Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 24, 2021

На Мамай-горі знайшли акінак

Автор:

|

Квітень 17, 2020

|

Рубрика:

На Мамай-горі знайшли акінак

Непограбоване поховання скіфського воїна стало головною знахідкою сезону на розкопках могильника Мамай-гора у Запорізькій області. Археологи розповіли, як знайшли цінну знахідку: «У середині липня в західному секторі курганного поля Мамай-гори, де сконцентроване поховання епохи пізнього середньовіччя, археологи зафіксували невеличкий пагорб висотою близько 0,15 м і вирішили його перевірити.
Спершу вручну пробили траншею шириною 2 м на глибину 1,2 м. Тут зафіксували рів зі залишками кісток тварин і дрібними уламками амфор — ознаки поминальної тризни, характерної для скіфів та інших стародавніх культур. Подальші розкопки кургану продовжили за допомогою бульдозера Т-170, що з’явився в експедиції завдяки краудфандинговій кампанії #MyMamai та підтримці небайдужих співгромадян. Під час розкопок виявили рів і два скіфських поховання.
У центрі насипу зафіксували потужний пропал червоної барви. Він перекривав і могильні плями двох ям. Судячи зі стратиграфії та розмірів ям, одне з поховань було центральним, а інше — супровідним. Спершу археологи взялися за дослідження супровідного поховального комплексу, і він приніс цілком неочікувані результати.
Вже на рівні зачистки контурів у південно-східному куті ями знайшли заглиблення, в яке була встановлена прекрасна і дуже рідкісна сіро-глиняна амфора. Пізніше фахівцю з керамології вдалося її відновити, тепер ця амфора матиме визначну роль у датуванні комплексу.
На дні, випростано на спині, лежав кістяк — як засвідчила антропологічна експертиза — юнака віком 18-20 років. Він був вершником, майстром як ближнього, так і дальнього бою. Про це свідчить інвентар, що супроводжував його до потойбіччя.
Праворуч розмістилися уламки кістяних псаліїв і застібки для кінської вуздечки. Ліворуч — залізна бойова сокира, бронзові та кістяні стріли, й окраса всього комплексу — скіфський короткий меч акінак, зі золотими обкладками, листами руків’я, перехрестя та ковпачком для вістря. Цей юнак був не лише воїном, але й модником — полюбляв прикраси. В районі шиї та голови знайшли коралі зі склопасти, підвіски зі зубів шляхетного оленя, золоту сережку та золоту підвіску з крейдяною вставкою.
Це поховання розташоване поруч із іншим, значно більшим за розмірами. Те, на жаль, його пограбували вщент, імовірно, ще в давнину. Вдалося знайти лише одне вістря стріли й уламки кісток. Поховали людину похилого віку. Не виключно, що супровідне поховання юнака 18-20 років могло належати зброєносцю видатного вождя.
Крім унікального інвентарю, цей комплекс має й додаткову наукову цінність, бо поглиблює час зародження скіфського могильника на Мамай-Горі до VI ст. до Р. Х. (абсолютна більшість досліджених пам’яток скіфської доби тут датують IV-III ст. до Р. Х.)».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply