Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 2, 2022

94 роки тому Махно і уряд УНР уклали угоду

Автор:

|

Вересень 19, 2013

|

Рубрика:

94 роки тому Махно і уряд УНР уклали угоду

1919 року на південь України насувався новий загарбник — Біла армія під командуванням генерала Антона Денікіна. Уже в червні денікінцями були захоплені Катеринослав і Харків, і дуже швидко, у серпні, — Київ.
Денікін не визнавав самостійності України та вкрай негативно ставився до її національно-демократичному руху, який вважав зрадницьким і спрямованим на роз’єднання Росії.
До вересня 1919-го армією Денікіна вже була захоплена значна частина території нашої держави, на якій денікінцями була проведена політика насильницької русифікації. Це призвело до значного розколу українських військових і політиків, що було дуже недоречно, адже якраз тоді політична ситуація, яка склалася в країні, вимагала єдності всіх українських сил.
Улітку Симон Петлюра, який очолював уряд УНР і вів боротьбу проти денікінців, запропонував Несторові Махну, котрий сформував «селянські вільні батальйони», об’єднати свої сили проти Денікіна й тримати супроти нього спільний фронт. Для Нестора Махна ця пропозиція була можливістю, по-перше, послабити натиск Білої армії на свої війська, по-друге, із часом узагалі усунути Петлюру й очолити його військо, а по-третє, — вирішити нарешті проблему нестачі зброї.
20 вересня 1919-го у Жмеринці Нестор Махно й уряд УНР уклали угоду про спільну боротьбу проти Денікіна та його армії білогвардійців. У разі перемоги над ними Нестору Махну було обіцяно виділення території для встановлення там «вільного радянського ладу».
За військові дії проти Денікіна 1919 року в Приазов’ї, що сповільнили просування Денікіна на Москву, Нестор Махно був нагороджений орденом Червоного Прапора. Але вже за рік було надруковане звернення голови РНК УСРР Раковського та начальника тилу Південно-Західного фронту наркома внутрішніх справ РСФРР Дзержинського до селян зі закликом допомогти Червоній армії ліквідувати загони отамана Махна як найнебезпечнішого ворога радянської влади…

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply