Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

У центрі Львова закрилася 101-річна аптека

Автор:

|

Лютий 11, 2022

|

Рубрика:

У центрі Львова закрилася 101-річна аптека
Аптека на Марійській площі

Складні часи настали для леґендарної фармації на Марійській площі у Львові. Аптека відомої мережі, яка працювала тут останні кілька років, зачиняється. Що буде з унікальним приміщенням та його історичними інтер’єрами? І чи вдасться їх зберегти?
Сьогодні у фармацевта Ірини останній робочий день на цьому місці. Дівчина пропрацювала тут три роки, розлучатись, каже, дуже шкода. «Уже полюбила цю аптеку, тут працювати — саме задоволення. Дуже багато туристів, яким цікаві інтер’єри, заходять подивитися — комусь порадили знайомі, хтось випадково її побачив», — каже вона.
За ліками сюди регулярно приходить львів’янка Ірина, однак вабить, каже, геть не інтер’єр. «Мені зручно по дорозі, я сюди заходжу. Але нема часу за ліками звертати увагу, яка тут аптека. Тоді, знаєте, треба робити аптеку-музей, тоді, можливо, буде більше якісь варіанти», — міркує жінка.
Аптека у цьому приміщенні працює вже понад 100 років, хоч власники, звісно, змінювалися. Заснував тут фармацію ще 1921 року Стефан Стенцель. Три роки тому унікальні меблі й інтер’єри за власні гроші відновила відома мережа аптек, а тепер, через високу ціну оренди, помножену на пандемію, змушені виїхати з цього приміщення.
«Відновили меблі, відновили інтер’єр. Значні провели реставраційні роботи. Яка буде доля цієї аптеки, не можемо знати. Звісно, нам шкода. Адже наша компанія вклала в неї частинку душі», — коментує Сергій Лозинський, операційний директор мережі аптек D. S.
Приміщення належить державному підприємству «Надра України». «Що там закриють сторічну аптеку, для мене це взагалі новина. Юридично це приміщення зараз перебуває в суборенді. Повідомлень про те, що буде розривають договір, нам не надходило» — дивується Михайло Лишак, директор підприємства.
А орендарем є інша фірма — «Старовинна аптека». Її створили три роки тому. Тоді й виникла дуже схожа ситуація — фармацевтів виселяли через заборгованість високої плати. Після тривалого конфлікту, аптека, яка працювала тут багато років, усе ж переїхала, а приміщення здали в суборенду. Фармацію в цьому приміщені вдалося зберегти, хоча юридично структура вже геть інша. «Між містом і власником приміщення існує спеціальний охоронний договір. Три роки тому міський голова Садовий обіцяв, що на Марійській буде аптека і крапка. Проте тепер, під час чергової кризи, втручатися у ситуацію у Ратуші вже не поспішають. Навіть на коментар у чиновників часу не знайшлося», — каже Тетяна Юркевич, журналістка телекомпанії NTA.
Андрій Салюк, громадський активіст та охоронець пам’ятників, запевняє, що саме старовинні інтер’єри надзвичайно уразливі до руйнації. Через білі плями в законах, складені можновладцями, і безвідповідальність власників. «Ми маємо знову приклад, коли гроші перемагають культуру. Нам би треба було, щоб змінилося ставлення державної влади, зокрема, міністерства, до збереження культурної спадщини. І були б прийняті відповідні закони, які б дали можливість зберігати інтер’єри», — пояснює він.
Тож майбутнє аптеки на Марійській площі зараз дуже туманне. Ключове запитання: чи вдасться зберегти там аптеку і, головне, хто саме повинен рятувати історичну спадщину?
Як повідомляв «Міст», старовинні аптеки у Львові опинилися на межі зникнення.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply