Новини для українців всього свту

Wednesday, Jun. 23, 2021

У ТР знайшли унікальні листи Роксолани та документи часів УНР

Автор:

|

Січень 01, 2021

|

Рубрика:

У ТР знайшли унікальні листи Роксолани та документи часів УНР
Андрій Сибіга

Українські вчені в турецькому архіві часів панування Османської імперії знайшли давні пам’ятки культури, серед яких є листи султанші Роксолани та документи державного значення за Української Народної республіки (УНР). Про це повідомив Андрій Сибіга, надзвичайний і повноважний посол України в Турецькій Республіці (ТР).
За словами посла, він особисто зміг ознайомитися з оригіналом Брест-Литовського мирного договору, ратифікаційною грамотою до нього, які датовані 1918 роком. «Мабуть, я був першим українцем, котрий за останні 100 років торкнувся до цього шматочку історії. Це неймовірні відчуття! Серед іншого — договір султана із гетьманом Дорошенко. І це один із перших документів, в якому фактично мова йде про міжнародну суб’єктність козацької держави. Документ дуже добре зберігся. Мабуть, застосовували турецькомовний примірник, а український просто зберігали в архіві», — зазначив дипломат.
За його словами, серед цікавих знахідок, цінних для історичного спадку України, документи, що стосуються Криму та Києва. «Про Крим узагалі скажу, що там дуже велика кількість документів, які також ще чекають свого дослідника. Про Київ я задавав пошук, є багато документів. Є листування, доповіді воєначальників про бої, в т. ч. з козаками. Там усе це є», — додав посол.
Він наголосив, що українським ученим вдалося зробити копії листів законної дружини Сулеймана I Пишного Роксолани, котра походила з галицького містечка Рогатин. «Є листування в контексті її гуманітарних проєктів. Адже вона будувала багато культових об’єктів по всій Османській імперії. І вони є чудовим прикладом тогочасного поетичного мистецтва», — зазначив п. Сибіга.
За його словами, крім цього, у ході дослідження виявили документи, що стосуються Надії Тюрхан родом із Тростянця Вінницької області. Вона також була султаншею українського походження.
Османський архів містить близько 90 млн документів, серед яких лише 5 % українським вченим вдалося виявити та розпізнати. Вони планують і далі активно проводити пошукові роботи. «Під час зустрічі президентів України та ТР торік було підписано угоду між архівними службами України та Туреччини, що відкрило дорогу до обміну такими документами. Оскільки і в українських архівах є багато документів, цікавих турецькій стороні. Українсько-османський, українсько-тюркський напрямок дуже недооцінений в Україні. Тому що наша ідентичність також складається і з цих елементів», — запевнив дипломат.
Раніше «Міст» детально розповідав про Настю Лісовську-Роксолану.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply