Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

Христина Аврамченко: «Що таке діаспорні облігації і як вони можуть допомогти Україні»

Автор:

|

Березень 17, 2016

|

Рубрика:

Христина Аврамченко: «Що таке діаспорні облігації і як вони можуть допомогти Україні»

Христина Аврамченко

В Уряді США зараз вивчають готовність української діаспори інвестувати в Україну. Наразі американська урядова агенція USAID проводить опитування серед українців США на цю тему. Христина Аврамченко, експерт Інституту суспільно-економічних досліджень України, розповіла, що потрібно зробити, аби такий фінансовий інструмент запрацював і чи буде він ефективним в українських реаліях.

Безпечний спосіб інвестувати кошти
— Поясніть пересічній людині, що таке облігація. Як можна зацікавити українця за кордоном в тому, що йому вигідно купити цю облігацію?
— Облігація — це цінний папір, який дає право його власникові через певний період отримати кошти, які він за нього сплатив, плюс певний дохід. Для громадянина це — доволі безпечний спосіб інвестувати свої кошти. У випадку з діаспорянами це також є способом допомогти своїй Батьківщині у скрутний час. А вже потім — можливість отримання доходу. Свої заощадження українці за кордоном зазвичай тримають на депозитах у банках країни перебування, де відсоткові ставки близькі до нуля. Облігації з відсотковою ставкою 2-4 % можуть бути привабливими порівняно з банківськими депозитами в країні перебування. Для держави це — можливість залучити кошти під невеликий відсоток і без зобов’язань, нав’язаних міжнародними фінансовими інституціями. Зараз Україна залучає кошти переважно від міжнародних організацій, що виставляють умови, які потрібно виконати, й які не завжди є найкращим рецептом для економічного зростання в Україні. Зацікавлювати українського діаспорянина потрібно за рахунок надання можливості долучитися до розбудови та розвитку країни. Дати зрозуміти, що його невеличкий внесок сприятиме перетворенню України в розвинену країну, не гіршу за ту, до якої він свого часу еміґрував, чи працює зараз.
— Де й як він може це зробити?
— Поки що питання випуску облігацій вивчається. Облігації можна буде придбати безпосередньо в банку, з яким домовиться Міністерство фінансів України, й який забезпечуватиме розміщення цих цінних паперів на міжнародних ринках або через брокера чи дилера. Що буде потрібно для придбання облігацій? Це буде прописано в проспекті емісії. Наприклад, якщо вони — іменні, то буде потрібен документ, що засвідчує особу.
— Ефективність такого шляху отримання додаткових коштів довели свого часу Індія й Ізраїль. У першому випадку вдалося залучити близько 11 млрд USD, а в другому — 25 млрд USD. Скільки коштів може залучити Україна?
— За даними Міністерства закордонних справ України діаспора налічує близько 12 млн осіб. 2014 року приватні грошові трансферти становили 2,2 млрд USD, або 1,6 % валового внутрішнього продукту України. Якби кожен інвестував би по 100 USD, то за рік можна було б залучити від 1,2 млрд USD. Тут важливо, щоб Україна не просто залучала ці кошти, а щоб діяла програма розвитку української економіки та конкретні проекти в рамках цієї програми, на які потрібні кошти. І лише тоді є сенс залучати за кордоном кошти для фінансування цих проектів. Гадаю, що 1-2 млрд USD на рік — це цілком реальне число.

Інформація має бути легкодоступною
— Під час випуску діаспоральних облігацій ставка робиться на патріотичні почуття вихідців із України, і тому можна залучати кошти під менші відсотки. А під які відсотки?
— Зараз економіка України перебуває в такій складній ситуації, що на зовнішні запозичення не варто розраховувати навіть під такі високі відсотки, як раніше (5-9 %). Єдине, що нам вдалося за останні два роки — це двічі розмістити облігації зовнішньої державної позики під гарантії США на суму 2 млрд USD терміном погашення п’ять років під 2,5 % і 2,9 % річних. Якщо брати за орієнтир десятирічні казначейські облігації США, то діаспоральні облігації могли б давати прибуток 2,2 % на рік.
— Що потрібно зробити, щоб такий фінансовий інструмент запрацював? Що закордонні українці можуть зробити зараз?
— Якщо говорити про українську владу, то вона має визначитися, чи цікава їм така програма залучення коштів. Також потрібна інформаційна кампанія, спрямована на популяризацію позики, за допомогою українських представництв за кордоном. Й друге — урядові гарантії, що ці кошти спрямовуватимуться саме на розвиток, на адресні інфраструктурні проекти, а не на «проїдання» чи повернення старих боргів.
— А як має проходити ця інформаційна кампанія?
— Інформація про облігації має бути легкодоступною. По-перше, потрібно давати відповіді на запитання: як купівля облігацій допоможе Україні й яку конкретно проблему буде вирішено? По-друге, мають бути чітко виписані вигоди, які отримає діаспорянин від інвестування коштів у такий спосіб. По-третє, мають бути зрозумілими адміністративні питання. Де й як купити, де і коли забирати кошти тощо. Також важливо, щоб був якийсь інформаційний канал, де діаспоряни можуть задавати питання з приводу діаспорних облігацій. Щодо урядових гарантій, то потрібні конкретні проекти, спрямовані на розвиток України. Тоді в бюджеті прописується, що кошти залучені за допомогою таких облігацій потрапляють у спеціальний фонд і звідти здійснюється фінансування цих проектів. Звісно, процес витрат коштів має бути прозорим і зрозумілим для пересічного власника облігацій. Адже, якщо він побачить, що його кошти витрачаються раціонально, то подумає, чи не варто придбати ще облігацій.

Аби гроші знову не вкрали
— Які є ризики, що інструмент діаспоральних облігацій не запрацює?
— Такі ризики, звісно, є. Існує й невдалий досвід випуску діаспоральних бондів. Зокрема, Ефіопії не вдалося залучити кошти таким чином. Найвірогідніше, це було пов’язано з тим, що еміґранти не підтримували тодішній уряд і не хотіли фінансувати режим, що змусив їх покинути країну. Потрібно попередньо провести аналіз і дослідити, на яких умовах цей інструмент буде успішним. Так, наприклад, уряд США в особі USAID зараз здійснює другу фазу опитування серед українців на тему можливого інвестування в Україну. Розглядається кілька можливостей інвестування — створення окремого інвестиційного фонду, співпраця з українським урядом у контексті випуску ним діаспорних облігацій тощо. Подібну роботу має провести й український уряд.
— Чи є довіра до українського уряду? Можливо діаспоряни подумають, що їхні гроші будуть учергове розкрадені й вони не захочуть купувати облігації?
— У звіті «2015-й: політичні підсумки і прогнози» фонду «Демократичні ініціативи» зазначається, що різко впала довіра до владних інстанцій. Зокрема до уряду довіра знизилася від -18 % у грудні 2014-го до -67 % у грудні 2015 року. При цьому, баланс довіри до Верховної Ради у грудні 2014-го складав -26 %, а через рік — -74 %. До Президента рейтинґ довіри становив +5 % у грудні 2014-го, і -40 % — у грудні 2015-го. Однак, це — опитування серед громадян України, корі живуть в Україні. По діаспорі, на жаль, таких даних немає. Звісно, можна було б зробити опитування перед тим, як запускати цей механізм. Також важливо прописати умови таким чином, аби діаспоряни побачили прозорість використання цих коштів і результати своїх вкладень. Тоді цей ризик можна буде нівелювати.
— Ці облігації мають тривалий термін погашення. А скільки це — п’ять, десять, 20 років?
— Мова йде про п’ять років. Це — достатній період для того, щоб вивести економіку на інший рівень розвитку. Так, наприклад, Індія випускала облігації тільки для нерезидентів цієї країни, номіновані в національній валюті терміном погашення п’ять років та різної прибутковості в різні періоди випуску облігацій.
— Чому саме діаспорні облігації? Чому не залучити для цього звичайних українських громадян, як це робило свого часу Міністерство оборони?
— Це — просто ще один із інструментів. Ніщо не заважає робити і те, й інше. Перевагою діаспорних облігацій є залучення коштів під нижчі відсотки і на довший період.
Розмовляв Андрій Семенов, Vidia

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply