Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

Минає 80 років від часу видання книги «Чужинці про Україну»

Автор:

|

Березень 22, 2018

|

Рубрика:

Минає 80 років від часу видання книги «Чужинці про Україну»

Володимир Січинський

Чужинці визначають нам довголіття і без упереджень стверджують про здорове національне коріння, запевняють тривалість і вічність життя нації. Книга Володимира Січинського (1894-1962) «Чужинці про Україну» заслуговує на особливу цінність. Це незвичайний скарб для пізнання минувшини та сучасності українського народу в усіх проявах його життя та творчості.
Володимир Січинський — відомий мистецтвознавець, архітектор, графік, бібліограф, культурно-мистецький діяч, учений, політик, один із титанів в історії українського народу. 1956-го в Нью-Йорку вийшла капітальна праця Січинського «Історія українського мистецтва. Т. 1. Архітектура». Його твори зберігаються в державних музеях і приватних збірках України, США, Німеччини, Чехії, Словаччини. Помер 25 червня 1962-го на 68-му році життя і похоронений у Патерсоні (штат Нью-Джерзі).
«Чужинці про Україну» — універсальна праця, яка подає ряд оглядів і публікацій визначних чужоземців про Україну й українців від найдавніших часів до середини XIX ст. Надзвичайно багато уваги приділяється відомостям про Запорізьку Січ, періоду гетьманів Хмельницького та Мазепи. Автор старанно зібрав історичні документи і пам’ятки минувшини, мемуари, записки й інші писання сучасників, які об’єктивно віддзеркалюють період упродовж століть. Це безцінні мемуари, подорожей, реляцій дипломатів, різних переказів тощо.
Цінність цієї книги в тому, що українці на своїх корінних землях ніколи не намагалися захопити чужі території та приєднати до своєї держави. Перше видання було видане в Празі 1937-го як підручник для старших класів української гімназії. Друге видання вийшло у Львові 1938 pоку як додаток до часопису «Літопис Червоної Калини». До кожного з 12-х чисел часопису, додавалося один-два друкованих аркушів «Чужинців» книжкового формату. Кількість друкованих примірників «Чужинців» (близько 3 тис.) значно перевищувала наклад «Літопису», тому наприкінці 1938-го вийшла ще й окрема книжка накладом близько 2 тис. примірників.
Останнє видання різниться від додатків «Літописи Червоної Калини» тим, що польська цензура наказала усунути деякі місця тексту чужинських авторів та вирізати «Maпy України голяндського походження кінця XVII ст.» з надписом Utemie і Okraina». Це друге (друковане) видання дуже швидко розійшлося і видавництво на початку 1939 року надрукувало другий наклад книжки стереотипом, не повідомивши автора про свій замір. Третє видання, як і друге, також дуже швидко розійшлося і автор узявся до підготовки четвертого видання, яке з’явилося у Празі 1942-го. Одначе празьке видавництво не погодилося зазначити, що це четверте видання, лише «друге виправлене і значно доповнене», мотивуючи тим, що перше видання було літографоване, а третє вийшло «нелегально». Хоч книжка пройшла подвійну німецьку цензуру (в Празі та Кракові), однак у березні 1944 року Гестапо заборонило її продаж та розповсюдження.
А п’яте видання було задумане як популярне видання, в скороченому вигляді. Причиною до того були труднощі з друком більшої книжки та бажання дати книжку не дорогу, доступну для найширших верств громадянства. Одначе в п’ятому виданні було зібрано все найважливіше, найцінніше і найцікавіше, що писалось про Україну чужинцями, особливо те, що не було публіковане в інших працях.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply