Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

В Європі затужили за українцями, а їх не випускають

Автор:

|

Травень 05, 2020

|

Рубрика:

В Європі затужили за українцями, а їх не випускають

Карантинні обмеження, пов’язані з пандемією Covid-19, поставили під загрозу врожай у Європі, який минулими роками збирали українці. Тож там вирішили вдатися до нетривіальних заходів. Так, зокрема, фінські фермери 23 квітня вислали за близько 200 українськими заробітчанами спеціальний чартер. Загалом до сільськогосподарських робіт у Фінляндії запланували залучити близько 1 тис. працівників з України. У Фінляндії впевнені, що без них із весняною посівною не впораються. Однак після прибуття заробітчан зобов’язали пройти двотижневий карантин. У попередні літа за рік до Фінляндії на заробітки їздили близько 15 тис. українців.
Цей приклад вирішили наслідувати й у Польщі. Про це 27 квітня заявив Кшиштоф Інґлот, президент служби персоналу промисловців. Він повідомив, що в Польщі зараз гостра нестача сезонних робітників, тому фермери без українців зібрати врожай не зможуть. «Ми хочемо перевезти перших 200 осіб із України на фабрики до Вроцлава», — зазначив посадовець. Він також вказав, що німецькі фермери вже привезли сезонних робітників із Румунії, а польські скаржаться, що скоро треба буде збирати спаржу та полуницю, а робочих рук як не було, так і немає. «Зібраний урожай важливіший за витрати на чартерні рейси», — резюмував п. Інґлот.
Але заздрісний український уряд сказав «Зась!» і тимчасово заборонив робочі поїздки за кордон для українців.
Про це першим поінформував Каймо Кууск, посол Естонії в Києві. «Фінляндії вдалося умовити Україну, однак після перевезення перших 200 осіб до Гельсінкі Кабінет Міністрів України (КМУ) призупинив подальші чартерні рейси, і сезонних працівників більше за кордон не випускають», — зазначив дипломат і додав, що виїхати можна хіба, якщо в конкретній країні Європейського Союзу живе їхня рідня.
Це вже дуже нагадує часи СРСР, коли громадяни були замкненими всередині своєї держави й їм не дозволяли перетинати кордон. Такого за часи вільної України ще не було! Відтак згладжувати ситуацію кинувся Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України.
28 квітня він пояснив, що сезонну трудову міґрацію дозволять лише після нормалізації ситуації з коронавірусом у світі. «Уряд України керується насамперед міркуваннями безпеки та здоров’я громадян. В умовах поширення пандемії будь-яка подорож — поставити в небезпеку захворювання, особливо, коли подорож здійснюють літаком. Зараз усі дії уряду спрямовані на те, щоб повертати українців, котрі застрягли в різних країнах за кордоном, аби вони могли в безпечних і максимально комфортних умовах жити та переживати ці карантинні заходи. На цьому тлі нелогічним виглядає паралельно організовувати масові чартери на вивезення українців до країн, де також триває епідемія з тією чи іншою інтенсивністю, — виправдовувався він. — Ми налаштовані конструктивно, розуміємо потребу в робітниках у наших партнерів і будемо готові переглянути цю позицію в контексті зміни ситуації з пандемією коронавірусу».
Тож авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» (МАУ) не змогла виконати рейс із українськими працівниками за маршрутом Київ-Лондон, запланований на 29 квітня. Чартерний рейс організували для українців, котрі мають довготерміновий контракт із роботодавцем. «Авіакомпанія подала всі необхідні документи для отримання дозволів вчасно», — йдеться в повідомленні.
А британський уряд зумів знайти арґументи для своїх колег у Києві. І рейс PS1117 із українцями таки вилетів із Борисполя до лондонського летовища Гітроу 30 квітня, після майже дев’ятигодинної затримки.
Зараз до КМУ надходять прохання від країн-партнерів дозволити українським заробітчанам виїхати на сезонні роботі, але Дмитро Кулеба залишається непохитним. Водночас, за його словами, уряд усе ж готовий розглядати кожен такий запит. Але приймати рішення буде точково, виходячи з поточної епідемічної ситуації в тій чи іншій країні і за дотримання певних умов. Влада приймаючої сторони в особі роботодавця також повинна забезпечити належні умови проживання, праці та медичного обслуговування. На ділі це може перетворитися на торгівлю робами: доведете будь-яким способом свої потреби, отримаєте наймитів. А якщо не метикуваті — до побачення.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply