Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 20, 2021

США та Трампа треба оцінювати не лише за заяви, а й реальні дії

Автор:

|

Серпень 15, 2018

|

Рубрика:

США та Трампа треба оцінювати не лише за заяви, а й реальні дії

За даними Світового конгресу українців (СКУ), українська діаспора нараховує близько 20 млн людей. Наскільки ефективно використовується цей величезний потенціал та що закордонні українці спільно з владою у Києві можуть зробити для консолідації міжнародних зусиль на підтримку України в умовах протистояння російській аґресії розповів Евген Чолій, президент СКУ.

«Аґресію РФ проти України можна припинити тоді, коли ціна за неї буде надто великою»
— Як би ви оцінили рівень консолідації міжнародної підтримки України з боку західних демократій, в т. ч. окремих країн і міжнародних організацій, в умовах російської аґресії?
— Беручи до уваги те, що російська аґресія триває вже п’ятий рік, питання про посилення міжнародних зусиль у боротьбі з нею та щодо пошуків найоптимальніших шляхів допомоги Україні набуло особливої актуальності. Як приклад, з цією метою нещодавно у Брюсселі в Європарламенті пройшла важлива конференція «Забезпечення миру на Донбасі: роль миротворчої місії», яку провела Атлантична рада — впливовий американський аналітичний центр. У ході цієї конференції я, зокрема, нагадав європарламентарям про величезні втрати України внаслідок російської аґресії та долучився до обговорення умов для розгортання миротворчої місії Організації Об’єднаних Націй (ООН) на сході України з метою припинення там російських військових дій і забезпечення миру.
— А чи належно усвідомлюють на Заході рівень загрози з боку Російської Федерації (РФ) не лише для України, але й для усього демократичного світу?
— Гадаю, що вже починають розуміти, що Російська Федерація дуже аґресивно ставиться до західних демократій. Про це, наприклад, свідчать такі факти, як застосування хімічної зброї, ведення терористичних дій, кібератак і різних дестабілізаційних акцій, втручання в демократичні виборчі процеси держав світу та поширення дезінформації. Лідери західних держав також починають усвідомлювати, що Україна, захищаючи свої східні кордони, фактично зупиняє просування російського імперіалізму на Захід. Якщо нам вдасться переконати міжнародне співтовариство у реальній глобальній загрозі з боку Кремля, тоді воно стане активніше допомагати Україні боронити свої кордони та в такий спосіб захищати і себе, а також сприяти утвердженню миру та стабільності в Європі.
— Що на міжнародному рівні або внутрішньому російському може зупинити Путіна припинити аґресію проти України, а також усього цивілізованого світу?
— Аґресію проти України можна буде припинити тоді, коли ціна такої аґресії стане надто велика. Цьому, безумовно, сприятиме надання Україні оборонної летальної зброї Канадою та США, згідно з їхніми рішеннями у грудні 2017 року. Також треба відзначити економічні санкції різних держав, в т. ч. Європейського Союзу, проти Москви, які треба не лише продовжувати, а й посилювати. Водночас дуже ефективним було б рішення відлучити РФ від глобальної фінансово-банківської системи SWIFT. Такі дії могли б змусити Кремль задуматися над припиненням аґресії проти України та погодитися на розгортання справді ефективної миротворчої місії ООН на сході України.
— Наскільки можна оцінювати небезпеку для євроатлантичної єдності дій не лише Москви, але й американського лідера, що також викликає неспокій після його поведінки на останньому саміті «Великої сімки» у Канаді та напередодні зустрічі з Путіним?
— СКУ неґативно поставився до заяви президента США про повернення РФ до «Великої вісімки». Водночас ми вважаємо, що США ухвалили дуже позитивні рішення про надання Україні летальної зброї для захисту своєї територіальної цілісності. Водночас є низка й інших позитивних кроків з боку Сполучених Штатів на користь України, в т. ч. надання Україні різної допомоги та продовження і посилення санкцій проти Москви. Тому вважаю, що США та їхнього президента треба оцінювати, беручи до уваги не лише заяви, а й реальні дії.

