Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Поляки самі ексгумують останки вояків УПА

Автор:

|

Листопад 13, 2021

|

Рубрика:

Поляки самі ексгумують останки вояків УПА
Цвинтар у Замості

Влада 60-тисячного Замостя вирішила самостійно і без консультацій із Україною ексгумувати та перепоховати останки 19 вояків УПА, розстріляних і закопаних представниками спецслужби Польської Народної Республіки у лісі біля с. Яцня 29 жовтня 1947 року.
1989-го тіла українців ексгумували і 1991 року перепоховали з почестями на військовому кладовищі Ротонда у Замості. 28 квітня ц. р. місцева організація з назвою «Товариство вшанування пам’яті вбитих на Волині поляків» звернулася з листом до Леха Справки, люблінського воєводи, з вимогою з’ясувати, чому на військовому кладовищі Ротонда у Замості поховані члени злочинних організацій ОУН-УПА й як так сталося, що біля могил жертв Голокосту поховали «нацистських колаборантів і убивць».
Цей лист фактично став початком польської ініціативи з перепоховання останків вояків УПА. Цікаво, що у численних публікаціях місцевої преси на цю тему й обґрунтуваннях самих ініціаторів перепоховання чітко не вказано, чому саме вони хочуть прибрати з кладовища тіла українців. Зокрема, вказують, що п’ятеро з похованих там вояків УПА могли брати участь у нападі на потяг сполученням Белжець-Львів, де за твердженням польських істориків замордували щонайменше 40 поляків. Варто наголосити на припущенні польських істориків «могли брати участь», бо жодних прямих доказів чи свідчень цього немає. Ще одного вояка УПА, Івана Ковалика, місцеві історики також лише підозрюють у службі в українській поліції, яка допомагала ліквідовувати євреїв.
За відсутності переконливих доказів участі українців у злочинах, прихильники ексгумації тіл українців із військового цвинтаря у Замості зосередилися на емоційній складовій обґрунтування своєї позиції. Мовляв, як можуть «убивці спочивати поруч зі своїми жертвами». Це дослівна цитата Яніни Куліновської зі статті у місцевій газеті Kronika Tygodnia від 13 квітня 2021 року. Стаття вийшла лише у друкованій версії газети, на сайті її не публікували.
Із документів листування між чиновниками Люблінського воєводства та старостами сіл і священниками місцевих парафій, можна припустити, що воєводська влада активно шукала місця для перепоховання останків вояків УПА. Однак старости та священники відмовлялися дозволити перепоховання, мотивуючи це тим, що «місцеве населення має неґативні спогади про вояків УПА, а дехто постраждав від них».
Але знайти таке місце все ж вдалось. У листі до відділу управління нерухомістю та державного казначейства Люблінського воєводства Петро Заєць, заступник президента Замостя, дозволив ексгумацію вояків УПА з військового кладовища Ротонда.
Відоме також і місце майбутнього перепоховання. Про це можна дізнатись із листа Петра Денищука, старости Холмського, до адміністрації Люблінського воєводства. Староста погоджується перепоховати 19 вояків УПА на території військового кладовища у с. Покрувка Холмського повіту, що за 50 км від Замостя. На цьому цвинтарі поховані солдати радянської та німецької армій із періоду Другої світової війни, а також австрійські вояки періоду Першої світової війни.
В Українському інституті національної пам’яті (УІНП) повідомили, що поляки не інформували про свої наміри перепоховати тіла вояків УПА. «Ми отримали інформацію з цього приводу від Міністерства закордонних справ України. Наразі колеги детальніше вивчають ситуацію. За потреби інститут реагуватиме відповідно до розвитку подій», — йдеться у заяві УІНП. А Анджей Внук, представник мерії Замостя, прокоментував так: «Цим займається не місто, а воєвода Люблінський. Тому всі запитання — до нього».
Як повідомляв «Міст», Варшава звинуватила Київ у дискримінації поляків в Україні.

Ярослав Іваночко, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply