Новини для українців всього свту

Tuesday, Apr. 13, 2021

Триває виставка «Художники діаспори у зібраннях Національного музею»

Автор:

|

Вересень 14, 2017

|

Рубрика:

Триває виставка «Художники діаспори у зібраннях Національного музею»

Микола Мушинка (на передньому плані)

Твори видатних українських художників-еміґрантів ХХ ст. представили у Національному музеї ім. Андрея Шептицького. Ця мистецька подія проходить під гаслом — «Українські митці діаспори» і завершує низку урочистостей в Україні, присвячених 50-літтю Світового конґресу українців (СКУ).
Від початку свого існування Національний музей у Львові був орієнтований на створення колекції новітнього мистецтва. Ще 1933-го відбулася перша виставка, яка презентувала творчість українських митців «паризької групи». «Тоді Національний музей придбав до колекції їхні твори і вони стали однією зі складових частин великої збірки музею у Львові, — розповіла Оксана Біла, заступник генерального директора з наукової роботи Національного музею імені Андрея Шептицького. — Але так склалося, що 1952 року, з огляду на суспільно-політичні події, ці твори були вилучені, перевезені до приміщення сучасної Бібліотеки ім. В.Стефаника, де злочинно нищилися під гаслом творів, які мали національний характер».
«Паризька група» — перша хвиля еміґрації українських художників пройшла на початку ХХ ст., тоді до Парижа, — центру модерного європейського мистецтва — потрапили Олександр Архипенко, Микола Глущенко, Олекса Грищенко, Михайло Андрієнко-Нечитайло й інші. Вже на початку 1930-х там сформувалася численна група (понад 30) митців-еміґрантів, серед котрих були й воїни Української галицької армії Григорій Крук та інші.
У 1920-1940 рр. відбулися ще дві великі хвилі еміґрації українських митців. Так виникли осередки української культури у Празі. 1921-го у тодішній Чехо-Словаччині був заснований Український вільний університет, Український педагогічний інститут ім. М. Драгоманова та інші. До створення мистецьких осередків у Польщі долучилися українці Богдан Лепкий та Петро Мегик. Серед митців того часу, чиї твори представлено на виставці — Петро Андрусів. Третя, найбільша хвиля еміґрації почалася після 1939 року. Серед тогочасних митців були Ніл Хасевич, Михайло Черешньовський, Мирон Левицький та інші. Чимало було тих, хто боролися за незалежність України у лавах вояків УПА чи вступили до Української дивізії. У 1950-х рр. потужні мистецькі угруповання сформувались у США й Канаді. Найбільшими з них були Об’єднання митців-українців Америки в Нью-Йорку та Спілка українських образотворчих митців у Торонто.
Експозицію виставки «Українські митці діаспори» формують два розділи: перший репрезентує твори, що здебільшого надійшли до музею впродовж 1990-х і в 2010-х рр.; другий — роботи з колекції Галини Горюн-Левицької (Канада).

Анна Кісіль

Анна Кісіль, голова Ради з питань культури СКУ, презентуючи виставку, розповіла про те, як створювалася колекція Галини Горюн-Левицької, з котрою була особисто знайома. «Кожна картина, яку п. Галина купувала для своєї колекції, мусила їй сподобалася. Вона за власноруч зароблені гроші купувала навіть картини свого чоловіка, Мирона Левицького, одного з найвидатніших художників Канади, у шлюбі з котрим прожила понад чверть століття. І хоча розлучатися з творами, які, за її ж словами, «не виходили за межі дому» їй було важко морально, як вона сама говорила «вдома — пусті стіни», але, передавши у дар колекцію, п. Галина здійснила мрію свого чоловіка — повернутися у своє рідне місто. Тепер його картини — вдома». Збірка Галини Горюн-Левицької складає 119 творів малярства та графіки українських митців діаспори. Серед них — роботи Михайла Мороза, Володимира Баляса, Якова Гніздовського, Едварда й Юрія Козаків, Василя Хмелюка й інших, а також цінний архів, пов’язаний із творчістю Мирона Левицького, учня Мистецької школи Олекси Новаківського. Ця колекція є вагомим дарунком, який музей отримав від приватної особи — не митця.
«Меценатська діяльність Галини Горюн-Левицької стала прикладом служіння рідному народові, рідній українській культурі. Закликаю всіх, хто має приватні збірки: не тримайте художні твори вдома, передавайте їх у музей. Тут їх зможуть побачити справжні шанувальники, ними захоплюватимуться, на них вчитимуться мистецтву. Кожен із нас у житті має певну місію — одні малюють, інші творять, ще інші співають, але разом ми — велика Україна, яка не закінчується межами України. Ми є в багатьох країнах світу і ми є для того, щоб підтримувати один одного, підтримувати нашу культуру, тому що тільки в єдності наша сила»», — наголосила п. Кісіль.
Колекцію Національного музею ім. Андрея Шептицького в різні роки поповнювали цінні мистецькі твори, передані з-за кордону. Відтак, з 1988 року у Музей було передано згідно з волею художників, колекцію Іванни Нижник-Винників і Юрія Кульчицького (2262 предмети) — твори, архів, бібліотека; архів, бібліотека, начерки, проекти, рисунки Святослава Гординського (передали Лариса і Лада Гординські); мистецька спадщина Олекси Новаківського (52 твори) з колекції Магди та Миколи Мушинки (Словаччина) й інші.

Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply