Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

Відкритий лист освітян діаспори уряду України

Автор:

|

Лютий 19, 2020

|

Рубрика:

Відкритий лист освітян діаспори уряду України

Спілка українських освітян діаспори (СУОД) звернулася з відкритим листом до Міністерства освіти та науки (МОН) і Міністерства закордонних справ (МЗС) України. Автори послання звернули увагу на важливість розвитку українського шкільництва в діаспорі, розповідають про неґативні наслідки у разі ненадання державою достатньої уваги цьому питанню та запрошують представників МОН і МЗС до участі у Першому міжнародному форумі українських освітян діаспори, який відбудеться з 27 лютого по 1 березня в італійському місті Єзі.
«Ми тішимося, що хтось в Україні планує гучні конґреси, з метою з’ясувати, що ж буде з українською мовою за кордоном через 50 років, 2070-го. Але маємо застерегти, що якщо шкільництво в діаспорі не отримає підтримки, уже наступне покоління українців, наприклад, у Європі, 2030 року українською не заговорить», — йдеться у листі.
Педагоги українських шкіл за кордоном чинять чи не найбільший опір асиміляції українців за межами Батьківщини, роблячи все, щоб українська мова, культура та традиції не зникли і не розчинились. Проте, за словами освітян, за майже 30 років незалежної України напрацювання цілого ряду українських інституцій, академічних та інших наукових закладів так і лишилися паперово-теоретичними, зачасту зовсім без уяви про діаспорні реалії.
Українські школи, створені міґрантами останньої хвилі (30 років тому і пізніше), не мають ні належної матеріальної бази, ні програмно-методичного забезпечення. «Немає програм і підручників з української як іноземної для дітей, які можна було б використовувати у наших школах. Ніхто ніколи їх і не створював, та й таких фахівців в Україні не готують», — зауважують автори послання.
Зважаючи на це, українські освітяни за кордоном, котрі є високоосвіченими, дипломованими, мають наукові ступені, взялися за роботу на цьому напрямку. «Ми створюємо й адаптуємо підручники, ми започатковуємо нові програми, ми накопичили величезний практичний досвід», — розповіли педагоги діаспори, зазначивши, що також заснували свою професійну спілку та працюють над створенням власних наукових інституцій.
Водночас освітяни наголосили, що не хочуть замикатися у своєму оточенні, і прагнуть отримувати нові знання, у т. ч. від науковців-теоретиків із України. «Саме тому ми скликаємо наш Перший міжнародний форум українських освітян діаспори «Підвищення рівня професійних компетентностей учителя української школи за кордоном». Ми самі обрали й запросили провідних фахівців із України, а наші досвідчені вчителі поділяться досвідом і напрацюваннями з директорами та педагогами закордонних шкіл майже з усього світу. Ми розглядаємо цю подію як знакову в новітній історії українського освітянства діаспори», — зазначають автори листа.
Вони запросили Ганну Новосад, міністерку освіти і науки, та Ларису Дір, начальницю Управління з питань закордонного українства та гуманітарної співпраці МЗС України, відвідати зазначений форум, аби краще дізнатися про проблеми українського шкільництва за кордоном і про те, як освітяни діаспори планують їх вирішувати. «Ми виховуємо і навчаємо за кордоном діток, які ідентифікують себе українцями, а Україну звуть історичною Батьківщиною. То ж і МЗС, і МОН є нашими профільними міністерствами. Ми і наші учні також ваші. Ми запрошуємо МЗС і МОН стати нашими партнерами та спонсорами. Найкраща і найефективніша допомога освітянам за межами України потрібна якраз напряму, без посередників. А ми, своєю чергою, запропонуємо програму розвитку української освіти та збереження української мови за кордоном. Бо ми є ті, хто має не тільки теоретичні знання про справу, а й практичний досвід», — повідомляють автори послання.
Відкритий лист підписали голова правління СУОД Марина Буть (Італія) та Керівна група СУОД у складі українських педагогів із Австралії, Італії, Тунісу та Норвегії.
Нагадаємо, що СУОД заснували в червні 2018 року, коли українські педагоги з різних країн світу уперше створили власне міжнародне професійне об’єднання. До створення СУОД не було установи чи організації, яка б опікувалася проблемами освітян діаспори.
Метою створення спілки було об’єднати українських вчителів для професійного спілкування, обміну досвідом та розробки стратегічних завдань розвитку української освіти за кордоном, представлення та захисту інтересів освітян діаспори.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply