Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 18, 2022

Оршанська битва

Автор:

|

Вересень 17, 2015

|

Рубрика:

Оршанська битва

Оршанська битва

Оршанська битва — ключова перемога Руси над Московією, яка вплинула на хід історії. Союзне військо Великого князівства Литовського (ВКЛ) і Польського королівства, очолюване волинським князем Костянтином Острозьким, розбило армію Московського царства. Тоді під Оршею 15-тисячне військо русинів (українців), литвинів (білорусів), поляків і литовців під проводом князя Острозького зуміло перемогти учетверо більшу армію Московії.

Аґресія Москви
Наприкінці XV ст. між ВКЛ і Московською державою розгорнулася запекла боротьба за давньоруську спадщину. Питання стояло руба: кому в разі перемоги домінувати в Центрально-Східній Європі. До ВКЛ впродовж ХІІІ-XV ст. приєдналося більшість русинських князівств і земель. Це був фактично аналог Балто-Чорноморського союзу.
Але Московське царство намагалося (і не безуспішно) підкорити їх своїй владі. У листопаді 1512 року московський цар Василій ІІІ без оголошення війни (традиційно для Московії) розпочав наступ на ВКЛ. Безпосередньою метою наступу став Смоленськ. Проте московським військам довелося здійснити три кампанії, аж поки 31 липня 1514-го фортеця не капітулювала. Ця перемога створила хороші умови для наступу на внутрішні райони ВКЛ.
На той час Московське князівство вже вело запеклу війну проти русько-литовсько-польского союзу. Перша сутичка з передовими московськими полками та русинами відбулася 27 серпня за річкою Березиною, де московські війська були змушені відступити під натиском русинів. Основна ж битва відбулася під Оршею, де війська Московії зазнали поразки від литовців і русинів. Після поразки вони відступили до Смоленська.
На початку XVI ст. Московська держава висунула претензії на землі, розташовані на сучасних територіях України та Білорусі, які тоді входили до складу ВКЛ. Литовський гетьман і волинський князь Костянтин Острозький на той час мав під рукою русинські полки з Волині та Поділля. Влітку 1514 року під час чергової московсько-литовської війни московська армія після місячної облоги захопила Смоленськ і наприкінці серпня вийшла на лівий берег Дніпра неподалік Орші. Московським військом командували князі Михайло Голіца-Булґаков та Іван Челяднін.

Хронологія битви
Польський король Сигізмунд писав, що «московитів» було 60-80 тис. У ніч на 8 вересня 15-тисячне військо ВКЛ навело через Дніпро навпроти Орші наплавні мости на діжках і переправилося на лівий берег. Литовська армія складалася із власне литовських, білоруських, українських, польських та малочисельних угорських і німецьких загонів. Цим об’єднаним військом командував 50-літній Костянтин Острозький.
Рано-вранці Челяднін атакував Острозького, намагаючись відрізати його від мостів, однак союзники відбили напад. Острозький очолював усі контратаки литовської кінноти і бився, як простий вояк. Використовуючи суперечності між Голіцею та Челядніним, він нападав на них порізно, а ті, за словами літописця, зі заздрощів видавали один одного.
Опівдні литовські вершники вдаваним відступом завели московську кінноту під залп своїх гармат, а потім московитів зі засідки у прибережному лісі атакував резервний загін русинів. Під натиском війська Острозького важка московська кіннота відступила на багнистий берег річки Кропивни між Оршею та Дубровною і там майже вся була знищена. Київський літопис писав: «Того ж року бій був Костянтина Івановича Острозького з Москвою під Оршею, за Дніпром на Кропивні річці. І побив князь Москву».
Атака польських гусарів довершила розгром московської армії, хоча погоня за її окремими частинами, що тікали до Смоленська, тривала до ночі. Втрати московського війська сягали 30 тис. вояків. А сам Челяднін, його восьмеро воєвод, 37 значних бояр і 1,5 тис. дворян потрапили у полон.

Наслідки
Перемога під Оршею зробила Острозького відомим усій Європі, про неї розповідалося у чотирьох брошурах, виданих латиною та німецькою мовою. Острозького з тріумфом зустрічали у Варшаві та Вільнюсі, і на честь перемоги під Оршею він побудував у Вільні Свято-Троїцьку та Свято-Миколаївську церкви.
Битва під Оршею зіграла визначальну роль у формуванні сучасних східних кордонів Білорусі. Вони проходять по тому розмежуванні, де Острозький зміг зупинити навалу московського війська. А 14 жовтня 2014 року Національний банк України представив пам’ятну монету з нагоди 500-річчя битви під Оршею.

Оксана Проселкова

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply