Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 21, 2021

СУМ: три історії однієї організації

Автор:

|

Листопад 19, 2015

|

Рубрика:

СУМ: три історії однієї організації
Відзначення найвищою відзнакою наданою за героїчний вчинок родину Євгена Войцехівського. Посмертно нагороджено двох загиблих вихованців СУМ, котрі загинули від рук проросійських бойовиків

Відзначення найвищою відзнакою наданою за героїчний вчинок родину Євгена Войцехівського. Посмертно нагороджено двох загиблих вихованців СУМ, котрі загинули від рук проросійських бойовиків

Спілка української молоді (СУМ) тричі в своїй історії ставала найвідомішою молодіжною українською організацією. Втім, ні історія підпільної організації в столиці України та знищення її на гучному «харківському» процесі, ні існування найчисельнішої молодіжної організації в діаспорі, ні протестні акції СНУМ-СУМ на межі 1980-1990-х рр. у суспільній свідомості не вкладаються в одну картину.

Шлях Київ — Харків — Соловки
СУМ стала відомою широкому загалу в березні-квітні 1930-го, коли на великому судовому процесі у Харкові, тогочасній столиці України, було засуджено 45 видатних представників інтелігенції. Ішлося про існування та діяльність двох підпільних антирадянських організацій — Союзу визволення України на чолі з Сергієм Єфремовим, котрого називали «совістю нації» та СУМ, яку очолював Микола Павлушков, близький родич п. Єфремова.
У повоєнній діаспорі опинилася не одна особа, котра надала документальні свідчення щодо діяльності СУМ, серед них і рідна сестра Павлушкова — Наталія. Тоді і судовий процес, і лава підсудних, і їхні ідеї дуже сильно вплинули на українську молодь. Як пригадував Юрій Шевельов, котрий студентом опинився тоді в залі Харківського театру: «Процесом я тоді був здивований і спантеличений. Міг собі уявити, що підсудні справді утворили підпільну організацію. Це навіть викликало в мене невиразне відчуття гордості — значить, не все українське на Україні радянське і комуністичне».
Та радянська каральна система не вдовольниться термінами покарання й більшість учасників цієї справи буде страчено. Зокрема п. Павлушкова 1937 року, в числі інших 1111 в’язнів Соловецького табору, розстріляють на честь 20-х роковин жовтневого перевороту.
Відгомоном процесу СВУ-СУМ стала поява різних організацій, які називали себе «спілками української молоді». Одна з перших таких ініціатив була 1935 року втілена в Харбіні (Китай). Тут було засновано СУМ, який 1937-го перейменували на Українську далекосхідну січ.
Іншою є історія спілки в селі Кошляки на Тернопільщині. Тут п’ятеро неповнолітніх юнаків 1948 року створюють підпільний СУМ. 1951-го всіх членів організації було заарештовано та засуджено на 25 років ув’язнення та п’ять років заслання.
1968-го, під час «Празької весни» в Пряшівщині, яка входила у склад Чехо-Словаччини, було здійснено спробу створити «СУМ Карпат». А 1972 року п’ятеро хлопців засновують на Франківщині підпільну «СУМ Галичини». За рік кількість юнаків збільшилася до 12. Проте 1973-го хлопців заарештують та засудять на різні терміни ув’язнення.

Національна організація в діаспорі
Створення, а вірніше відновлення СУМ у діаспорі відбулося після закінчення Другої світової війни. Відповідно до статистичних даних у таборах переміщених осіб Німеччини й Австрії перебувало близько 200 тис. українців. Наші співвітчизники разом із євреями становили другу за чисельністю групу біженців. Першість належала полякам.
Така кількість здебільшого молодих українців і перспектива розселення іншими країнами та континентами підштовхнули активнішу громадськість до дискусії щодо потреби створення національної молодіжної організації. Ініціатива вийшла від Організації українських націоналістів (бандерівців) і вихідців із Східної України. Саме за наполяганням останніх нова організація отримала назву Спілка української молоді й стала ідейним та організаційним продовжувачем СУМ 1925-1930-х рр.
Від липня 1946-го і до 1948 року СУМ здобув 6330 членів. Історик еміґрації Володимир Маруняк подає, що в цей час спілка об’єднувала майже половину всієї молоді українських молодіжних і спортивних структур. За наступні чотири роки СУМ поширився від Європи, Північної та Південної Америки до Австралії й Африки, об’єднуючи 8 тис. членів. За свою історію СУМ діяв у 18 країнах, а найбільшої чисельності організація досягла на межі 1960-1970-х рр., коли в її лавах перебувало близько 15 тис. членів.
Важливу роль у перші роки в еміґрації відіграли члени «Пласту». Проте дуже швидко в СУМ, членство якого було у віці 18-30 років, прийняли рішення щодо створення юнацьких клітин і набір членства з 12-літнього віку. Це автоматично призвело до конкуренції. Дві організації тричі підписували між собою документи порозуміння, і 1950 року було прийняте рішення: «Пластуни не належать до СУМ, а члени СУМ не належать до «Союзу українських пластунів».
Це рішення пришвидшило створення власне сумівської виховної методики і тут у нагоді став Григорій Ващенко, авторитетний професор-педагог із Наддніпрянщини. Автор системи національної освіти та виховання присвятив свої роздуми щодо формування сумівського виховного ідеалу, відтак першим удостоївся звання почесного члена СУМ.
Лише для літнього таборування було побудовано 17 осель по цілому світі. Коли СУМ у діаспорі відзначав своє 50-ліття (1996), то налічував 31 хор, сім оркестрів, 61 танцювальний ансамбль і п’ять гуртків бандуристів. В той час у його рядах перебувало понад 7 тис. членів у 85 містах світу.
СУМ став надзвичайно активним в захисті українських інтересів. Участь сумівців в акціях протестів не оминула увагою радянська пропаганда. «Своєрідним інкубатором оунівських екстремістів стала буржуазно-націоналістична Спілка української молоді, — писав в книзі «Жовто-блакитні банкроти» радянський пропагандист Клим Дмитрук. — Ця напіввійськова профашистська організація створена за зразком націоналістичного гітлерюгенду».
Про громадську активність свідчить й те, що сумівці тривалий час очолювали або очолюють українські громадські надбудови в діаспорі — Український конґресовий комітет Америки, Конґрес українців Канади, Союз українців у Британії, Союз українських організацій Австралії. Також, вихованці СУМ очолювали Світовий конґрес українців — Аскольд Лозинський (1998-2008) та Евген Чолій (з 2008-го).

СНУМ-СУМ-СУМ в Україні
Наприкінці 1980-х рр. в Україні стихійно виникають структури, що називають себе СУМ. Проте головну роль у цих процесах відіграла Спілка незалежної української молоді (СНУМ), яку було створено в колах Української гельсінської спілки і за порадою В’ячеслава Чорновола свідомо названої відмінно від діаспорного СУМ. 19 серпня 1989-го, в підніжжі гори Маківка молодь Львівщини проголосила створення СНУМ.
Із серпня 1989-го до травня 1990 року СНУМ організував 27 масових акцій, із них 23 — заборонених владою. В цих заходах узяли участь понад 64 тис. молодих людей. На той час спілка налічувала 18 обласних організацій і понад 1 тис. членів.
Контакти СНУМ і діаспорного СУМ вибудовувалися через Польщу — у Білому борі 23-24 серпня 1990-го відбулася Перша світова конференція українських молодіжних організацій (СКУМО), в якій обидві організації відіграли ключову роль.
Утім, велика та незалежна молодіжна організація поєднувала у собі активну молодь із різними поглядами, що призвело до поділу на дві автономні структури. Спочатку націоналістична фракція СНУМ стала зародком УНА-УНСО, а після Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року інша частина членства прийняла рішення про переорієнтацію на виховну діяльність та зміну назви на СУМ. 1996-го СУМ із України та діаспори об’єднуються в одну структуру.
Упродовж своєї 90-літньої історії СУМ кількаразово проходив шлях від політичної структури до виховної, від функції представлення поневоленої нації, до боротьби за душу конкретної української молодої людини. За цей час добрий десяток вихованців СУМ стали єпископами та священиками, кілька стали народними депутатами в Україні й працювали в уряді та Верховній Раді, очолювали громадські структури в Україні та діаспорі.
Зараз СУМ діє в десяти країнах світу. Чи могла щось подібне уявити радянська каральна система, коли 1930-го у Харкові організувала гучний і показовий процес із радіотрансляцією та широким висвітленням в пресі? Те, що мало залякати та знищити українство, мало такі неочікувані наслідки.
Прес-служба СУМ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply