Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Останньому сотнику УПА присвоять звання Героя України

Автор:

|

Жовтень 25, 2021

|

Рубрика:

Останньому сотнику УПА присвоять звання Героя України
Мирослав Симчич

Верховна Рада підтримала пропозицію присвоїти зірку Героя України Мирославу («Кривоносу») Васильовичу Симчичу. Зараз йому 98 років.
Герой народився 5 січня 1923-го в с. Вижний Березів Івано-Франківської обл. 1941 року вступив до юнацької мережі ОУН. Восени 1943-го, перед закінченням Коломийського архітектурного технікуму, потрапив до першого куреня «Української народної самооборони» у Космачі, де служив кулеметником.
Найуспішнішим боєм сотенного Симчича став Рушірський бій під Космачем, в якому, за даними Центру дослідження визвольного руху, з радянського боку, крім дивізії НКВС, брали участь 31, 33 і 87 прикордонні загони та деякі інші радянські формування.
За 40 хв. після початку бою розривна куля влучила Мирославові Симчичу в ліву руку, перебивши кістку вище ліктя. Про рану нікому не сказав, аби не понижувати бойового духу підлеглих. Воїн перетягнув собі рукав кожуха на зап’ясті, щоб кров не стікала. Та наприкінці бою знепритомнів від втрати крові.
Почалася гангрена. Лікарі категорично радили ампутувати руку. Однак повстанець відмовився від ампутації і за порадою місцевого знавця лікарських трав почав щоденні промивання рани відваром трини — дрібних залишків сіна та насіння гірських трав. Узимку 1947 року під командуванням Симчича в районі с. Космач ліквідували полк червоних карателів на чолі з їхнім командиром. Загалом знищили 425 НКВСівців.
1949-го Івано-Франківський військовий трибунал засудив героя до 25 років позбавлення волі за участь в УПА. Він дивом вижив у жахливих умовах етапів і концтаборів. Брав активну участь у повстаннях та боротьбі з кримінальниками. Згодом повторно отримав ще 25 років за «участь у націоналістичному угрупуванні».
Бранця звільнили 1985-го. Загалом він відбув з ґратами 32 роки, шість місяців і три дні. 2008-го в Коломиї йому встановили прижиттєвий пам’ятник. 11 травня 2013 року Мирослав Симчич став Почесним громадянином Львова. Нагороджений орденом «Свободи», орденом «За заслуги» ІІІ ст., медаллю «За заслуги перед Прикарпаттям».
Як повідомляв «Міст», у Канаді спаплюжили пам’ятник головному командиру УПА.

Ростислав Кубський, «Вголос»

About Author

Meest-Online