Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Відкрили документальну виставку про діаспорян у Другій світовій

Автор:

|

Травень 15, 2020

|

Рубрика:

Відкрили документальну виставку про діаспорян у Другій світовій
Участь українських вояків і медичних сестер Збройних сил США у церемонії посвячення прапора в українській католицькій церкві Св. Юра в Нью-Йорку, 1943 р.

Центральний державний архів зарубіжної україніки відкрив документальну он-лайн виставку «І живуть у пам’яті народу його вірні дочки і сини», приурочену до 75-річчя з дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. «Друга світова війна записана у всесвітню історію найбільш кривавими літерами — вона принесла розруху і горе мільйонам людей на всіх континентах. Тоталітарна війна закінчилася беззастережною капітуляцією 8 травня 1945-го, яке увірвалося в життя тріумфальними звуками переможних сурм. З того часу вже минуло 75 років, але рани ще не зажили. І про це варто пам’ятати», — йдеться у повідомленні на сайті архіву.
Наприкінці ХІХ ст. сотні тисяч українців переїхали до Канади, США й інших країн. І коли світовій свободі став загрожувати нацизм, тисячі українців взяли до рук зброю, щоб захистити і свою нову домівку, і Україну, зазначають в архіві. «На наш погляд, непересічною, але ще неналежно оціненою є участь українців з діаспори у Другій світовій війні, котрі воювали на всіх фронтах у Європі, Північній Африці, на Далекому Сході, у Тихому океані. Представлені на виставці маловідомі документи репрезентують долі українських родин, чиї сини і доньки в лавах армій країн антигітлерівської коаліції наближали перемогу над нацизмом», — йдеться у публікації.
Крім широкої географії військових дій, у яких брали участь українці, документи виставки інформують і про реакцію українців закордоння на початок війни й їхню готовність добровільно вступати до війська, про високий професійний рівень, бойові успіхи, нагородження та втрати серед українських вояків держав-переможниць; а також про участь українських громад і громадських організацій діаспори у численних акціях допомоги воякам. «Саме цим хоробрим серцям вояків з українською душею і присвячена онлайн-виставка «І живуть у пам’яті народу його вірні дочки і сини», — йдеться у повідомленні. Документи виставки охоплюють період 1939-2005 рр.

Підписи до фото:
01 — Пам’ятник полеглим у боях українсько-американським воякам, встановлений 1942-го у Томпкінс-сквер парку в Нью-Йорку
02 —
03 — Стефан Драган, американець українського походження, котрий служив у торпедному ескадроні № 18 у складі Збройних сил США під час Другої світової війни, 1943 р.
04 — Повідомлення про благодійний концерт, який влаштували учні української Рідної школи в Торонто для допомоги британським дітям. «Новий шлях», Вінніпег, ч. 20, 8 березня 1944 р.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply