Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

До 400-річчя Хотинської битви

Автор:

|

Листопад 25, 2021

|

Рубрика:

До 400-річчя Хотинської битви
Битва під Хотином

На базі Львівського торгово-економічного університету нещодавно відбулася IV міжнародна наукова конференція на тему: «Витоки та становлення козацького руху на етнічних землях України», приурочена до 400-річчя Хотинської битви 1621-го.
Конференцію організували: Наукове товариство ім. Т. Шевченка, Львівський торгово-економічний університет, Галицьке козацтво ім. Петра Сагайдачного, Всеукраїнська громадська організація «Українське реєстрове козацтво». Співорганізаторами конференції стали: Львівський національний університет ім. І. Франка, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича Національної академії наук України, Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця».
На конференції представили 38 доповідей, авторами яких є 48 осіб, серед яких — 17 докторів наук, професорів і 15 кандидатів наук, доцентів. У роботі взяли участь науковці з Японії, Польщі, США та Болгарії. Учасники конференції представляли 15 міст України, серед яких — Київ, Львів, Запоріжжя, Вінниця, Дніпро та Черкаси. Серед них були семеро керівників козацьких товариств. Засідання були поділені на секції.
Історія українського козацтва охоплює період понад 500 років. Із перших ватаг уходників, які йшли в Дике поле, щоб добути собі засоби для існування, козаки перетворилися на могутню та грізну силу, яка впродовж сотень років захищала український народ від нападів зовнішніх ворогів, відіграла вирішальну роль в боротьбі за українську державу. З появою перших Січей на Запорожжі у козаків почали формуватися органи козацького самоуправління, правові відносини, козацьке управління, його християнські принципи. Доповідачі І. Бойко, О. Огірко та В. Пасічник зробили висновок, що Запорозька січ стала основою відродження втраченої в ХIV ст. української державности. За формою правління створювалась демократична республіка. Доповідачі В. Вісин і Т. Вісина розглянули питання розвитку козацької звичаєво-правової культури. Козацьке право, яке розвинулося з давнього звичаєвого права, стало важливим чинником відродження української держави.
В доповідях показали формування козацького побуту і дозвілля, як розвивався основний вишкіл бойового мистецтва запорожців «Спас» (О. Притула). Розглянули різні види козацьких хмільних брендів, технологію їхнього виготовлення, смак, запах, колір та інші властивості (Н. Чайківська, Т. Чайківський).
Значну увагу звернули на розвиток козацької педагогіки, яка є живим джерелом формування національної свідомости українців. Проф. Василь Лизанчук зазначив, що й до сьогодні в незалежній Україні козацьку педагогіку належно не відродили. Важливо усвідомити, що без національної ідеології та національної ідеї Україна не скоро стане демократичною державою.
На конференції розглянули становлення українського козацтва від перших ватаг уходників до створення могутньої та грізної сили, з якою рахувалися правителі багатьох країн Європи та світу. Козаки проявили себе в битві під Хотином 1621 року, коли вони врятували Європу. Блискучими перемогами козаки прославилися в роки Визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького. Безприкладний героїзм і відвагу вони проявили і в період Визвольних змагань за Україну в 1917-1921 рр. І сьогодні, вже сім років вони мужньо відстоюють незалежність своєї держави від російського аґресора на сході України. Українське козацтво є унікальним явищем у світовій історії, жодна нація не породила такої сили.
Як повідомляв «Міст», 40 тис. козаків і 35 тис. жовнірів протистояли сотні тисяч ворогів.

Володимир Кривонос

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply