Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

З дна підняли унікальний лафет часів гетьмана Мазепи

Автор:

|

Листопад 25, 2020

|

Рубрика:

З дна підняли унікальний лафет часів гетьмана Мазепи
Підіймають унікальний лафет

Унікальний лафет часів гетьмана Мазепи підняли з Дніпра запорізькі археологи. Ймовірно, це частина козацької облогової гармати, завдяки яким запорожці трощили ворожі фортеці під час турецької кампанії. Артилерійське озброєння збереглося практично у первозданному вигляді.
На довжелезну колоду підводні археологи натрапили під час чергового занурення. Оглянувши, збагнули: це артилерійський лафет для важкої гармати, якому, вочевидь, понад три століття. Дістати знахідку з дев’ятиметрової глибини археологам допомагали рятувальники та військові. Впоратися самотужки науковцям навряд чи вдалося б, бо його вага — 1,2 т. Витягти дубову конструкцію на берег — завдання не з легких.
Таких пристроїв одиниці навіть у Європі, запевняють історики. Вони впевнені, що гармату на лафеті початку XVIII ст. відлили для походу на Туреччину під орудою гетьмана Мазепи. «Мазепа першим повз Хортицю через пороги проходив своїми флотиліями, які будував на прохання Петра І», — розповів Георгій Шаповалов, доктор історичних наук.
Варто зауважити, що кілька століть тому на великі відстані гармати доправляли винятково у розібраному вигляді, тому лафет перевозили окремо. Найімовірніше, кажуть науковці, у воді він опинився через кораблетрощу.
Чотириметровий лафет зберігся майже в автентичному стані. Навіть червона фарба подекуди залишилася. Замки та ковка — все, як 300 років тому. Збереглося так добре, бо було практично повністю занурене в дніпровський мул. «Виготовлена з дубу, окута залізом. Є прилади, отвори, куди вставляли гармату, чека стоїть на своєму місці. Її можна зараз використовувати з гарматами того часу», — наголосив Валерій Нефьодов, підводний археолог.
Реставрувати лафет планують також у Запоріжжі, в інституті підводної археології. Навесні пошуки відновлять, бо археологи не полишають надій знайти ще й тритонну гармату. Якщо пощастить, і корабель, на якому перевозили озброєння.
Як повідомляв «Міст», студент винайшов «сонячну гармату».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply