Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Меморандуми ні до чого не зобов’язують

Автор:

|

Грудень 12, 2019

|

Рубрика:

Меморандуми ні до чого не зобов’язують
Підписання Будапештського меморандуму

5 грудня 25 років тому Україна, США, Велика Британією й Російська Федерація (РФ) уклали в Будапешті (Угорщина) в обмін на приєднання першої з них до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї міжнародну угоду — меморандум про гарантії безпеки.

Зобов’язав не зазіхати
Будапештський меморандум зобов’язав не зазіхати на незалежність і кордони України, не застосовувати проти неї зброї та домагатися негайного реагування Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН) для допомоги в разі аґресії. І хоч цей документ не передбачав ратифікації, 1995-го його визнала офiцiйним Генеральна Асамблея ООН.
Але 1 березня 2014 року верхня палата парламенту РФ вигадала «екстраординарною ситуацію, яка склалася в Україні» й «загрозу життю» її громадян. Відтак дозволила своєму президенту ввести війська в Україну.
16 березня 2014-го росіяни влаштували в Криму всупереч українському законодавству ніким не визнаний «референдум» та оголосили, що більшість його учасників були за входження півострова до складу РФ. 11 квітня 2014 року він був включений до переліку суб’єктів РФ у її конституції.
А 17 грудня 2015-го президент РФ визнав на пресконференції вторгнення російських військових у Донецьку та Луганську області. Дослівно ж заявив: «Ми ніколи не казали, що там немає людей, котрі займаються вирішенням певних питань там, у т. ч. у військовій сфері».
Верховна Рада України (ВРУ) 11 березня 2014 року заявила: «Озброєне терористичне угрупування під прапорами Російської Федерації 27 лютого 2014-го захопило приміщення Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів Автономної Республіки Крим». Відтак ВРУ закликала 11 березня 2014 року підписантів Будапештського меморандуму «застосувати усі можливі дипломатичні, економічні та військові заходи для негайного припинення військової аґресії та збереження незалежності й існуючих кордонів України» та «практичними діями підтвердити закріплені в меморандумі зобов’язання згідно з принципами заключного акта Організації з безпеки та співпраці в Європі поважати незалежність, суверенітет і кордони України».
Але Міністерство закордонних справ (МЗС) РФ перевернуло все 19 березня догори дриґом — звинуватило Захід у порушенні Будапештського меморандуму «загрозами застосування санкцій до керівництва України», «чергуванням емісарів на Майдані» та відмовою визнавати легітимним Януковича. «Все це — приклади того , як США й Європейський Союз активно потурали державному перевороту в Києві, діючи проти політичної незалежності та суверенітету України в порушення зобов’язань за Будапештським меморандумом», — підсумувало російське зовнішньополітичне відомство.

Не реагують належно
Пан Ґі Мун, генеральний секретар ООН, констатував 24 березня, що їх не дотримуються, по-перше, РФ, а по-друге — США та Велика Британія, які не реагують належно на аґресію щодо України. Він зауважив, що надійність наданих Україні гарантій «серйозно підірвана» й закликав: «Гарантії безпеки ядерних держав щодо країн, які не мають ядерної зброї, повинні бути дотриманими. Ці гарантії повинні бути обов’язковими та недвозначними».
А Джеффрі Пайєтт, тодішній посол США в Україні, заявив 30 травня 2014-го, що «Росія цілком очевидно порушила, розтоптала свої обіцянки за Будапештським меморандумом». Але, водночас, твердив: «Будапештський меморандум не був договором про надання гарантій безпеки. Я звертався до посла Стівена Пайфера й декотрих інших експертів, котрі брали участь у перемовинах за цим меморандумом, і згідно з тим, що я від них чув, сторони чітко розуміли, що суть цього документа полягає в тому, що підписанти беруть на себе зобов’язання поважати суверенітет і територіальну цілісність України».
Євген Марчук, колишній прем’єр України, нагадав 18 березня 2015 року: «Невже всі забули, що гігантська 43-тя армія ракетних військ стратегічного призначення СРСР, розміщена в Україні, була націлена на США? Це майже 1,5 тис. ядерних боєголовок, і в кожній — по 30 хіросім. Під гарантії США цю колосальну загрозу демонтували. І що отримали в обмін? Боязнь США і Німеччини не провокувати Росію. І це при тому, що вона відкрито накачує Донбас суперлетальною наступальною зброєю».
15 вересня 2017-го тодішній президент України заявив: «Підписи під Будапештським меморандумом надають менше безпеки, ніж один ядерний заряд». Наступного ж дня Леонід Кучма, другий український президент визнав, що в березні 1994 року тодішній французький колега за посадою Міттеран попередив його щодо Будапештського меморандуму: «Вас ці люди обдурять». «Я думав — та хіба президент Америки мене обдурить. І от зараз нас обманули по повній», — зізнався п. Кучма.

Не гарантії, а запевнення
22 вересня 2017 року Олександр Вершбоу, колишній заступник генерального секретаря НАТО, заявив: «Будапештський меморандум не містить механізму реалізації та, на жаль, для українців гарантією безпеки не був». Із цим погодився Джон Гербст, експосол США в Україні, котрий твердив: «Немає жодних сумнівів, що Будапештський меморандум не гарантує Україні безпеку. США надали Україні не гарантії, а запевнення».
Вільям Ругер, віцепрезидент дослідницького центру Charles Koch Institute, цитував державного секретаря США Строуба Телбота, котрий очолював перемовини з приводу Будапештського меморандуму: «Це не означає, що США готові прийти на допомогу Україні, якщо на неї здійснять військовий напад».
Раджан Менон, професор The City College of New York, констатував: «Як не тлумач Будапештський меморандум, він не приводить до висновку, що Захід має борг. Можна говорити про моральний борг, але я б сказав, що моральний обов’язок — а я моральна людина — треба фільтрувати через реальні обставини, а не просто автоматично приймати за дороговказ. Справді, Будапештський меморандум грубо порушений РФ, але цей документ зовсім не зобов’язує нас озброювати Україну».
26 вересня 2017 року Курт Волкер, спецпредставник Державного департаменту США, назвав в інтерв’ю єдиним порушником Будапештського меморандуму РФ і пояснив: «Тільки Росія вторглася в Україну. Всі сторони, звісно, відповідальні за підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в обмін на те, що вона віддала ядерну зброю. США, Велика Британія та Франція після початку російської аґресії мали надати Україні суттєвішу підтримку. Потрібно було діяти негайно — це важливо для України і для принципу нерозповсюдження ядерної зброї. На жаль, коли Росія вторглася, ми недостатньо зробили і не звернулися до цієї угоди». «Моя мета — допомогти відновити територіальну цілісність України. Якщо ми це зробимо — це буде крок у напрямку до виконання Будапештських домовленостей», — запевнив п. Волкер.

Ніколи не виконувала
МЗС України навіть попри скептичні заяви американців щодо Будапештського меморандуму стверджувало 5 грудня 2017 року, що розглядають його як важливий міжнародний політико-правовий інструмент дотримання безпеки України з боку США, Великої Британії, а також Франції та Китаю, які також підписалися до цим документом. Але 15 січня 2018-го глава МЗС РФ заявив, що «Україна, допустивши Майдан, порушила Будапештський меморандум, а не Росія, яка так і не застосовувала ядерну зброю». Того ж дня п. Пайфер написав: «Твердження російського міністра закордонних справ Лаврова абсолютно абсурдне. Будапештський меморандум вимагає від Москви не використовувати чи погрожувати будь-якою силою». А Леонід Кравчук констатував: «Росія ніколи не виконувала міжнародних документів, рішень і не буде їх виконувати ніколи».
Щойно 28 серпня 2018 року тодішній президент України Петро Порошенко визнав: «Сьогодні всі вимушені визнати неефективність Будапештського меморандуму». 17 вересня 2018 року Кучма заявив: «Україну обманули. Яку б пораду дати в цьому плані Трампу? Головне, треба повернутися до України і сказати: «Вибачте, я готовий більш активно допомагати Україні в цій проблемі, яка сьогодні є страшною не тільки для України, а й для Європи і всього світу».
15 грудня 2018 року МЗС України закликало підписантів Будапештського меморандуму провести термінові консультації для забезпечення повного дотримання зобов’язань й негайного припинення аґресії Росії проти України. Але через шість днів п. Волкер заявив, що «РФ відхилила ідею проведення зустрічі в рамках Будапештського меморандуму для врегулювання ситуації та відновлення територіальної цілісності України. Вона відмовилася, бо єдиною порушила меморандум, який був форумом, де подібна ситуація мала бути врегульована».
Політичний оглядач Віталій Портников резюмував із цього приводу, що зміна формули перемовин по Донбасу на Будапештський формат навряд чи реалістична. Бо для РФ звернення до меморандуму буде означати автоматичне визнання його порушення.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply