Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

На Львівщині незвично розфарбували пам’ятник Хмельницькому

Автор:

|

Липень 13, 2021

|

Рубрика:

На Львівщині незвично розфарбували пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому раніше і зараз

У с. Кунин, що за 20 км від Жовкви Львівської області, своєрідно відновили встановлений там 1966-го пам’ятник Богданові Хмельницькому, розфарбувавши його яскравими кольорами. Як виявилося, це вже другий пам’ятник на території сільської громади, який так оригінально «відреставрували».
Встановлений 46 літ тому на в’їзді в село пам’ятник гетьману Богданові Хмельницькому виготовлений зі залізобетону і залишався однотонним до 29 червня ц. р., коли Магерівсько-Добросинська сільська рада, до якої входить с. Кунин, опублікувала у Facebook фото пам’ятника після реставрації. «Ще одну пам’ятку архітектури, а саме пам’ятник Богданові Хмельницькому, що в Кунині, відреставрувала громадська організація «Твори добро+». І це лише початок їхньої роботи в Добросинсько-Магерівській громаді», — хизувались у сільраді.
Судячи з опублікованих світлин, раніше від пам’ятника відкололися кілька незначних фрагментів, також був надщерблений постамент. Роботи з реставрації провела громадська організація (ГО) «Твори добро+», про що свідчить великий логотип на постаменті. Цікаво, що це єдиний напис на постаменті — вочевидь, автори реставрації впевнені, що Хмельницького і так усі впізнають.
Найцікавіше, що після відновлення пам’ятник став кольоровим: малиновий жупан, коричнева накидка з малиновою ж підкладкою, червоно-коричнева шапка, темно-сірі шаровари та жовта гетьманська булава за поясом.
Незвичний вигляд пам’ятника у Кунині очікувано викликав критичну реакцію і став приводом для жартів.
За даними ресурсу YouControl, засновниками ГО «Твори добро+» є Іван Іваницький, мешканець м. Комарно, та Володимир Горбань, мешканець Жовківського району. Іван Іваницький розповів, що члени громадської організації не є реставраторами, а просто вирішили відновити пам’ятник, який руйнувався. «Це не реставрація. Якщо ми будемо використовувати таке слово як реставрація, до нас будуть звертатися люди, які відповідають за архітектуру. Ми просто побачили цей пам’ятник, який був у аварійному стані й уже починав хилитися. Ми зробили огляд, визначили, які потрібно матеріали, і відреставрувати його власними силами: так, як могли і вміли», — поділився він.
За словами активіста, ремонт пам’ятника члени ГО «Твори добро+» провели власними силами і витратили на нього близько 7 тис. грн. «Всередині була цегляна основа, вона вся затекла. Ми її розібрали і зробили бетонний каркас. Після цього пошпаклювали, помалювали основу і відчистили пам’ятник від бруду, гнізд птахів і бджіл. Зовні фасад відремонтували цементово-гіпсовим розчином. Після цього його поґрунтували, посадили на клей і помалювали. Також почистили, викосили всю ділянку біля нього, облаштувати рови, щоб сходила вода», — описує проведені роботи п. Іваницький.
Рішення зробити пам’ятник кольоровим він пояснює бажанням відтворити історичну зовнішність Богдана Хмельницького. «Богдан Хмельницький вдягався у такий колір — ми знайшли багато фотографій і зробили його таким, яким його показують митці й історія. Ми вибрали такі кольори, щоб підкреслити, що це козак, отаман і для того, щоб привернути до нього увагу. Ми робили це не для когось і не для того, щоб пропіарити себе. Займаємося цим за власні кошти, і ці речі робимо так, як бачить ідеологія нашої громадської організації. Хочемо відреставровувати те, до чого іншим людям немає діла. Це не перша наша робота і не остання. Тож ми були готові до того, що люди сприймуть це двосторонньо», — зазначає він.
Члени ГО «Твори добро+» схожим чином уже відреставрували пам’ятник жінці-трудівниці у с. В’язова колишнього Жовківського (тепер — Львівського) району. А в с. Кунин, де мешкає менше 700 людей, є два пам’ятники Богданові Хмельницькому. За однією із версій істориків гетьман може походити з Жовкви, бо його батько служив при дворі гетьмана Станіслава Жолкєвського.
Між іншим, світовій культурі відомі серйозні випадки колорування пам’ятників та скульптур. У жовтні 2018 року часопис New Yorker опублікував статтю, де вказано, що стародавні римська та грецька скульптура, яку ми звикли бачили лише у білому кольорі, насправді часто бувала розмальованою. Однак упродовж десятиліть фарба руйнувалась і тому зараз більшість античних скульптур є білими. Декотрі митці й археологи намагаються відтворити історичну колористику гіпсових скульптур.
Іноді розмальовують яскравими фарбами конфліктні пам’ятники. Приміром, суперечливий пам’ятник радянській армії у Софії кілька разів ставав майданчиком для творчості вуличних художників. Спершу його розмалювали у рожевий колір, а потім солдатів перетворили у героїв коміксів.
Як повідомляв «Міст», у Любліні відкрили пам’ятник священнику УГКЦ.

Катерина Родак, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply