Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 25, 2021

Львів’янин подарував Національному музею історії України сокиру з тризубом

Автор:

|

Серпень 22, 2021

|

Рубрика:

Львів’янин подарував Національному музею історії України сокиру з тризубом
Новий експонат музею

Національний музей історії України отримав у подарунок унікальну сокиру з тризубом. Знахідку, яку датують Х-ХІІІ ст., 21 серпня музею передав львів’янин Тарас Хмеловський. У грудні 2019 року він викупив сокиру часів Київської Русі у «чорних археологів» за 10 тис. USD. Сокира інкрустована сріблом із зображенням тризуба. «Її знайшли наприкінці жовтня 2019-го на території Чернігова. Чоловік, котрий її знайшов, виставив цю річ на продаж на аукціоні Violity. Він офіційний, на ньому з’являються різні знахідки. І в поле зору потрапила ця річ. Декотрі науковці вважають, що вона належить до кінця Х-го — початку ХІ ст. Там є чіткий символ тризуб, це герб символ князівської влади Володимира Святославовича», — розповів п. Хмеловський. Зокрема, такої думки дотримується Федір Андрощук, директор Національного музею історії України
На запитання про те, чи не виникало думки залишити цю знахідку у себе, підприємець каже, що щасливий, що йому вдалося викупити цю річ і що вона потрапить у музей. «Ще на етапі, коли я вирішив її викупити, в мене не виникало думки залишати її у себе, я хотів її передати державі. Якби залишив, це хіба могло принести егоїстичне, естетичне задоволення і більше нічого. Але я не є колекціонером. Мені більше подобається робити те, що роблю. Тішуся, що вдалося викупити цю річ і тепер вона буде в музеї. Там є фахівці, які далі будуть працювати з цією знахідкою і далі продовжать роботу в цьому напрямку», — пояснив Тарас Хмеловський.
Реставрацію знахідки провів художник-реставратор Віктор Голуб. Завдання було непростим, адже залізна основа сокири була пошкоджена корозією. Крім цього, треба було розкрити інкрустацію сріблом і стабілізувати річ. Пізніше її виставлять для огляду.
Тарас Хмеловський — голова комітету підприємців Львівщини, археолог за освітою. За фахом не працює, але підтримує дослідження Інституту археології Національної академії наук України.
Як повідомляв «Міст», на Черкащині знайшли бойову сокиру часів Київської Русі.

Ольга Гринько, Zaxid.net

About Author

Meest-Online