20 млн українців діаспори — потужна сила
— Вже потрошку починає «запускатися» Український інститут, створений у системі Міністерства закордонних справ України. Це, можливо, один із важливих, але чи не запізнілих кроків для просування українських інтересів через заходи культури та народної дипломатії. Що ще, на вашу думку, необхідно зробити на рівні держави, громадянського суспільства, діаспори, щоб про Україну у світі знали більше та краще?
— Вважаю, що українська влада робить багато необхідних і корисних кроків. Зараз набагато краще налагоджена співпраця з понад 20-мільйонною українською діаспорою на чолі з СКУ. Однак нам ще потрібно удосконалювати нашу співпрацю, щоб вона була якнайефективнішою та щоб ми належно доповнювали працю один одного, використовували наші об’єднані можливості. Щоб консолідувати міжнародні зусилля на підтримку України, треба проводити більше спільних заходів за участі української влади, громадянського суспільства та діаспори. Якщо повною мірою об’єднаємо свої зусилля, то станемо надзвичайно потужною силою. Як свідчить історія, участь діаспори у підтримці українського народу й Української держави завжди приносила успіх у просуванні українських інтересів на міжнародному рівні.
— Коли плануєте провести великий міжнародний захід СКУ, який його порядок денний і мета?
— 24-26 листопада ц. р. в Києві відбудеться XI Світовий конґрес українців. У його рамках представники з мережі СКУ візьмуть участь у державних заходах із відзначення 85-ї річниці Голодомору. Під час Конґресу, зокрема, підсумуємо діяльність СКУ, опрацюємо бачення на майбутнє й оберемо новий провід.
— Не таємниця, що поміж деяких українських патріотичних організацій за кордоном іноді відбувається не дуже приємна «конкуренція» за право називатися найбільш «проукраїнськими, патріотичними» тощо. Іноді це створює публічні конфлікти, зокрема й щодо отримання певного фінансування або наміру «ексклюзивно» представляти українців у тій або іншій країні…
— Є два типи таких ситуацій. У першому випадку йдеться про організації, які ведуть активну діяльність, але без координації з іншими. Зазвичай, такі організації рано чи пізно приходять до розуміння важливості співпраці та входять до системи такого великого руху, як Світовий конґрес українців, який тепер має мережу в 53-х країнах світу. У другому випадку йдеться про організації, навіть доволі сильні й активні, чию діяльність намагається дестабілізувати ворожа агентура. СКУ разом із своєю мережею активно цьому протидіє. Наприклад, у червні ц. р. я взяв участь у роботі позачергового з’їзду Союзу українців Румунії — Конґресі єдності, метою якого було забезпечення згуртованості на неподільності української громади для майбутнього розвитку та запобігання спробам її значно послабити.

Про спеціальний статус для закордонного українця
— Якою є ваша позиція, а також загалом СКУ щодо можливості закордонним українцям, представникам українських громад і діаспори, котрі давно проживають або народилися за кордоном, мати подвійне громадянство, в т. ч. українське (але за винятком російського), щоб зміцнювати свою національну ідентичність, підтримувати Україну, робити більше для своєї Батьківщини, брати участь у виборах, служити в українському війську?
— Українці, котрі зробили вибір жити за межами України, але відчувають приналежність до своєї Батьківщини та хочуть конкретно й ефективно допомогти їй, зокрема в цей складний час, повинні мати для цього відповідну підтримку з боку України. Вважаю, що владні структури України разом із СКУ повинні попрацювати, між іншим, над такими механізмами, які б сприяли цьому, та задуматись у т. ч. над подвійним громадянством та спеціальним статусом закордонного українця.
— Наступного року в Україні пройдуть і президентські, і парламентські вибори. Чи можна зараз узагальнити, проаналізувати, якого політика, яку політичну силу на цих виборах може підтримати українська громада за кордоном?
— Найголовнішим надбанням України, на відміну від РФ, є те, що зараз неможливо ствердити зі стовідсотковою певністю, хто наступним очолить державу. Це свідчить, що в Україні існує демократичний процес вибору президента та парламенту. Рівно ж вважаю, що українці повинні підтримувати того кандидата, для якого на першому місці будуть інтереси українського народу та його добробут, котрий буде компетентним в управлінні державою, матиме ефективну програму, включно й щодо деокупації частини сходу України та Криму, подальшої боротьби з корупцією та щодо європейської й євроатлантичної інтеграції України. Потрібно також враховувати, які здобутки та досвід щодо розвитку України мають потенційні кандидати.
Розмовляв Андрій Лавренюк, Укрінформ

До слова
У 85-ту річницю Голодомору 1932-1933 рр. Світовий конґрес українців (СКУ) закликає нащадків жертв Голодомору, котрі проживають по всьому світу, долучитися своїм голосом до піднесення обізнаності й освітніх заходів на міжнародному, національному та місцевому рівнях. Широке розповсюдження історії про Голодомор є в інтересах усього українського народу. Це був жахливий злочин у нашій історії, який продовжує зараз визначати нас як народ. Розуміння цієї історії значною мірою сприятиме пошуку шляхів уперед. Для досягнення успіху нам потрібен ваш голос! Підписатися можна за адресою: http://www.ukrainianworldcongress.org/index.php/id/835/lang/ua

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply