Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Вшанували пам’ять депортованих у 1944-1951 рр. українців

Автор:

|

Вересень 13, 2021

|

Рубрика:

Вшанували пам’ять депортованих у 1944-1951 рр. українців
Людей вивозили цілими селами

12 вересня в Україні вшановували пам’ять депортованих українців із Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 рр. Цю пам’ятну дату відзначають кожної другої неділі вересня. Наприкінці Другої світової війни новий польський прокомуністичний уряд поставив собі за мету мати моноетнічну державу, зачищену в різний спосіб від національних меншин, зокрема, українців.
Депортація українців із Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини, ден вони проживали споконвіку, сталася внаслідок укладеної між УРСР і Польським комітетом національного визволення Угоди про евакуацію українського населення з території Польської Народної Республіки та польських громадян із території УРСР. Договір передбачав виїзд українців до УРСР і повернення до Польщі поляків і євреїв, які станом на 17 вересня 1939-го були громадянами польської держави.
Територія, на якій відбувалась «евакуація», охоплювала землі Ряшівського, Люблінського та Краківського воєводств. На першому етапі, що тривав від 15 жовтня до 31 грудня 1944 року вивезли понад 20 тис. українців, головно мешканців Холмщини. Після цього депортація продовжилась на Лемківщині, у Надсянні та Західній Бойківщині. На цьому етапі — від січня до кінця серпня 1945-го — переселили 229 685 осіб. З вересня 1945 року «евакуацію» проводили три спеціально підготовлені дивізії Війська Польського. На збори давали лише кілька годин, при цьому люди залишали на покинутих місцях практично усе своє надбане добро — житло, майно, землю, худобу. Кілька разів термін виселення українців продовжували й офіційно депортація закінчилася у червні 1946-го.
Загалом у 1944-1946 рр., лише за офіційними даними, на територію УРСР депортували 482,8 тис. осіб. Очевидно, що реальна кількість вигнаних українців була більшою. 1947 року тих українців, які відмовилися виїжджати до СРСР, польська влада в ході акції «Вісла» депортувала на північ і захід Польщі. Тоді впродовж кількох місяців вивезли майже 150 тис. українців. Ще кілька десятків тисяч українців позбавили батьківських домівок під час обмінів прикордонними ділянками між СРСР та Польщею 1948-го та 1951 року.
Як повідомляв «Міст», дослідники опублікували документи про депортацію українців із Бойківщини.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply