Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

У Львові знайшли підмурівки млина часів короля Лева

Автор:

|

Грудень 28, 2021

|

Рубрика:

У Львові знайшли підмурівки млина часів короля Лева
Підмурівок млина

У Львові знайшли ймовірні рештки середньовічного млина часів князя Лева Даниловича, засновника Львова. Млин Штехера відомий із історичних джерел, його Лев подарував у XIII ст. Бертольду Штекеру, першому війту міста. Середньовічну кам’яну кладку виявили у підвалі аварійного будинку на куті вул. Замарстинівська та Хімічна. Про це повідомив Георгій Корнєв, головний спеціаліст управління охорони історичного середовища Львівської міської ради.
Він уточнив, що про виявлену незвичну кладку у підвалі повідомили в управління мешканці будинку. Після ремонту вул. Замарстинівської на будинку за адресою вул. Хімічна, 2 виявили тріщини, його визнали аварійним і людей звідти відселили. Коли ж вони забирали з підвалу свої речі, вирішили попросити провести обстеження. Адже через аварійний стан його можуть знести. «Це справді кладка, нехарактерна для періоду побудови цього будинку та є однозначно ранішою за XV ст. Навіть не всі кам’яниці на Ринку мають таку. Кладка кам’яна, а цеглою пізніше доробили продухи та додаткову підпору, мабуть, через просідання склепіння. Але саме наявність такого типу кладки та те, що у період із XIII і до середини XIX ст. на картографічних матеріалах присутній лише історичний млин і допоміжні споруди на цій ділянці, дає можливість припустити, що це і є рештки того млина», — пояснив п. Корнєєв.
За його словами, підвал будинку обстежать повторно з істориками, археологами та реставраторами, разом із консультативною радою при управлінні визначать подальші кроки. А вже за остаточними висновками разом із Департаментом житлово-комунального господарства вирішать подальшу долю будівлі загалом.
У давнину у цій дільниці Львова було багато млинів, адже тут протікала Полтва (теперішній пр. Чорновола) з багатьма притоками, на яких і будували промислові споруди. Але власне цей — найдавніший зі зафіксованих в джерелах і Мар’яна Долинська, професорка Українського католицького університету каже, що він був розташований власне на межі Замарстинівської та Хімічної. До 1930 року Замарстинів був селом і межа між ним і містом Львів проходила теперішньою вул. Хімічною (тоді — Граничною). Млин був розташований фактично вже в Замарстинові і це могло дати йому таку назву — Сільський кут.
«Порівнюючи низку ранньомодерних документів із базовим документом початку австрійського періоду, можна з’ясувати місце, де були розташовані унікальні будівлі. В такий спосіб мені вдалося виявити місце млина Бертольда Штехера. Полтва з майбутнього пр. Чорновола повертала на вул. Хімічну, це була Млинівка або Основне русло. Там, на розі зі Замарстинівською, й був млин Бертольда Штехера», — пояснила проф. Долинська. Також вона згадує виписку з історії с. Замарстинів XVII ст., в якій ідеться про те, що село заснували власне Штехери. І тільки десь в XV ст. продали його Зоммерштайнам.
Бертольд Штехер був представником і війтом німецької громади, яка у XIII ст. на запрошення короля Лева приїхала до Львова. Він був співзасновником костелу Марії Сніжної. Млин Сільський кут збудували над Полтвою і в останній третині XIII ст. Лев за заслуги подарував його Штехеру. Раніше вважалося, що млин був розташований у Винниках. Під різними назвами він існував на вул. Хімічній до початку XX ст. Ще 1902 року тут працювала пекарня-млин Натана Маєра, яку згодом придбав Генрик Блюменфельд і переобладнав на лакофарбове підприємство.
Раніше «Міст» розповідав, як працює один із найстаріших водяних млинів України.

Орися Шиян, Zaxid.net

About Author

Meest-Online