Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Нестор Махно та його штаб у Станиславові

Автор:

|

Жовтень 31, 2018

|

Рубрика:

Нестор Махно та його штаб у Станиславові

Це маленьке фото нещодавно викликало у соцмережах невеличку сенсацію. На знімку — штаб Нестора Махна, орієнтовно — 1922 рік. Дехто вважає, що «батько» з офіцерами позують у Станиславові. Хоча, на світлині немає жодних підписів щодо локації. Звідки ж прив’язка?
Після поразки від Червоної армії залишки махновців відступили до Румунії. Більшовики вимагали видати ватажка анархістів, але Бухарест відмовив. Махно вирішив не чекати, доки румуни передумають, і 11 квітня 1922 року нелегально перейшов польський кордон у районі Снятина (тоді Буковина була румунською). Разом із Нестором була його дружина, кілька офіцерів і підофіцерів. Того ж дня їх затримала польська поліція та припровадила до Станиславова. Штаб Махна розмістили у готелі «Брістоль», що стояв на теперішній вулиці Лесі Українки, там зараз гуртожиток готельного типу. Махновці перебували ніби під домашнім арештом — без права покидати готель, в оточенні поліції й аґентів.
Краєзнавець Михайло Головатий встановив, що у Станиславові «батько» пробув десять діб. За цей час він письмово просив повітове староство дозволити йому, дружині та сімом побратимам «оселитись у Львові або в однім із міст Польщі на становищі мирних робітників». Натомість, 21 квітня Махна з товаришами перевели до табору інтернованих у Стшалково.
А тепер спробуймо арґументувати, чому це фото зроблено не у Станиславові. По-перше, Махно просив про політичний притулок за сімох своїх людей, а тут їх значно більше. По-друге, у Станиславові вони жили у «Брістолі». Заклад хоч і не вирізнявся шиком, але й до нічліжок не належав. А тут — якісь фанерні стіни, пісок під ногами, груба дерев’яна лавка. Ну, не готель. Тому, скоріш за все, світлину зробили у таборі інтернованих у Стшалково, що в Західній Польщі. А шкода.

Іван Бондарєв, «Репортер»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply