Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 28, 2022

355 років тому Виговський уклав Гадяцький договір

Автор:

|

Вересень 12, 2013

|

Рубрика:

355 років тому Виговський уклав Гадяцький договір

16 вересня 1658 гетьманом України Іваном Виговським в місті Гадяч був укладений з Польщею Гадяцький договір. Виговський шукав союзників, бо добре розумів неминучість зіткнення з Московською державою, саме тому й розпочав переговори з Польщею, результатом яких і стали пакти Гадяцького договору.
За цією угодою передбачалося, що: 1) Україна під назвою «Велике Князівство Руське» в складі таких воєводств, як Чернігівське, Київське та Брацлавське, об’єднується власною унією з Великим князівством Литовським і королівством Польським в статусі її третього рівноправного члена; 2) Національним зборам депутатів від усіх земель Великого князівства Руського повинна належати найвища законодавча влада; 3) головою виконавчої влади є гетьман, який обирається довічно й офіційно затверджується королем; 4) Велике князівство Руське повинно мати своє українське діловодство, 40-тисячне військо, власну грошову одиницю, скарбницю й суд; 5) перебування на українській території литовських і польських частин забороняється, а якщо така потреба буде, то вони повинні підкорятися українському гетьману; 6) у Великому князівстві Руському забезпечена загальна свобода слова, віри тощо.
В радянській історіографії Гадяцьку угоду трактували однозначно негативно, Виговського зображали, як людину, що продала Україну шляхетській Польщі. Але, в новітній історичній науці склалися більш адекватні суперечливим реаліям тієї доби уявлення. Дехто з істориків навіть ставить Гадяцький трактат на один рівень із Конституцією Пилипа Орлика.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply