мазепа прийняв цей титул і використовував його у побуті. Надання князівського титулу означало визнання його як особистості як і його держави — Війська Запорізького», — заявила Наталя Наєнко, секретарка національного заповідника.
Печатку Мазепи впродовж місяця виставлятимуть у Батурині, а належить вона приватному колекціонерові Олексію Шереметьєву. Він її купив ще вісім років тому у чоловіка з Черкащини, який нібито знайшов печатку у річці. «На шляху відступу Мазепи з Карлом ХІІ вона загубилася в Черкаській області на переправі. Цей чоловік знав, що я збираю печатки, і приніс мені», — розповів п. Шереметьєв.
Жодні документи чи листи, засвідчені печаткою Мазепи, історикам наразі ще невідомі. Загалом постать Мазепи досі мало вивчена. Крім наукових досліджень, д-р Таїрова також написала художній твір про Мазепу, на основі якого знімуть фільм. 35 років свого життя уродженець правобережної України прожив у Батурині. Його гетьманську резиденцію площею 9 га вщент знищили московити і науковці ще мають дослідити безліч білих плям в історії України.
Як повідомляв «Міст», на Хмельниччині знайшли свинцеву печатку ХІІ ст.

Валентина Доброта, ТСН

About Author

Meest-Online

  • Володимир Панченко

    Оригінальність печатки – сумнівна. В княжому гербі Мазепи 1707 р. Над символом “Курч” було ще зображення кіраси, якого на печатці немає. Потрібна якнайретельніша експертиза, бо річ дуже схожа на “новоділ”