Новини для українців всього свту

Thursday, May. 13, 2021

Під Грюнвальдом воювали й за Україну

Автор:

|

Липень 15, 2020

|

Рубрика:

Під Грюнвальдом воювали й за Україну
Ян Матейко. Грюнвальдська битва

15 липня 610 років тому біля села Грюнвальд неподалік Алленштайна (тепер — польське місто Ольштин) відбулася битва, якою пишаються в кількох країнах.

Синьо-жовті переможці
1410-го хрестоносцям Тевтонського ордену протистояли литовці, поляки, русини (більшість їхніх нащадків стали називати себе українцями та білорусами, решту асимілювали росіяни), кримські татари, чехи та молдавани. Спершу хрестоносці відбили атаку татар, які служили Великому князю Литовсько-Руському (ВКЛР). Після цього потіснили литовсько-руське військо, яке, поки воїни з Волині, Сіверщини й Смоленщини стримували тевтонців, перебудувалося та вдарило з флангу. А коли з іншого боку кліщі замкнули хоругви (так називали тоді підрозділи, кожен із яких приблизно дорівнював за чисельністю батальйону й мав власний стяг. — Ред.) війська польського короля — більшість тевтонців порубали мало не до ноги.
Зокрема, львівська хоругва воювала там під знаменом, на якому жовтий лев спирався на синю скелю. А на синіх прапорах перемишльської й сандомирської хоругв були, відповідно, жовті двоголовий орел і сім зірок такого ж кольору. Ті ж барви були на стягу волинян, очолюваних князем Острозьким. Відтак свідчення про ці прапори, зафіксовані у спогадах сина Яна Длуґоша, одного з учасників битви, є найпершою згадкою про барви Державного прапора України.

Виборювали волю
До литовсько-руського війська входили також берестейська, володимирська, дорогичинська, київська, кобринська, кременецька, кричівська, луцька, мельницька, новгород-сіверська, пінська, ратнівська, стародубська та чорторийська хоругви. А до війська польського короля — галицька, холмська, ярославська та три подільські.
1410 року русини рятувалися від такого ж винищення тевтонцями, яке зазнало після підкорення тими литовське плем’я прусів. Адже після Грюнвальдської битви в обозі хрестоносців знайшли безліч кайданів і зашморгів.
Позаяк польський король Ягайло визнав після перемоги над тевтонцями автономне урядування у Великому князівстві Литовсько-Руському свого двоюрідного брата Вітовта, завдяки Грюнвальдській битві унія ВКЛР і Польщі відбулася аж 1569 року. А до того часу населення українських земель настільки згуртувалося в єдиний народ, що його не зуміли остаточно асимілювати після цього ні Польща, ні Московія.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply