Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Хто обіцяв Горбачову «нерозширення НАТО на Cхід»?

Автор:

|

Грудень 24, 2015

|

Рубрика:

Хто обіцяв Горбачову «нерозширення НАТО на Cхід»?

Михайло Горбачов

Багато хто безпідставно вважає, що знає відповідь на це запитання. Насправді ж відповідь дуже проста: ніхто. Ніхто не обіцяв цього Михайлові Горбачову. Тому путінська версія з цього приводу — просто чергова брехня.
Більше того, сам президент СРСР наголошував, що ні про що подібне ніколи не було й мови, і те ж саме підтверджували і ті, з ким п. Горбачов свого часу обговорював перспективи європейської політики.
Ні в кого немає ніяких доказів існування якихось зобов’язань чи хоча б обмовок когось із європейських або американських співрозмовників радянського лідера про перспективи розвитку НАТО.
Марк Кремер, директор програми з вивчення холодної війни Центру Девіса Гарвардського університету, досліджував це питання ще 2009 року у своїй статті, опублікованій в The Washington Quarterly, де він цитує розсекречені американські, німецькі та російські документи, що стосуються тих подій. Якщо вірити цим документам, у перемовинах за формулою «2 + 4» (дві Німеччини плюс США, СРСР, Велика Британія та Франція) питання збільшення складу НАТО ніколи не піднімалося, за винятком умови нерозміщення ненімецьких сил НАТО на території колишньої Німецької Демократичної Республіки (НДР).
Збільшення НАТО на той момент просто не стояло на порядку денному, позаяк інші країни «Східноєвропейського блоку» на той момент не давали підстав для підозр у розширенні НАТО за їхній рахунок.
Угода про нерозміщення іноземних військ на території колишньої НДР було включено в п’яту статтю Договору про остаточне врегулювання щодо Німеччини, який був підписаний 12 вересня 1990-го міністрами закордонних справ обох Німеччин, США, СРСР, Великої Британії та Франції. Ця стаття містила три умови:
1. До тих пір, поки збройні сили СРСР не будуть повністю виведені з території колишньої НДР, на цій території можуть бути присутніми тільки місцеві німецькі підрозділи територіальної безпеки, не включені в НАТО.
2. Кількість військ або військового обладнання США, Великої Британії та Франції, розміщені на території Берліна, не будуть збільшені.
3. Коли радянські війська будуть виведені, німецькі війська, що входять до складу НАТО, можуть бути розміщені на території колишньої НДР, але іноземні війська та системи ядерних озброєнь не повинні бути розміщені там.
Сам Михайло Горбачов на запитання, чому він не наполіг на тому, щоб зобов’язання, дані йому державним секретарем США Джеймсом Бейкером щодо нерозширення НАТО на схід, були оформлені законним чином, відповів: «Тема нерозповсюдження НАТО взагалі не обговорювалася, й її не піднімали в ті роки. Ми обговорювали інше питання: забезпечення того, щоб НАТОвські військові структури не просувалися і додаткові військові контингенти були розміщені на території тодішньої НДР лише після об’єднання Німеччини.
Зобов’язання п. Бейкера було дано в цьому контексті. Все, що можна і потрібно було зробити для підкріплення цього політичного зобов’язання було зроблено і виконано».
Отже, всі твердження, ніби існувало якесь «зобов’язання нерозповсюдження НАТО на схід» — не тільки нелогічні, їх п. Горбачову не давали американські та німецькі політики, бо не мали права такі обіцянки від імені НАТО давати.
Путін систематично використовує цю вигадану версію то для виправдання дій Росії в Криму, то для звинувачення західних опонентів у брехні й обмеженні інтересів Кремля. «Обдурили найпримітивнішим чином. І, до речі кажучи, на жаль, повинен це констатувати, і без сорому вимовлю те, що зараз скажу вам вголос: ось у такій великій політиці такі елементи, як мінімум елементи обдурювання, зустрічаються нерідко, і ми змушені це враховувати, — сказав Путін в інтерв’ю газеті «Комерсант». Однак брехав насправді саме він.

Сергій Мурaшов, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply