Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

У Польщі оприлюднили секретні документи про ліквідацію проводу ОУН

Автор:

|

Квітень 03, 2019

|

Рубрика:

У Польщі оприлюднили секретні документи про ліквідацію проводу ОУН
Провід ОУН

У Варшаві презентували польсько-українську публікацію з документами про ліквідацію комуністами в Польщі проводу ОУН. Документи, зокрема, доповіді інформаторів і протоколи допитів про ліквідацію у 1944-1950 рр. польськими і радянськими службами безпеки проводу Організації українських націоналістів у Польщі, є у новому томі актів, опублікованих Інститутом національної пам’яті (ІНП) Республіки Польща (РП) спільно з українськими архівами. Про публікацію нових документів із серії «Польща і Україна в 30-х і 40-х роках ХХ століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб» повідомили в архіві польського ІНП.
За словами Матеуша Шпитми, віце-президента ІНП РП, співпраця між архівом ІНП та українськими державними архівами дає відчутні результати. «Це — 11 томів, зокрема, два — англійською мовою. Загалом понад 12 тис. сторінок опублікованих документів для вивчення нашої важкої, інколи болісної історії», — сказав він.
Посадовець додав, що польсько-українська робоча група планує наступні дослідницькі проекти, що стають «цінною підтримкою для усіх дослідників, котрі займаються історією двох народів». «Це найважливіша видавнича ініціатива в історії наших країн», — наголосив п. Шпитма.
Новий том опублікованих документів називається «Організація українських націоналістів у Польщі в 1944-1950 роках. Ліквідація керівних структур». Це, серед іншого, звіти, записки, протоколи доповідей, доноси агентів, доповіді — матеріали польських комуністичних і радянських органів безпеки, складені у 1944-1950 рр. та одержані в результаті оперативної діяльності оригінальні документи ОУН, до прикладу, лист Василя Галаси до Степана Бандери.
Цю публікацію створили завдяки співпраці ІНП РП із Галузевим державним архівом Служби безпеки України (СБУ) й Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень Національної академії наук України. Андрій Когут, директор архіву СБУ, анонсував продовження співпраці із польським ІНП щодо обміну копіями документів та опрацювання спільних публікацій.
Він звернув увагу, що польсько-українська співпраця архівістів є добрим прикладом позитивних заходів в історичній сфері та пам’яті обох народів. За словами посадовця, причиною доброї співпраці є те, що архівісти зосереджуються майже тільки на вивченні документальних джерел і це найважливіше для них. «Немає місця для емоцій, пов’язаних із конфліктом пам’яті між поляками й українцями», — сказав п. Когут.
А Марцін Маєвський із ІНП РП, заявив, що опубліковані матеріали показують заходи проти ОУН від 1944 року з їхнім посиленням особливо 1947-го у зв’язку з операцією «Вісла». Комуністичні служби — польські та радянські — під час боротьби проти українських націоналістів, шукали осіб з керівництва ОУН на теренах Польщі, також окремих членів цієї організації. Йшлося про виявлення кур’єрів, контактних пунктів і членів проводу. За словами п. Маєвського, документи стосуються також криївок українських націоналістів та їхнього викриття органами безпеки.
Співпрацю польських установ із архівом СБУ ініціювали ще у 1990 рр. Це був результат зацікавлення польськими громадянами долею своїх рідних, котрі між вереснем 1939-го та червнем 1941 року зникли безвісти у східних воєводствах Другої Речі Посполитої. Завдяки цій співпраці вдалося отримати список польських громадян, ув’язнених і вбитих НКВС Радянської України на підставі так званого катинського рішення — тепер його називають «українським катинським списком». Упродовж багатьох років обидві сторони обмінялися ксерокопіями десятків тисяч документів.
Зараз польсько-українська робоча група працює над двома наступними публікаціями про злочини НКВС, а також про депортації 1940-1941 рр. Українська сторона спільно з польським ІНП планує видати також альбом, присвячений Чорнобильській катастрофі.
Нагадаємо також, що у травні 2018-го у Києві репрезентували спільну книжку польських та українських істориків, присвячену діяльності Організації українських націоналістів на теренах Польщі в 1944-1950 рр. та її знищення.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply