Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Велика реконструкція заповідника «Хортиця»

Автор:

|

Травень 20, 2021

|

Рубрика:

Велика реконструкція заповідника «Хортиця»
Хортиця зараз

На Запоріжжі відбувається велика реконструкція. Там до ладу хочуть привести Національний заповідник «Хортиця». Передусім мають відновити музей козацтва, який уже сьомий рік зачинено через аварійний стан. Будівля, де зберігають цінні експонати, тріщить по швах.
Крім держави, до реалізації проєкту залучають місцеву владу та великий бізнес. Для підписали на Хортиці підписали тристоронній меморандум. Музей, курган та унікальне козацьке коло мають взяти під опіку в рамках державної програми «Велика реконструкція».
Загалом до об’єктів, яким мають надати нове життя, увійшло сто найвизначніших пам’яток. Перші перетворення обіцяють показати вже до Дня Незалежності. А по-справжньому європейський вигляд пам’ятка матиме за кілька років. «Вирішується головне питання — доступність Хортиці для всіх із урахуванням будівництва мостів. Острів буде доступний і нам треба використати ці можливості максимально», — поділився Олександр Старух, голова Запорізької обласної державної адміністрації.
«Це не просто козацька спадщина, це й велика археологія — тут люди жили впродовж тисячоліть. Тому гадаю, що туристичний потенціал, який є у Хортиці, можна буде впродовж року-двох відновити достатньо потужно», — зазначив Олександр Ткаченко, міністр культури й інформаційної політики України.
Заповідник закрили на реконструкцію шість років тому. Однак через брак коштів він продовжував руйнуватися. Останнього відвідувача музей Запорізького козацтва прийняв 2015 року. Відтоді будівлю музею визнали аварійною, а всі експонати перенесли у сховища.
Найбільша проблема музею — підтоплення та зсув ґрунту. Через це трощиться стеля будівлі, яка є оглядовим майданчиком. У приміщенні — постійна вогкість. Скрізь — такі мінеральні утворення. «Шість років із тріснутим дахом — це сумно. Ця історія сумна, ганебна, і для нас, як для області, як для міста, і ми маємо зробити все можливе, щоб перегорнути цю ганебну сторінку якомога швидше», — обіцяє п. Старух.
Музей історії запорозького козацтва відкрили на Хортиці майже 40 літ тому. Це одне з найбагатших місць України на історичні матеріали і унікальні експонати.
Гроші на реконструкцію очікують із фонду Міністерства культури, Запорізької обласної ради та за підтримки міжнародних промислових компаній, але остаточну суму не оголошують. «Є три джерела наповнення реконструкції грошима. Не буду зараз казати у відсотках, це насправді не так важливо, та відсоток держави — один із найбільших», — зазначив п. Ткаченко.
А поки чекають грошей, планують генеральне прибирання острова. Після послаблення карантину обласна влада наміряється запросити на Хортицю містян — на суботники. А вже до Дня незалежності тут очікують на перших після шестирічної перерви відвідувачів. Відкриють оновлені «Козацьке коло» та «Курган єдності» з найбільшим в Україні флагштоком.
Як повідомляв «Міст», на Хортиці знайшли люльку XVIII ст.

Денис Розенков, «5 канал»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply