Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Відзнака імені гетьмана

Автор:

|

Жовтень 10, 2013

|

Рубрика:

Відзнака імені гетьмана

10 жовтня 1943 року, під час Другої світової війни, президією Верховної Ради Радянського Союзу було прийнято указ щодо заснування ордена Богдана Хмельницького I, II і III ступенів. Цей орден був створений спеціально для того , щоб нагороджувати бійців і командирів Військово -морського флоту і Червоної армії , партизанів і керівників партизанських загонів , які в боротьбі з фашистськими окупантами особливо відзначилися.
Від інших полководницьких орденів Радянського Союзу орден Богдана Хмельницького відрізнявся тим, що їм можна було нагороджувати всі чини флоту й армії , а також найактивніших учасників партизанського руху, навіть рядових. Загалом за час існування орденом Богдана Хмельницького І ступеня було нагороджено 323 особи. Орденом II ступеня – близько 2400 , орденом III ступеня було здійснено 5700 нагороджень .
Уже за незалежної України, 27 квітня 1995 року, Верховна Рада (ВР)  прийняла Постанову № 150/95-ВР, якою засновувалося орден Богдана Хмельницького I, II та III ступенів, і доручила Комісії Верховної Ради України з питань культури та духовності подати до ВР для затвердження ескіз, опис і статут ордена, пов’язавши їх з існуючим орденом аналогічної назви, з урахуванням пропозицій народних депутатів України.Проте, ця постанова не була реалізована. Натомість, 3 травня 1995-го Указом президента України Л. Д. Кучми буламзаснована відзнака Президента України «Орден Богдана Хмельницького» I, II, III ступенів.
Й аж через п’ять років,16 березня 2000-го Верховна Рада України прийняла Закон «Про державні нагороди України», у якому була встановлена державна нагорода України — орден Богдана Хмельницького I, II, III ступенів, призначений для нагородження громадян України за особливі заслуги в захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України.
Законом передбачене нагородження орденом Богдана Хмельницького лише громадян України, однак були випадки нагородження іноземних громадян: президент Кучма 2001 року нагородив орденом Богдана Хмельницького III ступеня директора Федеральної служби безпеки Російської Федерації генерал-полковника Патрушева; президент  Ющенко  2008-го нагородив орденом Богдана Хмельницького I ступеня полковника Муаммара Аль-Каддафі — за визначний особистий внесок у розвиток українсько-лівійських відносин; президент  Янукович  2010 року нагородив орденом Богдана Хмельницького III ступеня заступника начальника Головного управління , генерал-полковника Народно-визвольної армії Китаю Лі Аньдуна — за значний внесок у розвиток українсько-китайських відносин.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply